Jon Wynn (48:28) and Hayley Simmonds (50.58) winners of the two 25 mile time trials in the Realteam Open 25
Results – Realteam Open 25
Race 1
1 Hayley Simmonds Team Velosport 00:50:58 W
2 Peter Kibble Velocity Globalbike RT 00:52:05 Jun
3 Sue Triplow Essex Roads CC 00:52:55 WV
4 Evan Powell Pontypool RCC 00:53:09 S
5 Dan Cutting Climb on Bikes RT 00:53:58 S
6 Chris Fishbourne Abercynon RC 00:54:19 V
7 Daniel Edwards Sotonia CC 00:54:24 S
8 Chris Woolley Rhondda Triathlon Club 00:54:43 V
9 Owen Burgess VC Bristol 00:54:47 S
10 Cynthia Kunschke High Wycombe CC 00:54:59 W
11 Mike Lindsay Wills Wheels CC 00:55:03 V
12 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers 00:55:06 W Jun
13 Karen Ledger Langsett Cycles RT 00:55:18 WV
14 Simon Beard Yeovil CC 00:55:30 V
15 Nicholas Burton Newark Castle C C 00:55:54 S
16 Andrea Parish Camel Valley C & TC 00:56:23 WV
17 David Wilson-Evans Bynea CC 00:56:30 V
18 Mary Bower Chelmer CC 00:56:51 W
19 Gareth Battle Porth & District CC 00:56:58 V
20 Rachael Mellor Holmfirth C C 00:57:08 WV
21 Katja Rietdorf Team Milton Keynes 00:57:12 WV
22 Jason Killiner Pontypool RCC 00:57:40 S
23 Adam Evans Newbury RC 00:57:47 V
24 Matthew Smith Port Talbot Whs?CC 00:57:53 S
25 Alistair Morgan Pontypool RCC 00:57:54 V
26 Mike Barley City of Chester Tri Club 00:58:16 V
27 Stephanie Post Onit Cycles Womens RT 00:58:18 W
28 Becky Smith Revo Racing 00:58:20 W
29 Rob Hall Salt and Sham Cycle Club 00:58:21 V
30 Andrew Gibson Gravesend CC 00:58:21 V
31 Thom Hadfield Pontypool RCC 00:58:25 S
32 Michael Draper Charlotteville CC 00:58:25 V
33 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 00:58:29 V
34 Andrew Hanley New Forest CC 00:58:55 V
35 Nadine Cannon Acme Whs (Rhondda) CC 00:58:56 W
36 Desmond Gayler Kenton RC 00:59:09 V
37 Clair Wadden Bristol Road Club 00:59:10 W
38 Matt Robinson Westbury Whs 00:59:12 S
39 Simon Kinsey Acme Whs (Rhondda) CC 00:59:15 V
40 Lowenna Smith Cadence RT 00:59:17 W
41 Richard Turpin VC Walcot 00:59:32 V
42 Jeffrey Rees Acme Whs (Rhondda) CC 00:59:32 V
43 Robert Seymour Army Cycling Union 00:59:37 V
44 Marco Marletta Cardiff Jif 00:59:39 V
45 Cliff Voller Newbury RC 01:00:22 V
46 Joanna Knight Bristol South CC 01:00:47 WV
47 Roger Taylor Frome & Dist Whs 01:00:48 V
48 Richard Hier Extreme Culture Cycles 01:01:04 S
49 Ian Lewis Bush Healthcare CRT 01:01:20 V
50 John Shehan Bynea CC 01:01:26 V
51 Eric Rees Sarn Helen CC 01:01:40 V
52 Peter Murrieri M & D Cyles / Fusion Worx 01:02:00 V
53 Gordon Clements Frome & Dist Whs 01:02:09 V
54 Jon Wiggins Frome & Dist Whs 01:02:18 S
55 Gareth Hill Abercynon RC 01:02:43 V
56 Bradley Davies Bynea CC 01:02:44 V
57 Dorian Rees Sarn Helen CC 01:02:50 S
58 Andrew Gardner Coventry RC 01:02:53 V
59 Diane Wilson-Evans Bynea CC 01:03:15 WV
60 Michelle Robertson Abercynon RC 01:03:53 WV
61 Philip Batch Bynea CC 01:05:03 V
62 Fanella Brown Warwickshire Road Club 01:06:50 VW
63 John Howells Corinium CC 01:07:50 V
64 Chris Holmes Chelmer CC 01:08:08 WV
65 Fiona Davies Acme Whs (Rhondda) CC 01:08:49 WV
66 Diane Hynam Bynea CC 01:14:00 WV
67 Bernadette Pedder City of Chester Tri Club 01:17:26 WV
Race 2
1 Jon Wynn Northover Vets Team 00:48:28
2 Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC 00:48:46
3 Richard Simmonds Look Mum No Hands! 00:48:55
4 Conrad Moss Mid Devon CC 00:48:57
5 Rob Pears Procycling Magazine RT 00:48:57
6 Jack O’Neill Mike Vaughan Cycles 00:49:28
7 Jonathan Wears Team Jewson – MI Racing 00:49:33
8 Anthony Mark Jones Bynea CC 00:49:53
9 Ben Anstie 73 Degrees Bicycles 00:49:54
10 Phil Brown Didcot Phoenix CC 00:50:04
11 Christopher Jones Ride Bike Wales 00:50:16
12 David Harding Chelmer CC 00:50:19
13 Jon Surtees Team Swift 00:50:24
14 Jim Moffatt Virgin Active 00:50:38
15 David Ellis Mapperley CC 00:50:44
16 Paul Fleming Preston Wheelers 00:50:59
17 David Woodhouse CC Ashwell 00:51:06
18 Paul Jones Severn Valley Cycles 00:51:08
19 Charles Zanettacci Cheltenham & County CC 00:51:21
20 Justin Ford CC Blaenau Gwent 00:51:39
21 Christopher Gibbard Bynea CC 00:51:40
22 Harry Walton Cheltenham & County CC 00:51:40
23 Steven Cottington Cadence RT 00:52:12
24 Gavin Hinxman Kettering CC 00:52:12
25 Stuart Stow Twickenham CC 00:52:14
26 Nicholas Cleave Swansea Wheelers/CS Abertawe 00:52:56
27 Mark Brambleby Northover Vets Team 00:52:57
28 Simon Harrison Mid Shropshire Wheelers 00:53:06
29 Les Liddiard Team Jewson – MI Racing 00:53:08
30 Tristan Davenne Newbury RC 00:53:24
31 Nick Young Yeovil CC 00:53:35
32 Scott Mcardle Cheltenham & County CC 00:53:36
33 David Brice Bynea CC 00:53:37
34 Lee Jones Severn Valley Cycles 00:53:52
35 Darren Lewis Poole Whs 00:54:01
36 Keith Dorling Bishop’s Stortford CC 00:54:14
37 Arwel Davies Bynea CC 00:54:16
38 Ben Phillips Bynea CC 00:54:33
39 John Hughes Rhondda Triathlon Club 00:54:37
40 Paul Clarkson Kingston Wheelers CC 00:54:37
41 Andy Millward Yeovil CC 00:54:50
42 Chris Martin Yeovil CC 00:55:09
43 Nigel Jones Gloucester City CC 00:55:31
44 Trevor Lloyd Swansea Wheelers/CS Abertawe 00:55:32
45 Michael Black Cleveleys RC 00:55:49
46 Phil Gayes Leek CC 00:55:59
47 Paul Winchcombe Chippenham & Dist. Whs 00:56:32
48 Gerry Mcgarr Gloucester City CC 00:56:34
49 John Golder Chelmer CC 00:56:42
50 David Hargreaves North Lancs RC 00:56:50
51 Steven Madeley Ogmore Valley Whs 00:57:19
52 Mark Williams Port Talbot Whs?CC 00:58:28
53 John Murphy Gloucester City CC 00:59:34
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)