Simon Richardson and Dorothy Liviabella winners at round 6 of the Western Cyclo-Cross League Round 6 in Bristol
Result – Western Cyclo-Cross League Round 6
Senior
1 Simon Richardson Senior Global Cycling Network 10 laps
2 Benoit Davies Senior Cheltenham Cycles 10
3 James Whateley Senior Bath University C C 10
4 Adam King U23 Unattached 10
5 Jared Linden Senior Royal Dean Forest CC 10
6 Callum Croft Senior Primera-Sports 10
7 Peter Giddings Senior VC Walcot 10
8 James Britton Senior Bristol CX 10
9 Krzysztof Chrostek Senior Cardiff Ajax 10
10 Connor Swift Senior Polypipe 10
11 George Brett-Dallimore Senior Unattached 10
12 Ben Anstie Senior Cadence RT 10
13 Andrew Burridge Senior Bristol CX 10
14 Jakub Senior 9
15 Thomas Clark Senior Unattached 9
16 Matthew Lewis Senior Abergavenny RC 9
17 John Griffiths Senior 9
18 Rob Borek Senior Bristol South Cc 9
19 David Shephard Senior Cheltenham and County CC 9
20 Dan Buridge Senior Bristol South 9
21 Liam Cahill U23 Somer Valley Cc 9
22 Simon Ker Senior 9
23 Andrew Shrimpton Senior Bristol CX 9
24 Paul Whitchell Senior 9
25 James Bingham Senior 9
26 Ed Mason Senior VC Walcot 9
27 Iwein Dekoninck Senior Cadence RT 9
28 Mike Brunsdon Senior VC Montpellier 9
29 Pedro Marquez Senior Bristol South Cc 9
30 Mike Dawe Senior Pac Tri 9
31 Adam Taylor Senior Royal Dean Forest CC 9
32 William Hibbert Senior 9
33 Tim Wilkey Senior DAS RAD KLUB 9
34 Matthew Aung Senior Cheddar C C 9
35 Oliver Hayward U23 Gloucester City CC 9
36 Marc Milby Senior Sole Cycling 9
37 James Cooke Senior DAS RAD KLUB 8
38 Colin Davis Senior Lvis 8
39 Robert Haynes Senior Unattached 8
40 Dominic Spencer Senior Bristol South 8
41 Paul Whitesmith Senior Bristol CX 8
42 Sam Clark Senior Cheltenham and County CC 8
43 James Brown Senior 8
44 Jake Mann Senior 8
45 Chris Britten Senior Sodbury Cycle Sport 8
46 Nick S Senior 8
47 Simon Copleston Senior Unattached 8
Veterans/Women/ Juniors
1 Simon Snowdon V40 73 Degrees CC 10
2 Anthony White V40 Royal Dean Forest CC 10
3 Craig Denning V40 Dream Cycling 10
4 Peter Kench V40 Banjo Cycles 9
5 Nial Brown V40 Bristol South 9
6 Kev Brewer V40 Strada Cycles 9
7 Donald MacGregor V50 Cheddar Cc 9
8 Ben Cardley V40 Southfork Racing 9
9 Jamie Britton V40 Severn RC 9
10 Andy Gough V40 Blazing Saddle Rc 9
11 Andrew Edwards V40 Dursley Road Club 9
12 Ian Morris V40 VC Bristol 9
13 Tony Davis V50 Dream Cycling 9
14 Paul Wilson V40 Team Kinsis Uk 9
15 Glen Lodge V40 Dream Cycling 9
16 Mark Chick V40 Swindon Road Club 8
17 Roger Chamberlain V40 Dursley Road Club 8
18 Ed Goss V40 Swindon Road Club 8
19 Laurie Chalk V40 VC Walcot 8
20 Jon Shaw V40 Unattached 8
21 Graham Forrester V50 8
22 Andrew Wellings V50 Somerset Rc Tri 8
23 Steven Brown V40 8
24 Steve Glass V40 Salt & Sham 8
25 P Philips V50 Bath CC 8
26 Dorothy Liviabella Wom Ride 24/7 8
27 Alan Green V50 Bristol South Cc 8
28 Gordon Smillie V50 Cheltenham and County CC 8
29 Carl Ward V50 8
30 Jason Duckworth V40 VC St Raphael 8
31 Alex Brown V40 Br Cc 8
32 Miriam Whitehurst Wom VC St Raphael 8
33 Robin Worman V50 Royal Navy Rm Ca 8
34 Dave Gill V50 Ride 24/7 8
35 Richard Hillier V40 Unattached 7
36 Andy Burt V40 Salt & Sham 7
37 Marianne Britten Wom VC St Raphael 7
38 Richard Franklin V40 salt and sham 7
39 John Linden V50 Royal Dean Forest C.C 7
40 Dave Richards V40 7
41 Nicola Whiteman Wom 7
42 James Dennes V40 salt and sham 7
43 Justin Parrot V40 Br Cc 7
44 Ian Sparrow V40 Sodbury Cycle Sport 7
45 Chris Hope V50 7
46 Lee Aston V40 Sodbury Cycle Sport 7
47 Phil King V40 7
48 Steve Williams V60 Cheltenham and County CC 6
Youth
1 Henry Johnson U14 Cheltenham and County CC 5
2 George Britton U16 Severn RC 5
3 Talan Snowden U16 73 Degrees CC 4
4 Harry Dennes U14 Unattached 4
5 Ella Shaftoe U14 Cotswold Veldrijden 2
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique