Results – Eastern CX League Round 9

2015_CONTI_Banner_TourSeries

Stephen James and Sophia Chastell winners at round 9 of the Eastern region Cyclo-Cross league at Mistley

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Results – Eastern CX League Round 9

Senior/Junior
1 Stephen James Senior Renvale RT
2 Matt Holmes Senior Arctic Tacx RT
3 Tim Guy Senior Iceni Velo
4 Sean Dunlea Senior Neon-Velo Cycling Team
5 Kieran Jarvis Junior St Ives CC
6 James Jackson Junior Colchester Rovers CC
7 Federico Bernasconi Senior Hackney GT
8 William Warre Junior Cycle Lab
9 Dan Howe Senior Wolsey RC
10 Graham Collins Senior Manningtree Bicycle Club
11 Seb Herrod Senior
12 Robert Staines Junior Hadleigh MTB Club
13 Chris English Senior Southend Wheelers
14 Matthew Crees Senior North Road CC
15 Robert Milton Senior Hackney GT
16 Anthony Marsh Senior Maldon & District CC
17 Jack Oelmann Perez Senior
18 Justin Chase Senior
19 Lewis Symes Senior Manningtree Bicycle Club
20 Graham Steven Senior Cambridge Triathlon Club
21 Paul Driver Senior Amisvelo Racing Team
22 Daniel Hayman Senior Cambridge CC
23 Matthew Baker Junior Gt Yarmouth CC
24 James Baldwin Senior Colchester Rovers CC
25 Michael Pemberton Senior Ipswich Velo
26 Gavin Lewis Senior
27 Martin Smith Senior Colchester Rovers CC
28 Daniel Burgess Senior Iceni Velo
29 Lewis Hardcastle Senior
30 Michael McLachan Junior Manningtree Bicycle Club
31 Karl Osborn Senior Stowmarket & District CC
32 Michael Heptonstall Senior North Road CC
33 Peter Kemp Senior
34 Ian Clay Senior North Road CC
35 Jamie Kent Senior Iceni Velo
36 Melvinder Basra Senior Eastern Region Velo/Bianchi UK
37 Matt Barnard Senior Colchester Rovers CC

Veteran 40-49
1 Shaun Aldous Vet 40+ Renvale RT
2 Mike Mooney Vet 40+ Cycling Club Hackney
3 Antony Birt Vet 40+ Ipswich Bicycle Club
4 John Swindells Vet 40+ Iceni Velo
5 Jimmy Piper Vet 40+
6 James Whatling Vet 40+ ViCiOUS VELO
7 David Miller Vet 40+
8 Kurt Minter Vet 40+
9 Ian Newby Vet 40+ Diss & District CC
10 Simon Hance Vet 40+ Ipswich Bicycle Club
11 Nicholas Cook Vet 40+ Ipswich Bicycle Club
12 Russell Jones Vet 40+ Hackney GT
13 Mark Wellsted Vet 40+ Amisvelo Racing Team
14 Paul Barrow Vet 40+ Amisvelo Racing Team
15 Philip Murrell Vet 40+ Finsbury Park CC
16 Adam Keer Vet 40+ Ipswich Bicycle Club
17 Mark Wingar Vet 40+ VC Revolution
18 Kevin Carter Vet 40+ Hackney GT
19 Graham Freer Vet 40+ Hackney GT
20 Keith Randle Vet 40+ Colvelo Cycling Club
21 Bryan Holland Vet 40+ North Road CC
22 Kevin Darragh Vet 40+ Maldon & District CC
23 Chris Clague Vet 40+ London Phoenix CC
24 David West Vet 40+ Amisvelo Racing Team
25 Jonathan Vaughan Vet 40+ Iceni Velo
26 Adrian Healey Vet 40+ Stowmarket & District CC
27 Gregory Andrews Vet 40+ Colchester Rovers CC
28 Neil Stevens Vet 40+
29 Stuart Grand Vet 40+ West Suffolk Wheelers & Tri Club
30 Paul Moss Vet 40+ Stowmarket & District CC
31 Michael Hoy Vet 40+ St Ives CC
32 John McDowall Vet 40+ North Road CC
33 Andrew Proffitt Vet 40+ Arctic Tacx RT
34 Andrew Bonwick Vet 40+ Essex Roads CC
35 Peter Farrell Vet 40+ East Coast Riders
36 David Dodsworth Vet 40+ Maldon & District CC
37 David Hadsley Vet 40+ Cycle Club Ashwell (CCA)
38 Chris Morrow Vet 40+ Pedalworks Cycling Club
39 Matt Shingleton Vet 40+ West Suffolk Wheelers & Tri Club
40 Ian Fraser Vet 40+ VC Revolution
41 Iain Arthurton Vet 40+ East Coast Riders
42 Clive Quantrill Vet 40+ Ipswich Bicycle Club
43 Ian Braybrook Vet 40+
44 Craig Tindall Vet 40+ Hackney GT
45 Steve Duffy Vet 40+
46 Paul Rippon Vet 40+ Ipswich Bicycle Club
47 Mark Wyer Vet 40+ Cycle Club Ashwell (CCA)
48 Richard Stiff Vet 40+ West Suffolk Wheelers & Tri Club
49 Kevin Stronach Vet 40+ Stowmarket & District CC
50 Matthew Denny Vet 40+ West Suffolk Wheelers & Tri Club
51 Darren Myers Vet 40+ Bishops Stortford CC
52 Jason Bye Vet 40+ Iceni Velo
53 Peter Hurry Vet 40+ Ipswich Bicycle Club
54 Jon Wadie Vet 40+
55 Douglas Thomson Vet 40+ Gateway Cycling
56 Simon Beeforth Vet 40+ VC Revolution
57 Ellis Bright Vet 40+
58 Russell Dore Vet 40+ Gateway Cycling
59 Jason Taylor Vet 40+ Colchester Rovers CC
60 Andrew Hopper Vet 40+ Colchester Rovers CC
61 Christopher Seaward Vet 40+ Colchester Rovers CC
62 Nicholas Thurgill Vet 40+ East Coast Riders
63 Ian Manley Vet 40+ Velo Club Chevaliers Bleus
64 Sam Gibson Vet 40+ Ipswich Bicycle Club
65 Richard Lawrence Vet 40+ Cycle Club Ashwell (CCA)
66 Simon Richardson Vet 40+ St Neots CC
67 Jonathan Durling Vet 40+
68 Giles Prime Vet 40+ West Suffolk Wheelers & Tri Club
69 Lee Rowling Vet 40+ Chelmer CC
70 Tom Lloyd Vet 40+ Cycling Club Hackney
71 Gary Boyd Vet 40+ Cycling Club Hackney
72 Jeremy O’Neil Vet 40+
73 Kevin Ollett Vet 40+ Colchester Rovers CC

Women/Veteran 50+
1 Clive Harrison Vet 50+ Ford Cycling Club
2 Ian Robson Vet 50+ Ipswich Bicycle Club
3 Colin Newstead Vet 50+ Ipswich Bicycle Club
4 Geoff Bores Vet 60+ Ford Cycling Club
5 Peter Golding Vet 50+ West Suffolk Wheelers & Tri Club
6 Paul Driver Vet 50+ Amisvelo Racing Team
7 Peter Stiff Vet 50+ Southend Wheelers
8 Patrick Stokes Vet 50+
9 Hugh Vivian Vet 50+ Finsbury Park CC
10 Stephen De Boltz Vet 50+ Ipswich Bicycle Club
11 Peter Barton Vet 50+ Chelmer CC
12 Robert Bloxham Vet 50+ Welwyn Wheelers CC
13 Garry Houghton Vet 50+
14 Peter Hall Vet 50+ Colchester Rovers CC
15 Philip Cooper Vet 60+
16 Steve Woods Vet 50+ Cambridge CC
17 Martin Archer Vet 50+
18 Tony Wilkins Vet 60+ Wolsey RC
19 David Sweeting Vet 50+ Diss & District CC
20 Peter Daniels Vet 50+ Cycle Club Ashwell (CCA)
21 Graham Hart Vet 50+ Essex Roads CC
22 Sophia Chastell Women/Jun M and D Cycles / Fusion RT / WORX
23 Jason Warre Vet 50+ Cycle Lab
24 Daniel Doncaster Vet 50+ Cycle Club Ashwell (CCA)
25 David Triggs Vet 50+ Colchester Rovers CC
26 John Malcolm Vet 50+
27 Neil Irons Vet 50+ Cycling Club Hackney
28 Barry Denny Vet 60+ West Suffolk Wheelers & Tri Club
29 Kevin Godber Vet 50+ Ipswich Bicycle Club
30 Gemma Melton Women Ipswich Bicycle Club
31 David Hales Vet 50+ VC Revolution
32 Louise Foley Women Cambridge CC
33 Nigel Fitzroy Vet 50+
34 Mark Frost Vet 50+ VC Revolution
35 Kevin Jennings Vet 50+ Cambridge CC
36 Katie Scotter Women Iceni Velo
37 David Martin Vet 50+ Welwyn Wheelers CC
38 Kevin Bunton Vet 50+ Maldon & District CC
39 Terry Whalley Vet 60+ Ford Cycling Club
40 Elaine Tribley Women/Vet Chelmer CC
41 Russell Tribley Vet 50+ Chelmer CC
42 Martin Gill Vet 50+ Chelmer CC
43 Glen Boreham Vet 50+ Velo Schils – Interbike RT
44 Clive Tricker Vet 60+ Ipswich Bicycle Club
45 Raymond Ricks Vet 60+ Velo Schils – Interbike RT
46 Peter Partner Vet 60+ Colchester Rovers CC
47 Stephen Baker Vet 50+ Gt Yarmouth CC
48 John Sumner Vet 50+ Welwyn Wheelers CC
49 Verity Smith Women Stowmarket & District CC
50 Graham Brookman Vet 50+ Ipswich Bicycle Club
51 Dick Smith Vet 50+ Stowmarket & District CC
52 Becky Ridge Women Manningtree Bicycle Club
53 Jane De Boltz Women/Vet Ipswich Bicycle Club
54 David Griggs Vet 50+ West Suffolk Wheelers & Tri Club
55 John Kerrigan Vet 50+ Lee Valley Velo
56 Laura Mansel-Thomas Women/Vet Colchester Rovers CC
57 Tracey Griggs Women/Vet West Suffolk Wheelers & Tri Club
58 Sarah Pateman Women/Vet Ipswich Bicycle Club
59 Jacqueline Smith Women/Vet Ipswich Bicycle Club
60 Nicole Gregory Women/Vet West Suffolk Wheelers & Tri Club
61 Tanya Griffiths Women Velosure Starley Primal
62 Christina Pettit Women Walden Velo
63 Rachel Clarke Women/Vet Amisvelo Racing Team
64 Kathryn Ollett Women/Vet Colchester Rovers CC

Youth
1 Troy Wingar Youth VC Revolution
2 Aaron Freeman Yth/U14 Chelmer CC
3 George Crocombe Youth Hadleigh MTB Club
4 Tom Martin Youth Welwyn Wheelers CC
5 Holly Hoy Yth/Girl St Ives CC
6 Max Holgate Youth Cambridge Junior Cycling Club
7 Alex Dale Yth/U14 Lee Valley Youth Cycling Club
8 Robert Mercer Youth Colchester Rovers CC
9 Connor Rumbles Youth East Coast Riders
10 Jack Stanton-Stock Yth/U14 Walden Juniors
11 James Fraser Yth/U14 Cycle Club Ashwell (CCA)
12 Oliver Partner Yth/U14 Colchester Rovers CC
13 Daniel Hall Yth/U14 Colchester Rovers CC
14 Imogen Chastell Yth/U14/Girl Welwyn Wheelers CC
15 Sarah Brunton Yth/Girl Cambridge Triathlon Club
16 George Gill Yth/U14 Chelmer CC
17 Harry Gregory Yth/U14 Cycling Club Hackney
18 Aidan Kerrigan Yth/U14 Lee Valley Youth Cycling Club
19 Jordan Rumbles Yth/U14 East Coast Riders
20 Thomas White Yth/U14 Colchester Rovers CC
21 Charlie Johnson Yth/U14 Ipswich CSC
22 Chester Tribley Youth Chelmer CC
23 Harrison Powell Yth/U14 Lee Valley Youth Cycling Club
24 Aeddan Seaward Yth/U14 Colchester Rovers CC
25 Harry Shingleton Youth Private Member
26 Michael Sumner Yth/U14 Welwyn Wheelers CC
27 Oliver Davey-Smith Youth Colchester Rovers CC
28 Amelia Hopper Yth/U14/Girl Colchester Rovers CC
29 Thomas Macro Yth/U14 West Suffolk Wheelers & Tri Club
30 Hugo Clague Yth/U14 Lee Valley Youth Cycling Club
31 Charlie Simpson Yth/U14 Colchester Rovers CC
32 Jack Godber Yth/U14 Ipswich Bicycle Club
33 Molly Cutmore Yth/U14/Girl Hadleigh MTB Club
34 Ellie-Mae Pledger Yth/U14/Girl Lee Valley Youth Cycling Club
35 Lianna Denny Yth/U14/Girl West Suffolk Wheelers & Tri Club
– Freddie Grover Youth Stowmarket & District CC

Under 12
1 Jeremy Hughes U12 Ipswich Bicycle Club
2 Mack Mooney U12 Cycling Club Hackney
3 Joseph Hadsley U12 Cycle Club Ashwell (CCA)
4 Jack Emerson U12 Colchester Rovers CC
5 Jack Letch U12 Colchester Rovers CC
6 Stanley Boyd U12 Cycling Club Hackney
7 Charlie Knowler U12 West Suffolk Wheelers & Tri Club
8 Alfie Salmon U12 Lee Valley Youth Cycling Club
9 Jodie Taylor U12G Colchester Rovers CC
10 Samuel Leslie U12 Lee Valley Youth Cycling Club
11 Oliver Griggs U12 West Suffolk Wheelers & Tri Club
12 Oliver Wellsted U12 Colchester Rovers CC
13 Zoe Swainston U12G Colchester Rovers CC
14 Alex Cutmore U12 Hadleigh Cycle Club
15 Nathaniel Marsh U12 Lee Valley Youth Cycling Club
16 Joshua Palfreyman U12 Cambridge Junior Cycling Club
17 Ruben Mooney U12 Cycling Club Hackney
18 Joshua White U12 Colchester Rovers CC
19 Chloe Ollett U12G Colchester Rovers CC
20 Elliott Munson U12 Colchester Rovers CC

Under 10
1 Harley Gregory U10 West Suffolk Wheelers & Tri Club
2 Bradley Taylor U10 Colchester Rovers CC
3 Ethan Storti U10 Cycle Club Ashwell (CCA)
4 William Morrison U10 Colchester Rovers CC
5 Alfie Simpson U10 Private Member
6 Albie Smith U10 Stowmarket & District CC
7 Oskar Everett U10 Stowmarket & District CC
8 Isla Swainston U10G Colchester Rovers CC
9 James Morrison U8 Colchester Rovers CC
10 Lizzie Wellsted U10G Colchester Rovers CC
11 Ethan Leslie U8 Lee Valley Youth Cycling Club
12 Daisy Emerson U10G Colchester Rovers CC
13 Matthew Dodsworth U10 Maldon & District CC
14 William Smith U8 Colchester Rovers CC
15 James Barrett U10
16 Seb Kemp U10
17 Edie Palfretman U10G
18 Matilda Challinor U10G
19 Sol Kemp U10
20 Zac Kemp U10
21 Erica Dodsworth U8G Maldon & District CC

CASP_Clothing

 

Send your results as well as club, team & event news here

CycleDivisionFooter


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: