Lewis Atkins of Pedal Heaven and Stephen Fuller of Cambridge CC winners in the Maldon & District Road Race
Results – Maldon & District Road Race
E/1/2/3
1 Lewis Atkins Pedal Heaven RT
2 George Wood Richardsons-Trek RT
3 Felix Barker Cycling Team Friuli
4 Robert Moore Pedal Heaven RT
5 Lloyd Chapman Richardsons-Trek RT
6 Luke Ryan Richardsons-Trek RT
7 Alexandar Richardson Rapha Cycling Club
8 Barnabas Purbrook Ful-On Tri Club
9 Michael Smith Corley Cycles – Drops RT
10 Michael Auger Iceni Velo
11 Stanley Kennett PMR@Toachim House
12 Matthew Webster Loughborough Students CC
13 Andy Lyons Richardsons-Trek RT
14 Morris Bacon Strada-Sport
15 Joel Natale Dulwich Paragon CC
16 Thomas Power Strada-Sport
17 Tom Fitzpatrick Diss & District CC
18 Nick Corbett Equipe Velo
19 Simon Alexander Richardsons-Trek RT
20 Thomas Bowering Ride 24/7
21 David Hewett Adalta Cycling Club
22 Joshua Lawless PMR@Toachim House
23 Owen Lake Richardsons-Trek RT
24 Michael Burke Welland Valley CC
25 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team
26 Laurence Kirby Catford CC Equipe/Banks
27 Chris Snook Nuun-Sigma Sport-London RT
28 Jeremy Perks Chelmer CC
29 Matthew Exley Corley Cycles – Drops RT
30 Anthony Jarrett Finsbury Park CC
31 Mark Barningham ViCiOUS VELO
32 Harley Matthews Strada-Sport
33 Adam Cotterell WyndyMilla
34 Matthew Anderson Glendene CC
35 James Jenkins Southend Wheelers
36 Mark Perry All Terrain Cycles
37 Matthew Carter Velo Schils – Interbike RT
38 Lubomir Belak St Ives CC
39 Christopher Zappalà Look Mum No Hands!
40 Neil Edwards
41 Paul Miller Maldon & District CC
42 Andrea Vassallo
43 Thomas Barningham ViCiOUS VELO
44 Mike Smith Colchester Rovers CC
45 Mike Wragg Arbis – Colbert Cycles RT
46 Unknown Rider
47 Bjorn Krylander Cambridge CC
48 Dale Johnston VC Norwich
Category 3/4
1 Stephen Fuller Cambridge CC
2 Trevor Ormes Velo Schils – Interbike RT
3 Jason Riffle Cambridge CC
4 Gavin Carter Stowmarket & District CC
5 Charlie Wright VC Norwich
6 Freddie Philips Maison Du Velo-Storck Bikes UK
7 Jali Packer Strada-Sport
8 Jason Fitchew Ford Cycling Club
9 Gregory Smith Finsbury Park CC
10 Neal Hughes Fast Test Racing Team
11 Richard Pizzey Finsbury Park CC
12 Edmund Fowles Cycling Club Hackney
13 Howard Lightfoot Cambridge CC
14 Paul Roberts Lea Valley CC
15 Matthew Menlove Maldon & District CC
16 Garry Glide CC London
17 Peter Blencowe Cambridge CC
18 Osama Assem Finchley Racing Team
19 Brendan Roberts Essex Roads CC
20 Justin Homewood VC Revolution
21 Geoffrey Smith Maldon & District CC
22 Duncan Gilbert Chelmer CC
23 Tom Whalley CC London
24 Ben Smith Welwyn Wheelers CC
25 Samuel Brown
26 Peter Shaw VC Revolution
27 Jamil Shehadeh Colchester Rovers CC
28 Tom Begg Cambridge CC
29 Robert Abbey Hemel Hempstead CC
30 Ben Willy Southend Wheelers
31 Alex Cohen Finsbury Park CC
32 Nigel Hobday Cambridge CC
33 Mostyn Taylor Crockett Welwyn Wheelers CC
34 Joseph Halloran Cambridge CC
35 Hugo Evans North Road CC
36 David Collins
37 Mark Harris Glendene CC
38 James Samuel Crest Cycling Club
39 Stuart Clarke Chelmer CC
40 Jamie Maidment Southend Wheelers
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique