Results from rounds two and three of the Winter Series at Hillingdon (December 19 & 12)
Results – Hillingdon Winter Series Catch Up
December 19 – Round 3
4th Cat only
1 Joshua Crow-Stewart Hemel Hempstead CC
2 Timothy Lynch Loughborough Students CC
3 Jonathan Saunders Charlotteville CC
4 Kenneth Henning London Dynamo
5 Ken Cheung London Dynamo
6 Samuel Doll Islington Cycling Club
7 Daniel Moll Dulwich Paragon CC
8 Darren Yorston London Dynamo
9 Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club
10 Stuart Gillies Twickenham CC
11 Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club
12 Rob Walker High Wycombe Cycling Club
13 Paul Hollingsworth London Dynamo
14 David Hope TMG Horizon Cycling Team
15 Gianluca Palazzo Kingston Wheelers CC
16 Mathew Earles Lovelo Cinelli RT
17 Keith Chanter London Dynamo
18 Mark Hughes G.S. Henley
19 Richard Potts 700CC
20 Nick Clarke Lovelo Cinelli RT
21 Sebastian Lea London Dynamo
22 Jonathan Hobby North Hampshire RC
23 Michael Kazer Lovelo Cinelli RT
24 Tim Rogers VCGH
25 James Ferguson SD Racing Team
26 Andy Keene London Phoenix CC
27 Timothy Powell I-Team Cyclists’ Club
28 Peter Stainer Amersham Road Cycling Club
29 Andrew Deans PSM Cycling Club
30 Edward Everett
31 Stephen Hoey 700CC
32 David Clarke Sky Velo
33 Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista
34 Victor Aguirre Handsling Racing
35 Matt Verrinder Lovelo Cinelli RT
36 Alan Nixon Amersham Road Cycling Club
37 Finbarr Kiely VC Londres
38 Calum O’Neill Islington Cycling Club
39 Harry Newton Icknield Road Club
40 Stuart Elvins VCT Racing
41 Daniel Goldsmith Twickenham CC
1/2/3 Women
1 Louise Mahe Les Filles Racing Team
2 Suzetta Guerrini London Dynamo
3 Clemence Copie Pearl Izumi Sports Tours Int’l
4 Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers
5 Nicole Oh Les Filles Racing Team
6 Helen Ralston Les Filles Racing Team
7 Sophie Curle Les Filles Racing Team
8 Jennifer Crouch Les Filles Racing Team
9 Charlotte Heywood Twickenham CC
10 Sophie Household VC St Raphael
11 Alicia Speake Islington Cycling Club
12 Rachel Heptonstall North Road CC
13 Alison Gravatt Twickenham CC
14 Stephanie Foster Mickey Cranks CC
15 Hannah Nicklin
16 Connie Hayes Cycling Club Hackney
17 Claire Hammond London Dynamo
3rd Cat only
1 James O’Connell Regents Park Rouleurs
2 James McCarthy Twickenham CC
3 Tim O’Rourke Imperial Racing Team
4 Luke Seal NFTO Race Club
5 Carl Jolly Corley Cycles – Drops RT
6 Rory Palmer London Dynamo
7 Jon Shillingford Thames Velo
8 Adam Cloke SD Racing Team
9 Michael Pollitt London Dynamo
10 Tom Milton London Dynamo
11 Hadyn James Reading CC
12 Daren Austin Twickenham CC
13 Joseph Gillies Twickenham CC
14 Justin Slater
15 George Wells Velosport Racing Team
16 Ashley Russell London Dynamo
17 Elliot Colley Dulwich Paragon CC
18 Alex Elferink Serpentine Running Club
19 Tom Herbert Kingston Wheelers CC
20 Neil Heffernan Watford Velo Sport
21 Josh Copley Willesden Cycling Club
22 Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club
23 Mario Manelfi Blazing Saddles Cycles
24 James Walker High Wycombe Cycling Club
25 Matthew Wallis Handsling Racing
26 Kareem Akinnibi VC Londres
27 Steve James High Wycombe Cycling Club
28 Gregory Smith Finsbury Park CC
E/1/2
1 Matthew Clarke London Dynamo
2 Peter Cole Handsling Racing
3 Ben Sumner Beeline-Gener8
4 Adam Thompson Pro Bike Fit
5 Andrew Davis Kingston Wheelers CC
6 James Norris High Wycombe Cycling Club
7 Will Ranoe HR Owen Maserati RT
8 Jo Skelton Look Mum No Hands!
9 Jerzy Kuzminski London Bicycle Workshop CC
10 Chris Jubb Pearson Cycling Club
11 Vincent Halpern Handsling Racing
12 James Riall London Dynamo
13 Chris Burns Welwyn Wheelers CC
14 Gareth Dickinson VC Meudon
Round 2 – December 12
4th Cat only
1 Nick Clarke Lovelo Cinelli RT
1 Joshua Crow-Stewart Hemel Hempstead CC
1 Kenneth Henning London Dynamo
1 Hadyn James Reading CC
1 Christopher Moore Hemel Hempstead CC
1 Joseph Murray London Dynamo
1 Julian Smith Hemel Hempstead CC
1 Michael Weekes London Dynamo
3/4 Women
1 Emma Jane Hornsby VC Londres
2 Olivia Bentley Twickenham CC
3 Hannah Priest Lovelo Cinelli RT
4 Hannah Kitchen Amersham Road Cycling Club
5 Hayley Bosworth 700CC
6 Charlotte Hanson VC Meudon
7 Jean Knapp 700CC
8 Alexandra Hamilton Kingston Wheelers CC
9 Hannah Nicklin
10 Sonya Tate 700CC
11 Hannah Cusworth VC Londre
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)