Fraser Martin wins the final stage and the overall in the Bike Station Ballater Falling Leaves  two day stage race in ScotlandÂ
Result – Falling Leaves Stage Race Day 2
Results from day 1 here – thanks Mark Young for the results.
Stage 2
1 Martin Fraser Spokes RT 2:13:56
2 Feather Andrew Bikeshed Exeter Uni at 0:01
3 Jones Joshua Team Tor 2000 st
4 McCrossan Scott Paisley Velo RT at 0:06
5 Noon Sean Spokes RT at 0:11
6 Young Finlay Team Moda-Anon at 3:26
7 McNicol Alastair Dooleys Cycles st
8 Watt Alister Granite City RT st
9 Murdoch Peter Neon-Velo at 3:27
10 Wallace Craig Infisport-Alavanet st
11 Shuttleworth Gavin Project 51 st
12 Kennedy Jamie Paisley Velo RT st
13 Scott David Paramount CRT st
14 Raikkonen Veli-Matti Granite City RT st
15 Barnet Matthias Spokes RT at 3:30
16 Quinn Aidan Project 51 st
17 MacBeath Fraser Moray Firth CC st
18 Barrett Jack Team Moda-Anon at 5:29
19 Fenwick Ryan Team Moda-Anon at 5:36
20 Martin Grant Spokes RT st
21 Yale Mark VC Revolution st
22 Reed David Granite City RT st
23 Wakely Peter Edinburgh RC st
24 Scott Neil Dundee Thistle at 6:33
25 Renwick Wilson Hawick CC at 6:38
26 Gordon Sean Pro Vision at 6:42
27 Williamson Chris Deeside Thistle CC at 6:47
28 Doig Jordan Pedal Power RT st
29 Woffindin Martin Team Moda-Anon st
30 Hamilton Walter VC Edinburgh st
31 Lindsay Kris VC Edinburgh st
32 Stead Sean Glasgow Nghtngle st
33 Grant Ruari VC Edinburgh st
34 McGhee Richard Glasgow Nghtngle st
35 McDonald Richard Pro Vision st
36 Whitehead Daniel Bike Station Ballater st
37 Duff Lewis Glasgow Couriers at 6:53
38 Stronach Jordan Spokes RT st
39 MacDonald Ross Moray Firth CC at 9:15
40 Kemp Neill Glasgow Nghtngle st
41 Dobbie Alan Edinburgh RC at 9:21
42 Craig Russell Ythan CC at 12:22
43 Bruce Andrew Kinross CC at 12:38
44 Glasgow Ryan Glasgow Nghtngle at 13:58
45 Yeoman Ruari Spokes RT st
46 Stewart David Deeside Thistle CC at 14:05
47 Crawshaw Benjamin GJS Cruise Racing at 14:11
48 Merry Alistair DJCC at 14:44
49 Delaney Sean Deeside Thistle CC at 15:21
50 Innes Eric Moray Firth CC at 15:53
51 Carrick Hamish Project 51 at 18:10
52 McMillan Joseph Synergy Cycles at 19:24
53 Shand Steve Deeside Thistle CC at 23:26
FINAL GC
1 Martin Fraser Spokes RT 4:27:47
2 Jones Joshua Team Tor 2000 at 0:14
3 Feather Andrew Bikeshed Exeter Uni at 0:30
4 McCrossan Scott Paisley Velo RT at 0:36
5 Noon Sean Spokes RT at 0:45
6 Wallace Craig Infisport-Alavanet at 3:24
7 Shuttleworth Gavin Project 51 at 3:34
8 Murdoch Peter Neon-Velo at 3:49
9 Kennedy Jamie Paisley Velo RT at 4:02
10 Quinn Aidan Project 51 at 4:03
11 Young Finlay Team Moda-Anon at 4:05
12 Watt Alister Granite City RT at 4:09
13 Raikkonen Veli-Matti Granite City RT at 4:10
14 Barnet Matthias Spokes RT at 4:15
15 MacBeath Fraser Moray Firth CC at 4:18
16 Scott David Paramount CRT at 4:21
17 McNicol Alastair Dooleys Cycles at 4:32
18 Reed David Granite City RT at 6:03
19 Barrett Jack Team Moda-Anon at 6:06
20 Fenwick Ryan Team Moda-Anon at 6:11
21 Martin Grant Spokes RT at 6:12
22 Wakely Peter Edinburgh RC at 6:22
23 Yale Mark VC Revolution at 6:25
24 Renwick Wilson Hawick CC at 7:00
25 Scott Neil Dundee Thistle at 7:08
26 Grant Ruari VC Edinburgh at 7:16
27 McDonald Richard Pro Vision at 7:21
28 Doig Jordan Pedal Power RT at 7:27
29 Lindsay Kris VC Edinburgh at 7:29
30 Duff Lewis Glasgow Couriers st
31 Gordon Sean Pro Vision at 7:41
32 McGhee Richard Glasgow Nghtngle at 7:45
33 Williamson Chris Deeside Thistle CC at 7:47
34 Woffindin Martin Team Moda-Anon st
35 Hamilton Walter VC Edinburgh at 7:48
36 Stronach Jordan Spokes RT at 8:02
37 Stead Sean Glasgow Nghtngle at 8:12
38 Whitehead Daniel Bike Station Ballater at 8:14
39 Kemp Neill Glasgow Nghtngle at 9:47
40 MacDonald Ross Moray Firth CC at 10:17
41 Dobbie Alan Edinburgh RC at 10:29
42 Bruce Andrew Kinross CC at 13:16
43 Yeoman Ruari Spokes RT at 14:59
44 Merry Alistair DJCC at 15:59
45 Delaney Sean Deeside Thistle CC at 16:07
46 Innes Eric Moray Firth CC at 16:57
47 Carrick Hamish Project 51 at 19:07
48 Crawshaw Benjamin GJS Cruise Racing at 21:01
49 Stewart David Deeside Thistle CC at 21:02
50 Glasgow Ryan Glasgow Nghtngle at 27:33
51 Shand Steve Deeside Thistle CC at 34:09
52 Craig Russell Ythan CC at 38:08
53 McMillan Joseph Synergy Cycles at 44:23
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands