Who’s winning what at the Calshot Indoor Winter Track League in Southampton on Sunday
Results – Calshot Track League
SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 30 pts
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub 18 pts
SENIOR ‘A’ LEAGUE & WOMEN: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
3rd Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
4th Lili McLEAN Andover Wheelers
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
3rd Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
4th Lili McLEAN Andover Wheelers
VETERANS /JUNIORS / WOMEN: 2 km SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
3rd Graham JONES New Forest CC
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th Ian DONOHUE Southern Planning Practice
7th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
8th John CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
9th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
10th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
11th Lili McLEAN Andover Wheelers
12th Doug CONROY Redmon CC
13th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
VET: Graham JONES New Forest CC
JUN: Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
WOM: Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Ian DONOHUE Southern Planning Practice
5th Matthew MARKS Southampton University Road Club
6th John CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
7th Lili McLEAN Andover Wheelers
8th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
9th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
10th Doug CONROY Redmon CC
11th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Graham JONES New Forest CC 24 pts
2nd Ian DONOHUE Southern Planning Practice 19 pts
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 8 pts
4th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC 4 pts
5th Matthew MARKS Southampton University Road Club 3 pts
6th John CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub 2 pts
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Lili McLEAN Andover Wheelers
9th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
10th Doug CONROY Redmon CC
11th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Ian DONOHUE Southern Planning Practice
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Matthew MARKS Southampton University Road Club
5th John CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
6th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Graham JONES New Forest CC
9th Doug CONROY Redmon CC
10th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Matthew MARKS Southampton University Road Club
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Matthew MARKS Southampton University Road Club
4th Ian DONOHUE Southern Planning Practice
5th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
VETERANS: UNKNOWN DISTANCE
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Ian DONOHUE Southern Planning Practice
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
JUNIORS & WOMEN : UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
3rd Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
4th Lili McLEAN Andover Wheelers
YOUTH U16: WARM – UP
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
YOUTH U16: POINTS
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 20 pts
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 16 pts
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta 14 pts
YOUTH U16: HANDICAP
1st Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SPRINT
1st Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
YOUTH U14: WARM – UP
1st Owen GILES Portsmouth North End CC
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers
2nd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
YOUTH U14: POINTS
1st Owen GILES Portsmouth North End CC 16 pts
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 15 pts
3rd Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers 11 pts
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood 8 pts
YOUTH U14: HANDICAP
1st Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers
2nd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U14: SPRINT
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
YOUTH U14: SCRATCH
1st Owen GILES Portsmouth North End CC
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U12: WARM – UP
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 18 pts
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 13 pts
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 9 pts
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: HANDICAP
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Jude BEATON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: SPRINT
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: WARM – UP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Peter DRABBLE VC Meudon
4th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Peter DRABBLE VC Meudon
4th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Ella BEATON Portsmouth North End CC
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U10: POINTS
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 20 pts
2nd Peter DRABBLE VC Meudon 12 pts
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 8 pts
4th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U10/U8: SPRINT
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Peter DRABBLE VC Meudon
YOUTH U10: HANDICAP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U8: WARM – UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U8: POINTS
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 10 pts
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC 6 pts
YOUTH U8: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SPRINT
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
3rd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch