Mark Corbett of Worcester St. Johns CC fastest in the Cardiff 100 RCC Open 50 mile time trial held Sunday, 2nd August
Result – Cardiff 100 RCC Open 50
1 Mark Corbett Worcester St. Johns CC 01:49:01
2 Rob Townsend Team Swift 01:49:25
3 Joseph Beech Onitcycles 01:51:14
4 Michael Davis Dursley RC 01:52:59
5 Graeme Boswell Cardiff Ajax CC 01:53:13
6 Simon Wix VTTA S Wales 01:54:10
7 Dan Cutting Climb on Bikes RT 01:54:57
8 Charles Zanettacci Cheltenham & County CC 01:55:08
9 Mark Ashurst Northover Vets Team 01:55:15
10 Stephen Potts Somerset Road Club 01:55:36
11 Simon Coles Northover Vets Team 01:55:39
12 John Regan Pembrokeshire Velo 01:56:39
13 Jason Streather Velo Club St Raphael 01:57:00
14 David Brice Bynea Cycling Club 01:57:13
15 Earl Smith Royal Forest of Dean CC 01:57:14
16 Philip Tucker Bynea Cycling Club 01:57:23
17 Justin Ford CC Blaenau Gwent 01:57:38
18 Michael Black Cleveleys RC 01:57:45
19 Rex Facey 1st Chard Whs 01:58:08
20 David Meacham Wyre Forest CRC 01:58:41
21 Chris Woolley Rhondda Triathlon Club 01:59:15
22 Chris Holman Team NBCC 02:00:00
23 Neil Reynolds Winchcombe Cycling Club 02:00:00
24 Martyn Teece-Round Ystwyth CC 02:00:01
25 Richard Chamberlain Coventry RC 02:00:03
26 Geoff Ayers Velo Club Cumbria 02:00:09
27 John Hughes Rhondda Triathlon Club 02:00:10
28 Tom Foster Cardiff Ajax CC 02:00:38
29 Jim Gresty North Shropshire Wheelers 02:01:43
30 Andy Kelly Bristol South CC 02:01:54
31 Paul Lambert Chippenham & Dist. Whs 02:02:21
32 Daniel Kempe Bristol South CC 02:02:50
33 Lee Watts Bynea Cycling Club 02:03:21
34 Mike Lindsay Wills Wheels CC 02:03:33
35 Chris Matthews Forza Cycles 02:03:34
36 Jason Killiner Pontypool RCC 02:05:30
37 Denise Bayliss WCS Racing Team 02:05:49
38 Andrea Parish Camel Valley C & TC 02:06:30
39 Steve Evans Sosban Riders 02:06:49
40 Steven Madeley Ogmore Valley Whs 02:07:08
41 Grant Whiteside Pontypool RCC 02:07:39
42 Simon Geary Hereford & Dist Whs CC 02:07:49
43 Nigel Jones Gloucester City CC 02:08:05
44 John Shehan Bynea Cycling Club 02:08:19
45 Dax Jenkins Pontypool RCC 02:08:45
46 Mark German 1st Chard Whs 02:09:07
47 Paul Gibson Wyre Forest CRC 02:09:18
48 Garry Shuker Walsall Roads Cycling Club 02:09:36
49 Gary Jones Wyre Forest CRC 02:09:47
50 Thom Hadfield Pontypool RCC 02:10:22
51 Mark Rosser Ogmore Valley Whs 02:10:45
52 Digby Rusling Royal Forest of Dean CC 02:11:36
53 Lowenna Smith Cadence RT 02:11:54
54 Gareth Hill Abercynon Road Club 02:12:06
55 Michael Bradley Wyre Forest CRC 02:12:29
56 Guy Evans Hereford & Dist Whs CC 02:13:07
57 Bob Jones Cardiff 100 Miles RCC 02:14:02
58 Robert Andrewartha Dursley RC 02:14:26
59 Cliff Voller Newbury RC 02:14:55
60 Roger Wood Pontypool RCC 02:15:05
61 Joanna Knight Bristol South CC 02:15:28
62 Eric Rees Sarn Helen Cycling Club 02:15:58
63 Josh Griffiths Bristol South CC 02:16:04
64 Stephen Landeg Ogmore Valley Whs 02:16:42
65 Dorian Rees Sarn Helen Cycling Club 02:17:23
66 Steve Way Westbury Wheelers 02:17:44
67 Helen Tudor Oswestry Paragon CC 02:20:49
68 John Beaven 1st Chard Whs 02:21:32
69 Theresa Taylor Preston CC 02:21:47
70 Colin Lythe Oswestry Paragon CC 02:22:11
71 Alicia-Jayne Thorbjorn Cardiff Jif 02:27:22
72 Carwyn Davies Sarn Helen Cycling Club 02:28:12
73 David Steel Hereford & Dist Whs CC 02:31:27
74 John Howells Corinium Cycling Club 02:32:23
75 Paul Griffiths Cardiff Ajax CC 02:33:31
76 Sarah Roberts Gillingham and District Whls 02:45:09
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)