Darren Maironis of Coveryourcar fastest in the Weaver Valley CC open 25 mile time trial. Claire Munton fastest woman.
Result – Weaver Valley CC Open 25
AWARDS
1 Darren Maironis Coveryourcar.co.uk RT 00:53:41
2 Steve Daintith Coveryourcar.co.uk RT 00:54:16
3 Neil Skellern Team Swift 00:54:57
Vet 40-49
1 Darren Maironis Coveryourcar.co.uk RT 00:53:41
2 Steve Daintith Coveryourcar.co.uk RT 00:54:16
3 Mostyn Bullock Buxton CC 00:55:37
Vet 50+
1 Neil Skellern Team Swift 00:54:57
2 Robbie Harcourt Stretford Wheelers 01:00:06
3 David Wright Warrington Road Club, Rondelli, Horton Light Engineering 01:00:37
Vet 60+
1 Mike Cotgrave Westmead Team 88 01:00:57
2 Derek Schofield Rossendale RC 01:01:58
3 Ian Casson Birkenhead Victoria CC 01:08:51
Ladies
1 Claire Munton Malteni RT 01:02:35
2 Claire Harrison Vision Racing, Delamere Dairy, GRM Property 01:04:08
3 Melanie Bailey Vision Racing, Delamere Dairy, GRM Property 01:06:09
Teams
1 Darren Maironis Coveryourcar.co.uk RT 02:47:34
Steve Daintith
Phil Pearce
2 Adam Robinson Vision Racing, Delamere Dairy, GRM Property 03:02:32
James Robinson
Claire Harrison
3 Alastair Stanway Weaver Valley CC 03:10:32
Craig Lee
Jim Williams
RESULTS
1 Darren Maironis Coveryourcar.co.uk RT 00:53:41
2 Steve Daintith Coveryourcar.co.uk RT 00:54:16
3 Neil Skellern Team Swift 00:54:57
4 Andrew Nulty Holmfirth Cycle Club 00:55:08
5 Mostyn Bullock Buxton CC 00:55:37
6 Barry Charlton Lyme RC 00:55:39
7 Adam Robinson Vision Racing, Delamere Dairy, GRM Property 00:55:40
8 Robert Pollen Ashley Touring Club Withington Cycles 00:55:42
9 Jake Wright Sportcity Velo 00:55:45
10 Lee Morgan Exeter Wheelers 00:55:59
11 Daniel Peter Thut Chorlton Velo 00:56:14
12 Mark James Nulty Glossop Kinder Velo 00:56:15
13 Martyn Bowers Stone Wheelers 00:57:44
14 Mark Donnelly Birkenhead North End CC 00:58:19
15 David Jackson Harry Middleton CC 00:58:22
16 Daryl May Sheffrec CC 00:58:23
17 Nathan Turnbull Leigh Premier RC 00:58:29
18 Steve Aston Fibrax Wrexham Road Club 00:58:39
19 Alastair Stanway Weaver Valley CC 00:59:00
20 Mark Brearton The Endurance Store 00:59:14
21 Phil Pearce Coveryourcar.co.uk RT 00:59:37
22 Joseph Brennan Kidsgrove Wheelers 00:59:58
23 Robbie Harcourt Stretford Wheelers 01:00:06
24 Paul McAllister Seamons CC 01:00:17
25 David Wright Warrington Road Club, Rondelli, Horton Light Engineering 01:00:37
26 Stephen Turner Westmead Team 88 01:00:40
27 Mike Cotgreave Westmead Team 88 01:00:57
28 Kevin Corden Stone Wheelers 01:01:02
29 David Weavers Manchester Wheelers Club 01:01:22
30 Derek Schofield Rossendale RC 01:01:58
31 Simon Higgins Liverpool Century 01:02:07
32 Claire Munton Malteni RT 01:02:35
33 James Robinson Vision Racing, Delamere Dairy, GRM Property 01:02:44
34 Kelvin Milward Congleton CC 01:03:30
35 Rob Watson Wills Wheels CC 01:03:37
36 Claire Harrison Vision Racing, Delamere Dairy, GRM Property 01:04:08
37 Andy Whitehead Seamons CC 01:04:47
38 Craig Lee Weaver Valley CC 01:05:19
39 Melanie Bailey Vision Racing, Delamere Dairy, GRM Property 01:06:09
40 Jim Williams Weaver Valley CC 01:06:13
41 Neil Drummond Weaver Valley CC 01:06:25
42 Paul Barber Seamons CC 01:06:36
43 Mike Wilson Warrington Road Club, Rondelli, Horton Light Engineering 01:07:25
44 Andrew Robinson Vision Racing, Delamere Dairy, GRM Property 01:07:26
45 Andrew Jenkins Wills Wheels CC 01:07:51
46 Caroline Austen Stockport Tri Club 01:07:55
47 Ian Casson Birkenhead Victoria CC 01:08:51
48 Mike Noble Wills Wheels CC 01:09:32
49 Andrew Spencer Stretford Wheelers 01:10:36
50 Maggie Biggs Team Bader Amputees 01:11:32
51 Denise Mary Hurst Congleton CC 01:12:20
52 Amanda Young Lyme RC 01:12:25
53 Harry Davies Manchester Triathlon Club 01:12:37
54 Paul Haywood Leek CC 01:12:50
55 David Steele Lyme RC 01:15:40
56 Alan Shuttleworth Weaver Valley CC 01:17:11
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique