Peter Tadros and Conall Yates both of In-Gear Quickvit Trainsharp RT tie for the win in the Southern Counties CU 25
Result – Southern Counties CU 25
1 Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:52:05
1 Conall Yates In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:52:05
3 James Middleton Media Velo / Dynamic Rides 00:52:48
4 Adam Atkinson 34 Nomads CC 00:53:16
5 Chris Herbert Redhill CC 00:53:28
6 Adam Wolley S/C SERC 00:54:08
7 James Rix Crawley Wheelers 00:54:21
8 Dominic Hill Bec CC 00:54:36
9 Christian Yates East Grinstead CC 00:54:41
10 Matt Peel Redhill CC 00:54:53
11 Steven Kane Team ASL360 00:55:09
12 Colin McDermott Festival Road Club 00:55:40
13 Maurice Brennan Redhill CC 00:56:16
14 Paul Thompson Epsom CC 00:56:26
15 Richard Tully Elite Cycling 00:56:29
16 Adrian Blacker Norwood Paragon CC 00:56:35
17 Jonathan Pontin Addiscombe CC 00:56:39
18 Carl Richardson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:56:50
19 Greg Turner Horsham Cycling 00:56:57
20 Lee Turner Private Member 00:57:53
21 Rupert Robinson Crawley Wheelers 00:58:19
22 James Stone Brighton Excelsior CC 00:58:44
23 Mike O’Gorman Worthing Excelsior CC 00:58:57
24 Neil Candler Redhill CC 00:59:03
25 James Hughes Bec CC 0:59:04
26 John Marinko Brighton Mitre CC 00:59:09
27 Mark Jones GS Stella 00:59:18
28 Martin Booker Worthing Excelsior CC 00:59:23
29 Jon Fry Horsham Cycling 00:59:32
30 Keith Butler Bec CC 00:59:37
31 Trevor Leeding Worthing Excelsior CC 00:59:41
32 Ben Houston East Grinstead CC 00:59:48
33 Michael Valks Lewes Wanderers CC 00:59:51
34 Roland Kitson Redhill CC 01:00:09
35 Simon baldwin Redhill CC 01:00:12
36 Ben Crick East Grinstead CC 01:00:18
36 Matthew Wakefield Tooting BC 01:00:18
38 Alasdair Wylie Redmon CC 01:00:21
39 Robbie Luff GS Stella 01:00:35
40 Stephen Copeland Horsham Cycling 01:00:40
41 Andrew R Green Bec CC 01:00:45
42 Simon Tonge Redmon CC 01:00:59
43 Mike Stephens Epsom CC 01:01:04
44 Andrew Hicks South Western Road Club 01:01:14
45 Simon Trehearn Kingston Phoenix RC 01:01:21
46 Andrew Green Old Portlians CC 01:01:23
47 Donald Parker Brighton Mitre CC 01:01:26
48 Simon Lowe De Laune CC 01:01:28
49 Colin Barton Worthing Excelsior CC 01:01:38
50 Andrew Haste Worthing Excelsior CC 01:01:50
51 Ade Fadero Sussex Nomads CC 01:01:51
51 Timothy Peters Horsham Cycling 01:01:51
53 Paul Winkley East Grinstead CC 01:02:00
54 Nick Mccormick Epsom CC 01:02:06
55 Nigel Perry Private Member 01:02:22
56 William Henton Redhill CC 01:02:41
57 Simon Scholfield Tooting BC 01:02:45
58 Doug Bentall Southborough & Dist. Whs 01:03:05
59 Kevin Bashford East Grinstead CC 01:03:29
60 Michelle Arthurs-Brennan Redhill CC 01:03:39
61 Ben Felden GS Stella 01:03:43
62 Robert Royle-Evatt Addiscombe CC 01:04:01
63 Justin Steele Sussex Nomads CC 01:04:03
63 Paul Byford Crawley Wheelers inc 9min l/s 01:04:03
65 Peter Rowe Southborough & Dist. Whs 01:04:10
66 Chris Dunstan Brighton Excelsior CC 01:04:17
67 Ian Turner Southborough & Dist. Whs 01:04:39
68 Alan Rowe De Laune CC 01:04:50
69 Paul Tunnell Addiscombe CC 01:05:19
70 Deborah Percival 34 Nomads CC 01:05:22
71 Ian Graver Bec CC 01:05:57
71 Gina Mcgeever Lewes Wanderers CC 01:05:57
73 Stuart Jago GS Stella 01:06:02
74 Alan Robinson Central Sussex CC 01:06:07
75 Keith White Epsom CC 01:06:13
76 Oliver Walker South Eastern RC 01:06:18
77 Peter Eames Eastbourne Rovers CC 01:06:20
77 Nick Martin East Grinstead CC 01:06:20
79 Rob Evans Horsham Cycling inc 1min l/s 01:06:21
80 Mark Owens Lewes Wanderers CC 01:07:14
81 Tony Brown South Eastern RC 01:08:36
82 Jackie Dodd Kingston Phoenix RC 01:08:49
83 Clive jackson Central Sussex CC 01:09:04
84 John Tindall Epsom CC 01:09:05
85 Alan Walker South Eastern RC 01:09:25
86 Richard Suthers Private Member 01:09:33
87 Jonathan Melville Epsom CC 01:10:29
88 Philip Burgin Kingston Phoenix RC 01:10:36
89 Brian Hill Epsom CC 01:11:13
90 Mike Morley Kingston Phoenix RC 01:11:15
91 David Manders Horsham Cycling 01:11:45
92 Ray Watson Horsham Cycling 01:14:07
92 Suzanne Ahern 34 Nomads CC 01:14:07
94 Jonathan Gough Old Portlians CC inc 8min l/s 01:15:55
95 Elaine Harrington Tooting BC 01:17:10
96 Joan Lennon Worthing Excelsior CC 01:17:14
97 Moira Gorman Tooting BC 01:19:00
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT