Hayley Simmonds, Amira Mellor and James Garratt winners at the RTTC 25 mile time trial championship in Essex on Saturday for Women and Juniors
Results – RTTC Womens/Junior TT 25 Champs
Result
Women’sÂ
1 Hayley Simmonds Team Velosport 0:59:49
2 Kate Mcneill www.drag2zero.com 1:02:28
3 Mel Wasley Epsom CC 1:03:01
4 Mathilde Matthijsse Bonito Squadra Corse 1:03:31
5 Alice Cobb University of Warwick Tri & Road CC 1:03:39
6 Alice Lethbridge gbcycles.co.uk 1:03:48
7 Bronwen Ewing Trainsharp Racing Team 1:04:12
8 Jessica Bacon York Cycleworks 1:04:40
9 Vicky Gill www.drag2zero.com 1:04:56
10 Liz Powell Mike Vaughan Cycles 1:05:00
11 Crystal Spearman Nopinz.com 1:05:36
12 Julia Freeman Easterley Road Club 1:05:53
13 Anna Muir Colchester Rovers CC 1:06:07 41
14 Helen Mckay Les Filles Racing Team 1:06:41
15 Jill Wilkinson Chester RC 1:06:50 41
16 Rachael Mellor Holmfirth C C 1:07:04
17 Jo Blackburn Team Swift 1:07:10 32
18 Jody Conibear Hemel Hempstead CC 1:07:30
19 Verity Smith Stowmarket & District CC 1:08:18
20 Emma Lewis Adalta CC 1:08:27
21 Alex Smethurst Team Swift 1:08:49
22 Katja Rietdorf Team Milton Keynes 1:08:53
23 Karina Bowie Trainsharp Racing Team 1:09:15
24 Lindsey Ackland Zappi’s Cyling Club 1:09:21
25 Emma Craddock Southdown Bikes 1:09:26
26 Louise Burnie gbcycles.co.uk 1:09:43
27 Sarah Short Bonito Squadra Corse 1:09:44
28 Sue Triplow Essex Roads CC 1:09:52 48
29 Mandy Hibberd North Hampshire RC 1:10:43
30 Amanda Whitmore Revolutions Racing 1:10:48
31 Louise Day Team Swift 1:11:02 56
32 Marina Bleasdale Guernsey Velo Club – SCU 1:11:12
33 Sophie Household VC St Raphael 1:11:14
34 Clare Campbell-Smith Born to Bike – Bridgtown Cycles 1:11:36
35 Laura Cubiss Cowley Road Condors 1:11:50
36 Emily Wood Chelmer CC 1:11:59
37 Kirsty Smith Team Swift 1:12:06
38 Annabel Sill Team Jadan 1:12:30
39 Tina Reid Trainsharp Racing Team 1:13:12
40 Clair Wadden Bristol Road Club 1:13:21
41 Zoe Whiteside Lancashire RC 1:14:14
42 Elanor Cadzow PMR @ Toachim House 1:14:24
43 Sarah Williamson Hemel Hempstead CC 1:14:49
44 Maryka Sennema Paceline RT 1:15:03
45 Deborah Sheridan Warwickshire RC 1:15:22
46 Jo Butcher Chelmer CC 1:15:25 46
47 Trish Mellor Holmfirth C C 1:17:37 56
48 Alison Vessey Micky Cranks CC 1:17:52
49 Ruth Grint Hemel Hempstead CC 1:19:34
50 Gill Reynolds Willesden CC 1:19:35
51 Sharon Clifford WCS Racing Team 1:19:54
52 Carol Macdonald Hemel Hempstead CC 1:24:05
53 Cheryl Trueman Team Swift 1:28:34
54 Gill Henshaw VC Long Eaton 1:33:22
Junior Women
1 Amira Mellor Paul Milnes Cycles 1:05:34
2 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers 1:06:14
3 Louise Scupham Scarborough Paragon CC 1:08:35
4 Jennifer Mcandrew Team Jadan 1:11:06
5 Clover Murray Braintree Velo CRC 1:13:50
6 Hannah Shean Southend Whs 1:19:34
7 Adele Jeffrey Chelmer CC 1:39:10
Junior
1 James Garratt Welland Valley CC 0:56:09
2 Gabriel Evans Banks/Catford CC Equipe 0:56:49
3 Matt Langworthy Mid Devon CC 0:57:51
4 Max Williamson Scunthorpe RC 0:58:41
4 Adam Wild Tyneside Vagabonds CC 0:58:41
6 Timothy Allen R P Racing 0:59:01
7 Stephen Paterson Doncaster Whs CC 0:59:02
8 Samuel Henning Catford CC 0:59:23
9 Ryan Coulton Better Cycling 0:59:28
10 Nathan Allatt Royal Navy & Royal Marines CA 0:59:52
11 Ryan Kenworthy LeisureLakesBikes.com 1:00:41
12 George Evans Mid Shropshire Wheelers 1:00:50
13 Nicholas Cooper Rossendale RC 1:01:10
14 Leon Boehmer London Dynamo 1:01:59
15 Jack Freeman Alton CC/Owens Cycles 1:02:31
16 Jack Salvidge Exeter Whs CC 1:02:41
17 Jack Levick Tuxford Clarion C C 1:03:58
18 Oliver Clark R P Racing 1:04:08
19 Samuel Wadsley Poole Whs 1:04:14
20 Gregory Holmes Hillingdon CC 1:05:27
21 Jake Darragh Lee Valley Youth CC 1:07:05
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands