Results from the final round of the Welwyn Track League from 2015 held on Sept 11
Results – Welwyn Track League
Senior A
10 Lap Scratch –
1. Mark Smith (Pro Cycle Hire UK RT)
2. George Olive (Finchley RT)
3. Kristian Woolf (King Cliffe Flyers CC)
4. Keith Bryceland (Welwyn Wheelers)
15 Lap Points –
1. Kristian Woolf (King Cliffe Flyers CC)
2. Mike Broadwith (Arctic Tacx RT)
3. Mark Smith (Pro Cycle Hire UK RT)
4. Joshua Roberts (Zappis RT)
Devil –
1. Mark Smith (Pro Cycle Hire UK RT)
2. Joshua Roberts (Zappis RT)
3. Ethan Vernon (Corley Drops RT)
4. Michael Perry (Welwyn Wheelers)
10 Mile Scratch –
1. Andy Digby (Welwyn Wheelers)
2. George Olive (Finchley RT)
3. Mark Smith (Pro Cycle Hire UK RT)
4. Kristian Woolf (King Cliffe Flyers CC)
Senior B
10 Lap Scratch –
1. Ben Webster (Welwyn Wheelers)
2. James Ambrose-Parish (Lea Valley)
3. Ryan Green (Lee Valley)
4. Andy Digby (Welwyn Wheelers)
10 Lap Points –
1. Andy Digby (Welwyn Wheelers)
2. Andrew Perrin (Finchley RT)
3. Andrew Brown (Welwyn Wheelers)
4. James Ambrose-Parish (Lea Valley)
Devil –
1. James Ambrose-Parish (Lea Valley)
2. Georg Georgallides (Finchley RT)
3. Andy Digby (Welwyn Wheelers)
4. Ben Webster (Welwyn Wheelers)
Youth AB
8 Lap Scratch –
1. Christian Manzi (Lee Valley)
2. Louis Bilyard (Lee Valley)
3. Archie Peet (Team MK)
8 Lap Points –
1. Nathan Blackmore (Welwyn Wheelers)
2. Louis Bilyard (Lee Valley)
3. Ollie Stockwell (Welwyn wheelers)
Devil –
1. Alex Edwards (Palmer Park)
2. Christian Manzi (Lee Valley)
3. Nathan Blackmore (Welwyn Wheelers)
7 Lap Handicap –
1. Christian Manzi (Lee Valley)
2. Louis Bilyard (Lee Valley)
3. Archie Peet (Team MK)
4. Ollie Stockwell (Welwyn wheelers)
Youth CDE
3 lap Scratch –
1. Joe Kiely (Welwyn Wheelers)
2. Tom Sharples (Welwyn Wheelers)
3. Euan Woodliffe (Welwyn Wheelers)
4 Lap Points –
1. Joe Kiely (Welwyn Wheelers)
2. Tom Sharples (Welwyn Wheelers)
3. Amelia Hopper (Colchester Rovers)
Devil –
1. Euan Woodliffe (Welwyn Wheelers)
2. Ben Griffin (Welwyn Wheelers)
3. Sammy Gage (Welwyn wheelers)
4 Lap Handicap –
1. Sam Daniels (Ashwell CC)
2. Ben Griffin (Welwyn Wheelers)
3. Sammy Gage (Welwyn wheelers)
3. Joe Kiely (Welwyn Wheelers)
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)