Matt Bottrill of drag2zero fastest in the WRCC Open 25 mile time trial with 46:30 on the A25/11 (Saturday, June 20)
Full Result – WRCC Open 25
1. Matthew Bottrill www.drag2zero.com 00:46:30
2. Steve Irwin North Lancs RC 00:47:08
3. Andy Jackson Team Swift 00:47:16
4. Richard Bideau Pendle Forest CC 00:47:48
5. Alastair Wareham Team Swift 00:48:49
6. Daniel Barnett www.drag2zero.com 00:48:55
7. Lee Tunnicliffe Clay Cross RT 00:48:58
8. Joel Wainman Team Swift 00:48:58
9. Matt Sinclair Lutterworth CC RT 00:49:19
10. Richard Dean Barnsley RC 00:49:22
11. Jason Seabridge Mercia CC 00:49:58
12. Ian Holbrook Stone Wheelers 00:50:02
13. Jonathan Wears Team Jewson 00:50:08
14. Adam Coffey Alford Wheelers 00:50:10
15. Steve Daintith Coveryourcar.co.uk RT 00:50:16
16. David Woodhouse Ashwell CC 00:50:16
17. Mark Wolstenholme Team Swift 00:50:31
18. Richard Spink Bristol South CC 00:50:33
19. Ian Guilor Mapperley CC 00:50:39
20. Duncan Mullier Harrogate Nova CC 00:50:49
21. Benjamin Harvey Birdwell Wheelers 00:50:50
22. James Middleton Mediavelo/Dynamicrides 00:50:51
23. Paul Fleming Preston Wheelers 00:50:51
24. Steven Hilton Warrington RC 00:51:01
25. Ian Cox North Lancs RC 00:51:03
26. Howard Lewis Fibrax Wrexham RC 00:51:03
27. John Warrington Tyneside Vagabonds 00:51:09
28. Sean Vincent Team Zenith/GC Cycles 00:51:14
29. Carl Whitwell St Ives CC 00:51:17
30. Paul Robinson Lyme RC 00:51:24
31. Martin Knight Nottingham Clarion 00:51:32
32. Martyn Bowers Stone Wheelers 00:51:37
33. Chris Ledger Langsett Cycles RT 00:51:48
34. Will Pegg Stone Wheelers 00:51:49
35. Ashley Roue Lutterworth CC RT 00:52:10
36. Stephen Biddulph Born to Bike-Bridgetown cycles 00:52:13
37. Adrian Hughes North Cheshire Clarion 00:52:30
38. Ed Priddy Solihull CC 00:52:50
39. Robert Stephenson Coalville Wheelers 00:52:51
40. Mark Donnelly Birkenhead North End CC 00:53:02
41. Jack Hugill Mercia CC 00:53:02
42. Craig Fenwick Team Swift 00:53:06
43. Peter Greenwood Team Swift 00:53:16
44. Steven Hollowood Kiveton Park CC 00:53:19
45. Philip Hurst Nottingham Clarion 00:53:19
46. Richard Coleman Stourbridge Velo 00:53:19
47. Sean Sleigh Mercia CC 00:53:24
48. Stuart Clarke Chelmer CC 00:53:39
49. Dom Wibberley Matlock CC 00:53:39
50. Martin Parish Crewe Clarion Wheelers 00:53:40
51. Geoff Parkin Hinckley CRC 00:53:42
52. Neil Taylor Coalville Wheelers 00:53:44
53. Brian Fogarty North Lancs RC 00:53:57
54. Ross Barton North Notts Olympic RC 00:53:58
55. Kelvin Southern MG decor carbon bike technics 00:54:00
56. Greg Dancer Stone Wheelers 00:54:03
57. Ian Wroblewski Lutterworth CC RT 00:54:06
58. Richard Howes Coventry RC 00:54:32
59. Simon Geraci Team Swift 00:54:48
60. Roger Porter Verulam 00:54:49
61. Mark McCartney Nottingham Clarion 00:54:57
62. Richard Chamberlain Coventry RC 00:55:09
63. Ben Startin Mercia CC 00:55:24
64. Wayne Hughes Hinckley CRC 00:55:26
65. Karen Ledger Langsett Cycles RT 00:55:33
66. David Evans Worcester St Johns 00:55:36
67. Roger Wrenn Macclesfield Wheelers 00:56:01
68. Julian Younger Mapperley CC 00:56:21
69. Craig Devonshire Bolsover & District CC 00:56:26
70. Paul Arnold Mapperley CC 00:56:27
71. Andy Horner Bury Clarion 00:56:28
72. Alexandra Deck Langsett Cycles RT 00:56:47
73. Steven Loraine Hinckley CRC 00:57:03
74. Nigel Finch Mercia CC 00:57:03
75. Russell Gent Melton Olympic CC 00:57:59
76. Susan Semple Born to Bike-Bridgetown cycles 00:58:04
77. Ann Walsham Maxx RT 00:58:21
78. Anthony Marlow Mercia CC 00:58:22
79. Ralph Richardson Hinckley CRC 00:58:28
80. Graham Green Leicestershire RC 00:58:34
81. Louise Scupham Scarborough Paragon CC 00:58:53
82. Rhiannon Davies RST sport/aero-coach 00:59:29
83. Jo Corbett Team Swift 00:59:53
84. Chris Warner Stone Wheelers 01:00:00
85. Bill Seddon Bolsover & District CC 01:00:02
86. Keri Parton RAF CC 01:00:06
87. Jayne Dickens Vision Racing 01:00:16
88. Ron Hallam South Pennine RC 01:03:21
89. Tracy Rowlinson Lyme RC 01:04:39
90. David V York Ratae RC 01:05:16
91. Anne Staley Mercia CC 01:05:50
92. Ken Stevens South Pennine RC 01:07:19
93. Lynn Hanson Seacroft Wheelers 01:07:27
94. John Stewart South Pennine RC 01:07:44
95. John Baddeley Stone Wheelers 01:09:02
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)