James Williams, Jo Tindley & Frank Kilsby winners at the Castle Combe Summer Series on July 16
Results – Castle Combe Summer Series
E/1/2
1 James Williams Team Tor 2000
2 Jason White Tdiabetes Info
3 Ben Stockdale Sport Grub Kuota
4 James Phillips Dream Road
5 Dan Marshall T1diabetes
6 Mark Perry Ride 24/7
7 Ian Rees Tdiabetes Info
8 James Lewis  Nfto
9 Peter Haworth Tor 2000
10 Ashley Hutchison Vc St Raphael
Women
1 Jo Tindley Team Wnt
2 Corrine Clark Ride 24/7
3 Rebecca Waters Performance Cycles1
4 Nicki Carr Somerset Rc
5 Sarah Godwin Team Tor 2000
6 Miriam Whitehurst Vc St Raphael
7 Lucy Burgess Bristol South
8 Donna Short Army Cu
9 Diane Moore Ride 24/7
10 Chanel Mason Acu
3/4
1 Frank Kilsby Vc St Raphael
2 Luke Bayoot Tri Uk
3 Daniel Coombe Newport Olympic
4 Nick Ball Tor 2000
5 Steve Whitbury? Cheddar Cc
6 Nic Mckibben Chippenham Whs
7 David Mixell Nfto
8 Lewis K? Beeline Rt
9 David Tilling Veloton Team
10 John Carter Radeon Cc
Youth
A U16
1 Nathan Huynh Cotswold V
2 Will Crofts Performance Cycles
3 Elliot Lassiter Cotswold V
4 Will Matthews Ride 24/7
5 Mark Newell Performance Cycles
6 Archie Scott Cotswold V
7 Will Swarbrick Cc-Cc
8 Morgan Curle Vc Walcot
9 Josh Price Ride 24/7
10 Charlie Parry Bcds
11 Ben Cavanagh Chippenham Whs
12 Lewis Turner Ride 24/7
13 George Bazely Bcds
14 Luke Reardon Vc Walcot
15 Joshua Porter Bcds
16 Cripsin Gardner Bcds
U16 Girls
1 Jamie Kimber Cotswold V
U14 Boys
1 Aarron Payne Randys Bikes
2 Liam James Morris M & D Cycles
3 Rhys Thomas M & D Cycles
4 Oliver Rowlands Newport Velo
5 Harry Kirby Outdoor Traders
Jacques Taylor Newport Velo
U14 Girls
1 Freya Thatcher Newport Velo
2 Katie Scott Cotswold V
3 Daisy Davies Gillingham & Dist Whs
4 Lauren Booth Carnac Planet X
U12 Boys
1 Ryan Abram Newport Velo
2 Harvey Lawson Ride 24/7
3 Jack Webb Maindy Flyers
4 Tyler Smith Cotswold V
5 Alfie King Giant Cc
6 Cr Leech?
7 Theo Del Ves Broughton Sulis Scorpians
8 Harvey Morgan Lsea Crt
9 Daniel Butler Chippenham Whs
10 Daniel Atkinhead Chippenham Whs
U12 Girls
1 Anna Wadsworth Beeline Bicycles
2 Laura Curle Vc Walcot
U10 Boys
1 Kyle Jones Maindy Flyers
2 Daniel Wylie Morris M & D Cycles
3 Joe Winfield Ndwsf
4 Alex Freegard Chippenham Whs
U10 Girls
1 Bethany Bennett Towy Riders
2 Niamh Murphy Cotswold Veldrijden
3 Grace Metcalfe Chippenham Whs
U8 Boys
Postion Name Club
1 Harvey Smith
2 Archie Strange
3 Charlie Pears Bath Cc
U8 Girls
Sophie Metcalfe Chippenham Whs
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director