Antony Wallis and Bob Downs continue to win their categories at LVRC Ciclos Uno Summer Series (round 4)
Results – LVRC Ciclos Uno Summer Series 4
E / F / G / H / IÂ
Race report
With 17 riders starting which was a good turn out. The script was still the same, at the first Prime Bob Downs (Condor Team) sprinted for the prime and in doing so broke away from to main bunch and went on to lap the field to take another lone win.
1st Bob Downs Condor Team E
2nd Tony Wilkins Wolsey RC E AT 1 LAP
3rd Dick Naylor Abellio – SFA CC F ” ”
4th Ralph Keeler Wheels in Wheels E ” ”
5th Carl McDonagh Zepnat RT E ” ”
6th Chris Edwards Kingsnorth International E ” ”
7th Charlie Bruce Medway Velo E ” ”
8th Peter Chapman Artic 2000 RT E ” ”
9th Steve Smith Redbridge CC E ” ”
10th Phil Stone Kingsnorth International E ” ”
11th Paul Cackett VC Peloton E ” ”
12th Tony Richardson Abellio – SFA CC E ” ”
13th Dave Tompkins Umbross – Bike /Trax F ” ”
14th Dave Whybrow Southend Wheelers G ” ”
15th Chaz Wild Eagle RC I ” ”
16th Fred Jeffcoate Victoria RC H ” ”
“E” Race Result
1st Bob Downs Condor Team
2nd Tony Wilkins Wolsey RC
3rd Ralph Keeler Wheels in Wheels
4th Carl McDonagh Zepnat RT
5th Chris Edwards Kingsnorth International
6th Charlie Bruce Medway Velo
7th Peter Chapman Artic 2000 RT
8th Steve Smith Redbridge CC
9th Phil Stone Kingsnorth International
10th Paul Cackett VC Peloton
11th Tony Richardson Abellio – SFA CC
“F” Race Result
1st Dick Naylor Abellio – SFA CC
2nd Dave Tompkins Umbross – Bike /Trax
“G” Race Result
1st Dave Whybrow Southend Wheelers
2nd
“H” Race Result
1st Fred Jeffcoate Victoria RC
“I” Race Result
1st Chaz Wilde Eagle RC
A/B/C/DÂ
Race report
A good field of 31 rider starting on a very warm sunny evening, again a slite change to the normal script, Antony Wallis waited untill two laps had been completed before hitting the front but this time his speed was much that nobody could hold his wheel, and went on to lap the field. Three other riders managed also to breakaway from the bunch Tony Meader (Eagle RC) Andy Yoeman (Met Police CC) and Andrew Bates (Colourtech RT).
1st Antony Wallis Ciclos Uno B
2nd Andy Yoeman Met Police CC A AT 1 LAP
3rd Andrew Bates Colourtech RT C ” ”
4th Tony Meader Eagle RC C ” ”
5th Dean Wakelin API – Metrow A ” ”
6th Jason Fitchew Ford CC B ” ”
7th Spencer Nash Bike Active B ” ”
8th Dan Fentinman PVT LVRC Member A ” ”
9th Martin Elms Rapha CC D ” ”
10th David Farrow Eagle RC B ” ”
11th Andrew Brown VC Peloton A ” ”
12th Gary Bull Big Foot B ” ”
13th Mick Lee Colourtech RT D ” ”
14th L. Gordon Haverhill A ” ”
15th Steve Barnsley GS Vecchi D ” ”
16th Leigh Haigh Braintree Velo A ” ”
17th Andy Eckton Eagle RC B ” ”
18th Russell Crowe Abellio – SFA CC D ” ”
19th Mark Harris Braintree Velo D ” ”
20th Mick Bath API – Metrow D ” ”
21st Paul Reardon API – Metrow D ” ”
22nd Steve Brennan Unity CC D ” ”
23rd Stephen Piper PVT LVRC Member C ” ”
24th Bruce Mackie LVYCC C ” ”
25th Adam Luck Lea Valley CC B ” ”
26th Alan Groves VC Revolution B ” ”
27th Dan Tape Southend Wheelers D ” ”
28th John Malcolm Athlen Sport D ” ”
“A” Race Result
1st Andy Yoeman Met Police CC
2nd Dean Wakelin API – Metrow
3rd Dan Fentinman PVT LVRC Member
4th Andrew Brown VC Peloton
5th L. Gordon Haverhill
6th Leigh Haigh Braintree Velo
“B” Race Result
1st Antony Wallis Ciclos Uno
2nd Jason Fitchew Ford CC
3rd Spencer Nash Bike Active
4th David Farrow Eagle RC
5th Gary Bull Big Foot
6th Andy Eckton Eagle RC
7th Adam Luck Lea Valley CC
8th Alan Groves VC Revolution
“C” Race Result
1st Andrew Bates Colourtech RT
2nd Tony Meader Eagle RC
3rd Stephen Piper PVT LVRC Member
4th Bruce Mackie LVYCC
“D” Race Result
1st Martin Elms Rapha CC
2nd Mick Lee Colourtech RT
3rd Steve Barnsley GS Vecchi
4th Russell Crowe Abellio – SFA CC
5th Mark Harris Braintree Velo
6th Mick Bath API – Metrow
7th Paul Reardon API – Metrow
8th Steve Brennan Unity CC
9th Dan Tape Southend Wheelers
10th John Malcolm Athlen Sport
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique