Sub 20 minute ride from Rob Sharland of Paceline RT sees him win the Dulwich Paragon CC Open 10 mile time trial. Kate McNeill (Drag2Zero) was fastest woman
Result – Dulwich Paragon CC Open 10
1 Rob Sharland Paceline RT 0:19:32 1st male & team prize
2 Conall Yates In-Gear Quickvit Trainsharp RT 0:20:53 2nd male
3 Benjamin Allen Dulwich Paragon CC 0:20:56 3rd male
4 Mark Perry All Terrain Cycles 0:21:21
5 Carl Ferri Cadence Performance 0:21:23
6 James Rix Crawley Wheelers 0:21:26
7 David Emery Dulwich Paragon CC 0:21:31
8 Gareth Thomas Paceline RT 0:21:33 Team prize
9 Simon Collins Dulwich Paragon CC 0:21:37
10 Pat Wright Paceline RT 0:21:41 1st male road & team prize
11 Phil Ember Paceline RT 0:21:50
12 Michael Deen Redmon CC 0:21:54 1st veteran on std
13 Jon Puleston-Jones Dulwich Paragon CC 0:22:16 2nd male road
14 James Griffin Kingston Wheelers CC 0:22:17
15 Kate Mcneill www.drag2zero.com W 0:22:21 1st woman
16 Robert Gilmour Hounslow & District Whs 0:22:40 2nd veteran on std
17 David Watt Kingston Phoenix RC 0:22:48
17 Adrian Blacker Norwood Paragon CC 0:22:48
19 Mathilde Pauls Fusion RT Gear Club W 0:22:51 2nd woman
20 Maryka Sennema Paceline RT W 0:22:59 3rd woman & 3rd veteran on std
21 Rodney Smith Wigmore CC 0:23:02
22 Neil O’brien Champion System/VCUK 0:23:06
23 Keith Griffin Paceline RT 0:23:13
24 Paul Moore Paceline RT 0:23:17 3rd male road
25 Edd Sowden Paceline RT 0:23:38
25 Chris Hewitt Oxted Cycle Club 0:23:38
27 Ting Le Deng Dulwich Paragon CC 0:23:46
28 Katie Crowe Dulwich Paragon CC W 0:23:47
29 Jim Ley Paceline RT 0:23:57
30 Colin Barton Worthing Excelsior CC 0:24:08
31 Thomas Hampshire Paceline RT 0:24:11
32 Clare Campbell-Smith Born to Bike – Bridgtown Cycles W 0:24:15
33 Andrew Dixon Wigmore CC 0:24:18
34 Charlotte Roberge Dulwich Paragon CC W 0:24:27
35 Morris Pamplin Dulwich Paragon CC 0:24:28
36 Delia Beddis Les Filles Racing Team W 0:24:34
37 George Hayes Dulwich Paragon CC 0:24:46
38 Philippa Jenkins Southborough & Dist. Whs W 0:24:48
39 Mandy Hibberd North Hampshire RC W 0:24:56
40 Jane Dennyson London Phoenix CC W 0:25:11
41 Olivia Campbell Dulwich Paragon CC W 0:25:16 1st woman road
41 Chris Hedley Dulwich Paragon CC 0:25:16
43 Adrian Feek Bath Road Club 0:25:35
44 Vikki Filsell Les Filles Racing Team W 0:25:43
45 Fiona Inskip Newcomers CC W 0:25:46 2nd woman road
46 Suzanne Sisson Pearson Cycling Club W 0:25:51
47 Simon Andrews Polhill Racing Club 0:25:57
48 Nathan Dan Dulwich Paragon CC 0:26:11
49 Valerie Place 7 Oaks Triathlon Club W 0:26:13
50 Gemma Hayes East Grinstead CC W 0:26:43
50 Valerie Place 7 Oaks Triathlon Club W 0:26:13
50 Colin Jarman Southborough & Dist. Whs 0:26:43
53 Julie Chasin Kingston Wheelers W 0:26:47 3rd woman road
54 Stephen Allport Bec CC 0:26:52
55 Heidi Shepherd Dulwich Paragon CC W 0:26:56
56 Jo Sloman Dulwich Paragon CC W 0:27:14
57 Dalila Lecky Dulwich Paragon CC W 0:27:20
58 Natasha Jarman Dulwich Paragon CC W 0:27:48
59 Jessica Letters Dulwich Paragon CC W 0:28:13
60 Maria Hedley Dulwich Paragon CC W 0:29:44
61 Malcolm Young Dulwich Paragon CC 0:30:05 0:17:10 late start penalty
62 Martina Ben-Shaul Dulwich Paragon CC W 0:31:24
63 Richard Hoskin Redmon CC 0:32:37
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)