Results from the Welwn Track League on Friday, August 28 at Gosling Stadium in Hertfordshire
Results – Welwn Track League
Senior A
15 lap Scratch Madison
1. Alexander Murison (Easton Ritte) & Kristian Woolf (King Cliffe Flyers CC)
2. John McClelland (Bush Healthcare CRT) & Mitchell Powel (Team Terminator)
3. Philip Glowinski (VCL) & Andrew Bradshaw (VCL)
4. George Olive (Finchley RT) & Theo Modell (Corley Drops RT)
30 Lap Points Madison –
1. Alexander Murison (Easton Ritte) & Kristian Woolf (King Cliffe Flyers CC)
2. John McClelland (Bush Healthcare CRT) & Mitchell Powel (Team Terminator)
3. Philip Glowinski (VCL) & Andrew Bradshaw (VCL)
4. George Olive (Finchley RT) & Theo Modell (Corley Drops RT)
10 Mile Scratch –
1. John McClelland (Bush Healthcare CRT)
2. Alexander Murison (Easton Ritte)
3. Mark Smith (Pro Cycle Hire)
4. Theo Modell (Corley Drops RT)
Senior B
10 lap scratch –
1. Mark Smith (Pro Cycle Hire)
2. Alex Pierce (Willesden)
3. Toby Miles (Welwyn Wheelers)
4. Simon Best (North Road)
10 Lap Points
1. Mark Smith (Pro Cycle Hire)
2. Connor Woodford (Willesden CC)
3. Michael Skipsey (SD RT)
4. Alex Pierce (Willesden)
Devil
1. Mark Smith (Pro Cycle Hire)
2. Ben Webster (Welwyn Wheelers)
3. Alex Pierce (Willesden)
4. Mark Vooght (Stevenage CC)
Youth AB
8 Lap Scratch –
1. Christian Manzi (Lee Valley)
2. Alexi Edwards (Palmer Park)
3. Louis Bilyard (Lee Valley)
8 Lap Points –
1. Alexi Edwards (Palmer Park)
2. Louis Bilyard (Lee Valley)
3. Christian Manzi (Lee Valley)
Unknown Distance –
1. Christian Manzi (Lee Valley)
2. Alexi Edwards (Palmer Park)
3. Louis Bilyard (Lee Valley)
7 Lap Handicap –
1. Alexi Edwards (Palmer Park)
2. Christian Manzi (Lee Valley)
3. Louis Bilyard (Lee Valley)
4. Nathan Blackmore (Welwyn Wheelers)
Youth CDE
3 lap Scratch –
1. Tom Sharples (Welwyn Wheelers)
2. Joe Kiely (Welwyn Wheelers)
3. Rudy Knight (Lee Valley)
4 Lap Points –
1. Joe Kiely (Welwyn Wheelers)
2. Tom Sharples (Welwyn Wheelers)
3. Michael Sumner (Welwyn Wheelers)
Unknown Distance –
1. Tom Sharples (Welwyn Wheelers)
2. Joe Kiely (Welwyn Wheelers)
3. Michael Sumner (Welwyn Wheelers)
4 Lap Handicap –
1. Tom Sharples (Welwyn Wheelers)
2. Pascal Giret (Hillingdon SS)
3. Joe Kiely (Welwyn Wheelers)
4. Finlay O’Brien (Hillingdon SS)
Note: Eastern Region 10 Mile Championship
As there is no Regional Track Championships Meeting this year, the 10 mile scratch on Friday 4 September will incorporate the Eastern Region 10 Mile Championship. Only Eastern Region riders will be eligible for the cup, but all track league riders will be able to ride as normal.
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique