Martin Smith, Oliver Reeves and Laura Cameron winners at the Wednesday circuit races at London’s Lee Valley VeloPark
Result -Â Lee Valley Velopark Wednesday Crits
4th Cat only
1 Martin Smith
2 Henry Summers NLTCBMBC
3 James Black
4 Andy Haigh Brixton Cycles Club
5 Elliot Colley Dulwich Paragon CC
6 Michael Atkinson North Road CC
7 Alex Elferink
8 Timothy Holmes Lea Valley CC
9 Edd Harrington Pretorius Bikes
10 Adam Parkes
11 Ryan Savage Crest Cycling Club
12 Anthony Aken Cycling Club Hackney
13 Andrew Allison
14 Neil Coyte Cycling Club Hackney
15 Mark Smith Pretorius Bikes
16 Unknown Rider1
17 Tim Greenwood London Dynamo
18 Unknown Rider2
19 Tom Glendining Cycling Club Hackney
20 Rowan Brackston
1/2/3
1 Oliver Reeves Durham University Cycling Club
2 Craig Nicholls Glendene CC
3 Tijl Uijtenhaak
4 Tom Hargreaves London Dynamo
5 James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club
6 Dimitri Demishev NLTCBMBC
7 Graeme Garner Easterley RC
8 Alex Blomeley The 5th Floor Cycle Club
9 Jacob Nicholson TBW Bottecchia Wigmore RT
10 George Georgallides Finchley Racing Team
11 James McKay Finchley Racing Team
12 Andrew Harrison Finchley Racing Team
13 Reece Wood The 5th Floor Cycle Club
14 Nick Davis Kingston Wheelers CC
15 Paul Miller Maldon & District CC
Women E/1/2/3/4
1 Laura Cameron London Phoenix CC
2 Annabel Fisher Bonito Squadra Corse
3 Victoria Collins London Dynamo
4 Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers
5 Agata Woznicka
6 Delia Beddis Les Filles Racing Team
7 Corinne Price
8 Anita Saycell Ystwyth Cycling Club
9 Charlotte Heywood Twickenham CC
10 Molly Patch CC London
11 Jess Morgan NLTCBMBC
12 Francesca Morgans-Slader Elitevelo Kalas Sportswear CRT
13 Rachel Heptonstall North Road CC
14 Elizabeth Saul Para-T
15 Jacob Hepton Walkern Revolution Cycling Clu…
16 Sarah Henderson VC Londres
17 Sarah Harrison Cycling Club Hackney
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)