Home win for Caleb Ewan on stage 2 of the Sun Tour as Peter Kennaugh and Chris Froome remain on top of the SunTour GC
Sun Tour – Stage 2 win for Caleb Ewan
Photos: Con Chronis | Press release from Jump Media & MarketingÂ
The peloton threw everything at Caleb Ewan (ORICA-GreenEDGE) on the road to Moe, but the plucky young sprinter survived to claim a convincing victory in Stage 2 of the 2016 Jayco Herald Sun Tour.
Ewan could not be jettisoned over several tough climbs on the 144.2km stage and the 21-year-old sprinted to the win by over a bike length from American Tanner Putt (UnitedHealthcare) and overall Tour leader, Peter Kennaugh (Team Sky).
The 21-year-old notched his ninth win of 2016 and paid tribute to the efforts of his teammates following his victory. “It was much tougher than the usual sprint finishes that I’ve been used to this summer,†he said.
“On the final climb I knew [Jack] Bobridge (Trek-Segafredo) and (Peter) Kennaugh (Team Sky) were strong, they’ve proven that so I knew couldn’t let them get a gap over the top. I fought for dear life and was able to stay with them. The team rode awesome today, they kept me out of trouble and kept me near the front on all the climbs.”
“It’s a massive confidence boost knowing that in the harder stages I can still be strong enough to be there and win the sprint.â€
Kennaugh finished three seconds down on Ewan for the stage but extended his lead on teammate Chris Froome (who finished fourth) by another six seconds for a total of 13 seconds heading into Stage 3 on Saturday. A strong ride from former Jayco Herald Sun Tour runner-up and 2016 Australian champion Jack Bobridge saw him move into third overall at 31 seconds after he finished just behind Froome.
“It was always going to be hard to shake Caleb off and I thought I could catch him off guard but he stuck to my wheel,†said Kennaugh. “In the end I just stayed on the front and rode in. I could see that I had dropped [Jack] Bobridge and I thought it was a good chance to get bonus seconds and also extend my lead”.
“I’m quite excited for Sunday’s race to be honest. “Hopefully we can just take it up on the climb and either me or Froome will be up for another stage win.â€
Froome, while admitting the day didn’t quite go to plan for Team Sky, was pleased with the result, despite losing his King Of the Mountain jersey to Chris Harper (State of Matter / MAAP).
“I expected a big bunch sprint so, it was a bit more selective than that,†the two-time Tour de France winner said. “It was a good day out there, the guys did a great job controlling for us. Pete in third place again, we’re happy with that. I was a little bit tired after yesterday’s effort, but it was still a good day in the saddle – another good stage down,†he added. “It was beautiful scenery today out on the roads.â€
The story of the race: Several attempts at breakaways were thwarted in the first 40kms of racing, including an attack by Bobridge which was enough to net him maximum points at the first intermediate sprint at Yarra Junction, just ahead of Avanti IsoWhey Sports’ Anthony Giacoppo and Pat Shaw.
It was only a move by Yuma Koishi (Nippo – Vini Fantini) and Harper, which was finally allowed up the road and the pair quickly opened up a five-minute advantage heading over the Cat. 3 KOM at Powelltown. That would be the biggest gap on the peloton that was dealt. Nearly 30km later heading up the Cat. 2 KOM at Noojee, known as Vespers, Harper was forced to go it alone as his breakaway companion struggled to keep the pace with their lead gradually slipping.
Back in the peloton, the KordaMentha Australian National Team handed responsibility over to Avanti IsoWhey Sports and their riders put the pressure on with a solid tempo their bid to shake Ewan and force a general classification selection to elevate their overall prospects.
“Avanti took it up on the main climb which was interesting – I wasn’t really sure why, maybe they were going for the King Of the Mountains points but, either way it made it exciting racing,†admitted Kennaugh. “It also made the stage really hard and I think that’s partly why it split in the crosswinds at the end because everyone was already racing on quite tired legs.â€
By the third and final categorised climb of the day, Harper’s lead over the chase had been whittled to just over two minutes and the peloton had been splintered into two front chase groups, with Ewan, Bobridge, Froome and Kennaugh and a host of Avanti riders leading the way.
Kennaugh in yellow (left) and Froome in KoM (right) well protected by teammates.
Harper did well to hang on, his efforts earning him the Budget Forklifts KOM lead and the day’s most aggressive prize. Eventually caught, the cat and mouse game for the finish began with New Zealand Champion Jason Christie (Kenyan Riders Downunder), 2015 KOM classification winner Cam Bayly (Attaque Team Gusto) and Neil Van Der Ploeg (Avanti IsoWhey Sports) racing a slight advantage on the peloton.
Team Sky led the chase, content to keep the trio at around a minute’s advantage to the 112km mark before ORICA-GreenEDGE too took up the challenge and at the start of the 15km finishing loop around Moe, just 20 seconds of clean road remained.
Christie took that as the cue to attack Bayly and Van Der Ploeg but was quickly reeled in and with under 10km to go, Sky and ORICA-GreenEDGE continued their epic arm-wrestle for stage honours, splitting a reduced field even further.
The final 5km of racing saw Ewan and teammate Jack Haig, Froome, Kennaugh, Putt and Bobridge go on the offensive and push for home. Kennaugh attempted a solo move on the sweeping bend leading to the finish line, but Ewan had the Brit’s measure.
“It was such a hard headwind, by the time I’d made my attack they’d all seen it because the wind was so strong but I managed to gain a bit of time on Bobridge which is never a bad thing,†explained Kennaugh.
STAGE 2
1 Caleb EWAN (OGE) 3h29:06 10
2 Tanner PUTT (UHC) 0 6
3 Peter KENNAUGH (SKY) 3 4
4 Christopher FROOME (SKY) 5
5 Jack BOBRIDGE (TFS) 5 3
6 Jack HAIG (OGE) 14
7 Niccolo BONIFAZIO (TFS) 25
8 John MURPHY (UHC) 25
9 Patrick SHAW (AIW) 25 1
10 Fumiyuki BEPPU (TFS) 25
11 Damien HOWSON (OGE) 25
12 Joseph COOPER (AIW) 28
13 Alistair DONOHOE (AUS) 28
14 Adam PHELAN (DPC) 28
15 Dion SMITH (ONE) 28
16 Jonathan CLARKE (UHC) 28
17 Damiano CUNEGO (NIP) 28
18 Ben DYBALL (AUS) 28
19 Nathan EARLE (DPC) 28
20 Jason CHRISTIE (KRD) 28 2
21 Christopher LAWLESS (JLT) 28
22 Steven LAMPIER (JLT) 28
23 Sebastian HENAO GOMEZ (SKY) 28
24 Jai HINDLEY (ATG) 28
25 James ORAM (ONE) 28
26 Anthony GIACOPPO (AIW) 28 2
27 Robbie HUCKER (AIW) 28
28 Chris HAMILTON (AUS) 28
29 Chris HARPER (SOM) 28
30 Ian BOSWELL (SKY) 28
31 Tyler MAGNER (UHC) 35
32 Salvatore PUCCIO (SKY) 35
33 Mitchell DOCKER (OGE) 35
34 Daniel SUMMERHILL (UHC) 47
35 Michael STORER (AUS) +1:01
36 Laurent DIDIER (TFS) +1:01
37 Jonathan MOULD (JLT) +1:01
38 Lachlan NORRIS (DPC) +1:01
39 Russell DOWNING (JLT) +1:01
40 Thomas SCULLY (DPC) +1:20
41 Steele VON HOFF (ONE) +2:38
42 Suleiman KANGANGI (KRD) +2:38
43 Jesse KERRISON (SOM) +2:38
44 Eugenio ALAFACI (TFS) +2:38
45 Joshua HUNT (ONE) +2:38
46 Ryan THOMAS (DSR) +2:38
47 Dylan SUNDERLAND (SOM) +2:38
48 Cameron BAYLY (ATG) +2:38 1
49 Giacomo BERLATO (NIP) +2:38
50 Brian KAMSTRA (TNN) +2:38
51 Kristian HOUSE (ONE) +2:38
52 Nick MILLER (KRD) +2:38
53 Timothy GUY (ATG) +2:38
54 Richard HANDLEY (ONE) +2:38
55 Nicholas KATSONIS (SOM) +2:38
56 Patrick LANE (AIW) +2:38
57 Julien BERNARD (TFS) +2:38
58 Daniele COLLI (NIP) +2:38
59 Luke ROWE (SKY) +2:38
60 Angus LYONS (AUS) +5:01
61 William CLARKE (DPC) +5:01
62 Scott AMBROSE (TNN) +5:06
63 Josh BERRY (STG) +5:40
64 Christian MEIER (OGE) +6:14
65 Samuel BEWLEY (OGE) +6:14
66 George ATKINS (JLT) +6:14
67 Alistair SLATER (JLT) +6:14
68 Scott THOMAS (DSR) +6:14
69 Neil VAN DER PLOEG (AIW) +6:14 3
70 Yuma KOISHI (NIP) +6:14
71 Michael CUMING (SOM) +6:14
72 Christopher WILLIAMS (TNN) +10:29
73 Dylan NEWBERY (DSR) +10:29
74 Corentin CHERHAL (TNN) +10:29
75 Benjamin HILL (ATG) +10:29
76 Shao Hsuan LU (ATG) +10:29
77 James GLASSPOOL (TNN) +10:29
78 Daniel BONELLO (STG) +10:29
79 Kazushige KUBOKI (NIP) +10:29
80 Sam DOBBS (ATG) +10:29
81 Craig EVERS (DSR) +10:29
82 Gerd DE KEIJZER (TNN) +10:29
83 Jay DUTTON (STG) +10:29
84 Morgan SMITH (KRD) +10:29
85 Nicholas WOODS (STG) +10:29
86 Samuel VOLKERS (DSR) +10:29
87 Thomas HUBBARD (DSR) +10:29
88 Adrian HEGYVARY (UHC) +10:29
89 Nathan ELLIOTT (KRD) +10:29
90 Ryan CAVANAGH (SOM) +10:51
91 Brodie TALBOT (STG) +10:55
92 Travis MEYER (DPC) +10:55
93 Nicolas MARINI (NIP) +10:55
94 Liam HILL (KRD) +15:59
Average speed of the winner: 41.4 km/h
Number of starters: 94
General Classification After Stage 2
1 Peter KENNAUGH (SKY) 6h33:21
2 Christopher FROOME (SKY) 13
3 Jack BOBRIDGE (TFS) 31
4 Jack HAIG (OGE) 48
5 Dion SMITH (ONE) 52
6 Damien HOWSON (OGE) 53
7 Anthony GIACOPPO (AIW) 54
8 Robbie HUCKER (AIW) 54
9 Patrick SHAW (AIW) 55
10 Joseph COOPER (AIW) 55
11 Nathan EARLE (DPC) 57
12 Chris HAMILTON (AUS) 57
13 James ORAM (ONE) 58
14 Adam PHELAN (DPC) 58
15 Alistair DONOHOE (AUS) 58
16 Sebastian HENAO GOMEZ (SKY) 58
17 Steven LAMPIER (JLT) +1:01
18 Jonathan CLARKE (UHC) +1:01
19 Chris HARPER (SOM) +1:02
20 Jai HINDLEY (ATG) +1:06
21 Ben DYBALL (AUS) +1:07
22 Ian BOSWELL (SKY) +1:10
23 Damiano CUNEGO (NIP) +1:10
24 Lachlan NORRIS (DPC) +1:31
25 Jason CHRISTIE (KRD) +1:32
26 Michael STORER (AUS) +1:39
27 Laurent DIDIER (TFS) +1:40
28 Cameron BAYLY (ATG) +3:07
29 Patrick LANE (AIW) +3:10
30 Richard HANDLEY (ONE) +3:10
31 Niccolo BONIFAZIO (TFS) +3:36
32 Salvatore PUCCIO (SKY) +3:51
33 Fumiyuki BEPPU (TFS) +5:50
34 Kristian HOUSE (ONE) +5:51
35 Dylan SUNDERLAND (SOM) +5:54
36 Nick MILLER (KRD) +5:55
37 Daniel SUMMERHILL (UHC) +6:08
38 Michael CUMING (SOM) +6:49
39 Christian MEIER (OGE) +6:50
40 Jesse KERRISON (SOM) +7:57
41 Ryan THOMAS (DSR) +8:00
42 Giacomo BERLATO (NIP) +8:03
43 Daniele COLLI (NIP) +8:03
44 Nicholas KATSONIS (SOM) +8:05
45 Joshua HUNT (ONE) +8:05
46 William CLARKE (DPC) +8:07
47 Brian KAMSTRA (TNN) +8:09
48 Timothy GUY (ATG) +8:15
49 Suleiman KANGANGI (KRD) +8:15
50 Neil VAN DER PLOEG (AIW) +9:19
51 Angus LYONS (AUS) +10:33
52 Caleb EWAN (OGE) +10:36
53 Scott AMBROSE (TNN) +10:42
54 Tanner PUTT (UHC) +10:49
55 John MURPHY (UHC) +11:15
56 Christopher LAWLESS (JLT) +11:19
57 Mitchell DOCKER (OGE) +11:29
58 Tyler MAGNER (UHC) +11:32
59 Scott THOMAS (DSR) +11:39
60 Yuma KOISHI (NIP) +11:47
61 Jonathan MOULD (JLT) +11:55
62 Russell DOWNING (JLT) +11:55
63 Thomas SCULLY (DPC) +12:13
64 Luke ROWE (SKY) +13:29
65 Steele VON HOFF (ONE) +13:35
66 Eugenio ALAFACI (TFS) +13:35
67 Julien BERNARD (TFS) +15:03
68 Morgan SMITH (KRD) +15:07
69 Christopher WILLIAMS (TNN) +15:56
70 Dylan NEWBERY (DSR) +15:57
71 Kazushige KUBOKI (NIP) +15:58
72 Nicholas WOODS (STG) +15:59
73 Alistair SLATER (JLT) +16:10
74 Ryan CAVANAGH (SOM) +16:13
75 Brodie TALBOT (STG) +16:25
76 Josh BERRY (STG) +16:47
77 Samuel BEWLEY (OGE) +17:04
78 George ATKINS (JLT) +17:12
79 Jay DUTTON (STG) +18:08
80 Benjamin HILL (ATG) +21:18
81 Craig EVERS (DSR) +21:19
82 Samuel VOLKERS (DSR) +21:24
83 Adrian HEGYVARY (UHC) +21:25
84 James GLASSPOOL (TNN) +21:25
85 Nathan ELLIOTT (KRD) +21:28
86 Sam DOBBS (ATG) +21:31
87 Daniel BONELLO (STG) +21:31
88 Thomas HUBBARD (DSR) +21:33
89 Corentin CHERHAL (TNN) +21:36
90 Shao Hsuan LU (ATG) +21:37
91 Gerd DE KEIJZER (TNN) +21:41
92 Nicolas MARINI (NIP) +21:46
93 Travis MEYER (DPC) +21:51
94 Liam HILL (KRD) +27:06
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)