Matt Sinclair of Lutterworth Cycle Centre RT fastest with 20 mins dead in the Leamington C&AC Open 10 mile TT
Result – Leamington C&AC Open TT
1 Matt Sinclair Lutterworth Cycle Centre RT 0-20-00
2 David Kiernan Lutterworth Cycle Centre RT 0-20-18
3 Jon Simpkins www.drag2zero.com 0-20-35
4 Piotr Klin Coventry RC 0-20-57
5 Christopher Halford Stourbridge Velo 0-21-00
6 Stefan Harrison Lutterworth Cycle Centre RT 0-21-09
7 Stephen Vanes Wyre Forest CRC 0-21-10
8= Robert Gibbons Hinckley CRC 0-21-20
8= Karl Moseley Stourbridge Velo 0-21-20
10 Jonathan Howard Wyre Forest CRC 0-21-26
11 Luke Souter Banbury Star CC 0-21-29
12 Sean Vincent Team Zenith 0-21-33
13 Stuart Walker Wyre Forest CRC 0-22-06
14 John Pitman Leamington C & AC 0-22-17
15 James Flahey Coalville Wheelers 0-22-19
16 Richard Eason Solihull CC 0-22-20
17 David Schofield-Newton LeisureLakesBikes.com 0-22-23
18 Jason Haynes Leamington C & AC 0-22-26
19 Andy Craig Rugby Racing CC 0-22-29
20 Lewis Jones Rugby Racing CC 0-22-31
21 Alistair Semple Stafford RC 0-22-43
22 Luke Seal Team Zenith 0-22-44
23 Sam Harding RLS Cycling Club 0-22-47
24 Rod Mcgowan Lutterworth Cycle Centre RT 0-22-48
25 Edward Dursley Worcester St John’s CC 0-22-51
26= Martin Osman MJS Racing 0-22-57
26= Andrew Morgan Coventry RC 0-22-57
28 Peter Wright Rugby Racing CC 0-23-02
29 Mark Cooper Redditch R & P CC 0-23-05
30 Philip Brown Walsall Roads CC 0-23-07
31 Steve Mountford Solihull CC 0-23-08
32 Freddie Loveday Leamington C & AC 0-23-13
33 Greg Brookes RLS Cycling Club 0-23-14
34 Greg Ashley Team Jewson – MI Racing 0-23-17
35 Peter Delves Coventry RC 0-23-22
36 Martin Mcgowan Beacon Roads CC 0-23-24
37 Russell Green Team Jewson – MI Racing 0-23-27
38 Peter Blackwell Solihull CC 0-23-28
39= Dominic Hollingdale Leamington C & AC 0-23-31
39= Barrie Mitchell Team Jewson – MI Racing 0-23-31
39= Robert Harrison Worcester St John’s CC 0-23-31
42 Steven Jenkyn Team PB Performance 0-23-32
43 Paul Welsby www.drag2zero.com 0-23-39
44 Suzy Patience Banbury Star CC 0-23-41
45 Alan Morris Hinckley CRC 0-23-46
46 Adrian Osborn Stratford CC 0-23-52
47 Stephen Haynes Banbury Star CC 0-24-05
48= Mark Burnham Coventry RC 0-24-08
48= Nigel Finch Mercia Lloyds Cycles CC 0-24-08
50 Callum Craw RLS Cycling Club 0-24-12
51 Russell Gent Melton Olympic CC 0-24-13
52 Shin Braich RLS Cycling Club 0-24-45
53 Brian Jones Halesowen A & CC 0-24-56
54 Ed Watson Ratae RC 0-25-01
55 Paul Haynes Saracen RC 0-25-06
56 Steve Lockwood Speedwell BC 0-25-12
57 Melvyn Lewis Stafford RC 0-25-34
58 Rod Weston Sleaford Whs 0-25-42
59 John Grumbley Coventry RC 0-25-46
60 Francis Grafton Nottingham Clarion CC 0-25-47
61= David Kimberley Rugby Racing CC 0-25-52
61= Sean Pendlebury Daventry CC 0-25-52
63 David Swift VTTA Midlands 0-25-56
64 David Fear South Pennine RC 0-25-57
65 David Barry sport.fagley 0-26-07
66 Paul Dable RLS Cycling Club 0-26-10
67 April Lewis Stafford RC 0-26-38
68 John Davidson Welland Valley CC 0-27-12
69 Toby Loveday Leamington C & AC 0-27-14
70 Colin Howson Coalville Wheelers 0-27-20
71 Grant Warwick Lutterworth Cycle Centre RT 0-27-20
72 David York Ratae RC 0-27-22
73 Caroline Read Rugby Racing CC 0-27-43
74 Keith Fitzgerald Stratford CC 0-28-02
75 John Frydman Leamington C & AC 0-28-33
76 Robert Mowat Oldbury & Dist CC 0-29-15
77 Jill Morris Hinckley CRC 0-29-32
78 Bernard Smith Kettering CC 0-31-42
79 Tim Hall Leamington C & AC 0-32-50
Two Up
1 Jonathan Wears/Jon Surtees Team Jewson – MI Racing 0-20-23
2 Rosie Armitage/ Peter Ward Team Echelon – Rotor/Stratford CC 0-21-59
3 Michelle McCarthy/Ian Marshall Bicester Millennium CC 0-23-13
4 Stephanie Peters/Tim Hastie Team Jewson – MI Racing 0-23-38
5 Anne Portsmouth/Pete Timmins Rugby Racing CC 0-23-48
6 Claire Murphy/graeme Davidson Kenilworth Wheelers 0-24-19
7 Gemma Stuart/Trevor Ricketts Micky Cranks CC 0-26-21
8 Hannah Pearson/Olav Martin-Giles University of Birmingham CC/Media Velo 0-26-53
9 Annette &Carl Roberts Team Jewson – MI Racing 0-28-00
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)