News – 34th Jock Wadley

2015_ContiEdco_Banner

Missing UCI teams leaves Jock Wadley with space for more riders – March 13th – Pedal Heaven the only UCI team entered

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

News – 34th Jock Wadley

The 34th Jock Wadley Memorial which over the last few years has been a mini Prem with a few of the UCI teams having their first clash of the season but not so in 2016.

With teams having either European programmes to prepare for the British races or training camps, the race has only one UCI team in it, Pedal Heaven. The race over a distance of 134 kilometres will therefore be accepting entries on the line and the organiser, who is normally having to return entries, will be looking to have a maximum field of 80 on the start line.

Headquarters: Stanway Federation Learning Centre, Paxman Avenue, Colchester, Essex, CO2 9DQ

Entry:  Malcolm Hargreaves, Race Organiser, Colchester Rovers CC.  MNHCycle@aol.com

JockWadleyMap

RIDERS

1 Sheridan Bridal Abellio – SFA Racing Team 2
2 John Cockrill Abellio – SFA Racing Team 2
3 Thomas Rowing Abellio – SFA Racing Team 2
4 Matthew Clements Catford CC Equipe/Banks 2
5 Joshua Green Catford CC Equipe/Banks 1
6 James Jobber Catford CC Equipe/Banks 2
7 Laurence Kirby Catford CC Equipe/Banks 2
8 Douglas Coleman CC Luton 1
9 Ashley Cox CC Luton E
10 Felix Barker Cycling Team Friuli 1
11 Peter Merritt Goma Dakwerken vdb Steenhouwerij 2
12 Daniel Baker HR Owen Maserati RT 2
13 Simon Jodrell HR Owen Maserati RT 2
14 Adam Moore HR Owen Maserati RT 2
15 Michael Mottram HR Owen Maserati RT 1
16 David Prickett HR Owen Maserati RT 3
17 Will Ranoe HR Owen Maserati RT 2
18 Ian Taylor Leicester Forest CC 2
19 Barnabas Purbrook London Dynamo 2
20 Gunther Zechmann London Phoenix CC 1
21 Oliver Maxwell Neon-Velo Cycling Team 1
22 Tom Yiangou Neon-Velo Cycling Team 2
23 Owen Lake Newdales Cycles RT 1
24 Lloyd Chapman Pedal Heaven E
25 Grant Ferguson Pedal Heaven E
26 Dexter Gardias Pedal Heaven 1
27 Alex Paton Pedal Heaven E
28 Rory Townsend Pedal Heaven E
29 Mitchell Webber Pedal Heaven 1
30 Tom Neale Planet X – Northside Cycling 1
31 Robert Orr Planet X – Northside Cycling 2
32 Colin Sturgess Planet X – Northside Cycling 2
33 Adam Capes PMR@Toachim House 1
34 Harry Godding PMR@Toachim House 2
35 Joshua Lawless PMR@Toachim House E
36 Joseph Sutton PMR@Toachim House 2
37 Stephen Swindley PMR@Toachim House 2
38 Simon Alexander Richardsons-Trek RT E
39 Kieran Brady Richardsons-Trek RT 1
40 Luke Hattersley Richardsons-Trek RT 3
41 Rhys Howells Richardsons-Trek RT E
42 Andy Lyons Richardsons-Trek RT 1
43 Dean Shannon Richardsons-Trek RT 1
44 George Wood Richardsons-Trek RT E
45 Tom Fitzpatrick Spirit Bikes Racing Team 1
46 Jake Hales Spirit Bikes Racing Team E
47 Joseph Harris Spirit Bikes Racing Team 2
48 Jacob Hennessy Spirit Bikes Racing Team 1
49 Stuart Travis-Beames Spirit Bikes Racing Team 1
50 Albert Ellison TBW Bottecchia Wigmore RT 1
51 Tyler Lemmon TBW Bottecchia Wigmore RT 2
52 Jacob Nicholson TBW Bottecchia Wigmore RT 2
53 Harry Ribbons TBW Bottecchia Wigmore RT 3
54 Robert Hogg Team Corley Cycles 1
55 Jamie Scott Team Corley Cycles 2
56 William Scott Team Corley Cycles 2
57 Michael Smith Team Corley Cycles E
58 Edward Watkiss Team Corley Cycles 2
59 Brian Fleming VC Lincoln 2
60 Andrew Critchlow WyndyMilla 3

 

AlpsCyclesMidstory

FORMER WINNERS
1982 Mike Ford
1983 Steve Lawrence
1984 Alaric Gayer
1985 Tim Stevens
1986 Neil Miller
1987 Tim Stevens
1988 Ben Luckwell
1989 Peter Longbottom
1990 Alan Gornall
1991 Matthew Illingworth
1992 Matthew Illingworth
1993 Glenn Holmes
1994 Gary Baker
1995 Andy Lyons
1996 Julian Ramsbottom
1997 Brian Fleming

1998 1. Joe Bayfield, 2. Brian Fleming 3. David Rand
1999 1. Andy Lyons, 2. Aaron McCaffrey 3. John Clarke
2000 1. Andy Proffit, 2. Paul Crook 3. Gary Baker
2002 1. Gordon McCauley, 2. Huw Pritchard 3. Colin Roshier
2003 1. Colin Roshier, 2. Richard Wilkinson 3. Gary Dodd
2004 1. Huw Pritchard, 2. Tony Gibb 3. Jason White
2005 1. Tony Gibb, 2. Rob Hurd, 3. Gary Baker
2006 1. Malcolm Elliott, 2. Tony Gibb, 3. Colin Roshier
2007 1. Richard Prebble, 2. Mark Daly 3. Tim Bedingfield
2008 1. Luke Rowe, 2. Graham Briggs 3. Gary Dodd
2009 1. James Millard, 2. Simon Gaywood 3. Yanto Barker
2010 1. Jonathan Tiernan-Locke, 2. Dan Staite 3. Andy Lyons
2011 1. Marcin Bialoblocki, 2. Jonathan Tiernan-Locke 3. Tom Moses
2012 1. George Atkins, 2. Marcin Bialoblocki 3. Matt Higgins
2013 1. Hugh Wilson 2. Ian Wilkinson 3. Richard Tanguy
2014 1. Robert Partridge 2. Adam Blythe 3. Graham Briggs
2015 1. Steele Von Hoff, 2. Yanto Barker 3. Rory Townsend
2016 ?

2016_Feb_Caspv2

 

Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: