Steve Irwin of North Lancs Road  Club fastest in the VTTA North 50 mile Time Trial
Result – VTTA North 50
1 Steve Irwin North Lancs RC 1.39.29
2 Richard Bideau Pendle Forest CC 1.40.10
3 Adam Topham High Wycombe CC 1.42.25
4 Peter Rowland Ferryhill Whs 1.45.59
5 John Warrington Tyneside Vagabonds CC 1.47.32
6 Richard Bickley Border City Whs CC 1.47.45
7 Christopher Isats Berwick Wheelers – SCU 1.49.04
8 Joel Wainman Team Swift 1.49.09
9 Stephen Ayres VC Bradford 1.49.13
10 Peter Greenwood Team Swift 1.49.19
11 Elliot Gowland Team Swift 1.49.39
12 Patrick Pennefather Rock to Roll Cycles 1.49.41
13 Andrew Moore Kingston Wheelers CC 1.50.34
14 Mark Flannery Richmond Tri Kudu 1.50.58
15 Doug Hart Ilkley CC 1.51.50
16 Tom Broadbent HD Revolutions 1.52.11
17 Stewart Pickard Vive Le Velo 1.53.05
18 Tom Thornely Buxton CC 1.53.07
19 Bill Seddon Bolsover & District CC 1.53.13
20 Chris Ledger Langsett Cycles RT 1.53.25
21 Angela Hibbs (W) Team Wattcycle 1.53.43
22 David Shepherd GS Stella 1.54.08
23 Lee Mcdermott Breeze Bikes RT 1.54.29
24 Chris Lea Buxton CC 1.54.29
25 Gareth Metcalfe Otley CC 1.55.09
26 Sean Hunt Lincoln Whs CC 1.55.25
27 Gary Hunt Stockton Wheelers CC 1.55.47
28 Joe Le Sage Rutland CC 1.55.50
29 Patrick Beilby Leicestershire RC 1.56.02
30 Graeme Carter Stockton Wheelers CC 1.56.10
31 Colin Hayes Liverpool Century RC 1.57.13
32Â Steven Fullerton Darlington Cycling Club 1.57.42
33 Anthony Waterston Barnesbury CC 1.58.09
34 Richard Booth Hartlepool CC 1.58.13
35 Karen Ledger (W) Langsett Cycles RT 1.58.15
36 Alan Lang Hartlepool CC 1.58.25
37 James Grainger Wakefield CC 1.58.29
38 Andy Newham Lincoln Whs CC 1.58.47
39 Chris Melia (W) Sheffrec CC 1.59.12
40 Stephen I’anson Buxton CC 1.59.27
41 Howard Heighton Ferryhill Whs 1.59.30
42 James Cullen Otley CC 1.59.46
43 Richard Sheldrake Lincoln Whs CC 1.59.54
44 Eleanor Haresign (W) Harrogate Nova CC 2.00.05
45 Simon Coates Cleveland Wheelers CC 2.00.41
46 Andrew Dent Pendle Forest CC 2.01.39
47 David Hargreaves North Lancs RC 2.01.59
48 Roy Flanagan Rossendale RC 2.02.04
49 Peter Haigh Nelson Whs CC 2.03.50
50 Paul Brierley Huddersfield RC 2.03.53
51 Mike Potter Scarborough Paragon CC 2.05.33
52 David Rollins Ferryhill Whs 2.06.54
53 Nigel Briggs South Pennine RC 2.06.54
54 Daniel Shaw Halifax Imperial Whs 2.07.34
55 Greg Codling Barton Whs 2.07.36
56 Mark Burtonshaw Team Swift 2.08.21
57 Amy Ogden (W) Tuxford Clarion C C 2.08.50
58 Richard Gray Norton Whs 2.09.16
59 Kerry Gowland (W) Team Swift 2.10.29
60 Heather Greening (W) Border City Whs CC 2.10.35
61 Mike Cole Huddersfield RC 2.10.43
62 Mike Shacklock Yorkshire Road Club 2.10.59
63 John Murphy Gloucester City CC 2.11.00
64 Kev Shand West Pennine RC 2.11.11
65 Mike Drake Darlington Cycling Club 2.11.24
66 Martin Bullen Peterborough CC 2.11.36
67 Michael Hutchings Harrogate Nova CC 2.12.54
68 Andrew Vaughan City RC (Hull) 2.13.45
69 Sue Cheetham (W) North Lancs RC 2.15.10
70 Ron Hallam South Pennine RC 2.17.19
71 Harry Haseley North Lancs RC 2.18.32
72 Michael Cox North Lancs RC 2.19.00
73 John Baines Yorkshire Road Club 2.22.08
74 Rod Goodfellow North Lancs RC 2.25.43
75 Les Gray Ferryhill Whs 2.32.21
76 Harry Cowley Chester RC 2.33.01
77 Brian Ward Scarborough Paragon CC 2.34.09
78 Keith Richardson Leeds Westfield CC 2.37.29
Tandem
Barbara & Mike Prentice VTTA (Yorkshire) 2.22.25
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands