Startsheet for the North Lancs Road Club Circuit of Pendle time trial next Sunday where James Gullen (Pedal Heaven) is seeded tops
Startsheet: Circuit of Pendle TT
Headquarters :- Oakhill College, Wiswell Lane, Whalley, BB7 9AF
STARTSHEET
7 Harry Haseley North Lancs Road Club 09:07
8 Michael Taylor Rossendale R.C. 09:08
9 Bill Smith Cleveleys Road Club 09:09
10 Jimmy Wright Preston Wheelers 09:10
11 Mark Goodchild Preston C.C. 09:11
12 Ian Wilcock Nelson Wheelers C.C. 09:12
13 Roger Haydock North Lancs Road Club 09:13
14 Adrian Watts Rossendale R.C. 09:14
15 Brian Fogarty Fogarty Insurance Tri Team 09:15
16 Andrew Dent Pendle Forest C.C. 09:16
17 Ian Harcourt Team Aspire 09:17
18 Nicholas Pilling Team Chronomaster 09:18
19 David Cookson Preston C.C. 09:19
20 Chris Southworth The Nab Racing Team 09:20
21 Gary Murfin Settle Wheelers 09:21
22 Stuart Timmins North Lancs Road Club 09:22
23 Paul Stupples St Helens Tri 09:23
24 Mark Read Manchester Wheelers 09:24
25 Sam Holden Lancashire Road Club 09:25
26 Julien Monk Rossendale R.C. 09:26
27 James Lindsay Racepace 09:27
28 Matt Moorhouse Preston C.C. 09:28
29 Paul Julien Fogarty Insurance Tri Team 09:29
30 Doug Hart Ilkley C.C. 09:30
31 Neil Hughes-Hutchins Morden C.R.C. 09:31
32 John Bamford Team Chronomaster 09:32
33 Molly Horsley-Frost Buxton C.C. 09:33
34 Sam Anderton North Lancs Road Club 09:34
35 Paul Braithwaite Pendle Forest C.C. 09:35
36 Richard Dewhurst Ribble Valley C.R.C. 09:36
37 Ian Duckworth Nelson wheelers C.C. 09:37
38 Andy Marshall VS Cycles Brighouse 09:38
39 James Edge Cleveleys Road Club 09:39
40 Ian Cox Fogarty Insurance Tri Team 09:40
41 Ian Sibbert Garstang C.C. 09:41
42 Mark Horsley-Frost Buxton C.C. 09:42
43 Derek Schofield Rossendale R.C. 09:43
44 Sue Cheetham North Lancs Road Club 09:44
45 Peter Greenwood Team Swift 09:45
46 Cambell West Kent Valley Road Club 09:46
47 Martin Welsh Pendle Forest C.C. 09:47
48 John Gibson Wigan Wheelers C.C. 09:48
49 Holly Carter Manchester Wheelers 09:49
50 Craig Battersby Team Chronomaster 09:50
51 Carl King Adalta Cycling Club 09:51
52 Paul Warrener Rossendale R.C. 09:52
53 Austin Foy Fogarty Insurance Tri Team 09:53
54 Rob Weir Ilkley C.C 09:54
55 Phil Robinson Janus R.C. 09:55
56 Gary Sedgwick North Lancs Road Club 09:56
57 Stephen Moorhouse Nelson Wheelers C.C. 09:57
58 John Fenwick Harrogate Nova C.C. 09:58
59 Dave Bateson Horwich C.C. 09:59
60 Mark Haydock North Lancs Road Club 10:00
61 Adam Baines Team Chronomaster 10:01
62 Roy Flanagan Rossendale R.C. 10:02
63 Nikola Matthews Boot out Breast Cancer C.C. 10:03
64 David Hilditch Ribble Valley C.R.C 10:04
65 Paul Fleming Preston Wheelers 10:05
66 Dave Horton Lancaster C.C. 10:06
67 Philip Knupfer Manchester Bicycle Club 10:07
68 Damien Ludlow Rossendale R.C. 10:08
69 Jan Scotchford North Lancs Road Club 10:09
70 Stephen Ayers Bronte Wheelers 10:10
71 Nathan Turnbull Leigh Premier R.C. 10:11
72 Mark Brearton The Endurance Store 10:12
73 Eamonn Quinn Lakes Road Club 10:13
74 Ross Malpass THR Racing 10:14
75 Peter Thomas Kent Valley Road Club 10:15
76 Louis Szymanski ABC Centreville 10:16
77 Dave Hargreaves North Lancs Road Club 10:17
78 Darren Brackwell Lakes Road Club 10:18
79 Andy Ashurst Manchester Wheelers 10:19
80 James Gullen Pedal Heaven R.T. 10:20
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)