Robert Gray, William Turley and Samantha Verrill among the winners at the York Saturday Circuit Races
Results – York Saturday Circuit Races
2/3/4
1 Robert Gray HMT with JLT Condor
2 James Harris Geared Up Cycles
3 Fraser Rounds
4 Lee Brown Holmfirth Cycling Club
5 Gregory Saunderson Wold Top Actif RT
6 Tom Cullen Otley CC
7 Edward Giles RP Vision Racing Team
8 Kieran Hotson Catford CC Equipe/Banks
9 Richard Moore Squadra RT
10 Tobias Bartlett Acre Racing Team
4th Cat only
1 William Turley Team Fulford Cycles Racing
2 Leigh Veldeman South Normanton Cycling Club
3 Matthew Brown South Normanton Cycling Club
4 Gavin Tracey Albarosa Cycling Club
5 Yat Lai Louis Leung
6 David Tilford Featherstone RC
7 Hugo Tomassi Velo Schils – Interbike RT
8 Alfred Brown Selby CC
9 Sam Brand Team Novo Nordisk (Development…
10 Adrian Heathfield
Women E/1/2/3/4
1 Samantha Verrill Team 22
2 Gabrielle Saunderson Royal Navy & Royal Marines CA
3 Hannah Righini-Brand Team Vertex-pedalpowersport.co…
4 Victoria Appleby Albarosa Cycling Club
5 Nicola Moore Squadra RT
6 Hannah Riechert Albarosa Cycling Club
7 Louise Burnie GB Cycles.co.uk
8 Evgenia Ilyinskaya Team Vertex-pedalpowersport.co…
9 Kristy Howells Boot Out Breast Cancer C.C
10 Chloe Selman Team Cystic Fibrosis
Paracycling Group 1 – MH4
1 Alex Brooke-Turner Dulwich Paragon CC
2 Mark Conway
Paracycling Group 2 – MH3
1 Bret Crossley
2 Dan Hopwood
Paracycling Group 3 – FC5/FC4
1 Chloe Selman Team Cystic Fibrosis
Paracycling Group 4 – FC3/FC2
1 Katie Toft Mossley CRT
2 Amelia Cass Sportcity Velo
Paracycling Group 5 – MC5/MC4
1 Alex Jones Sigma Sport.co.uk
2 Adrian Jones Jedi Cycle Sport
Paracycling Group 6 – MC5/MC4
1 Adrian Heathfield
2 Richard Smith Bynea CC
Paracycling Group 7 – MC3/MC2/MC1
1 Matthew Robertson Woolwich CC
2 John Mcglade
YOUTH
U16 Boys
1 Eddie Townend Pedalsport Cycling Club
2 Jim Brown VCUK PH-MAS Cycling Team
3 Cavan Walker Clifton CC
4 Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek
5 Oliver Rees Holmfirth Cycling Club
6 Matthew Dobbing Planet X – Northside Cycling
7 Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club
8 Luke O’Connell East Bradford CC
9 Joseph Laverick Flex-Tech Ettridge Cycles RT
10 James Veitch Otley CC
U16 Girls
1 Anna Docherty Clifton CC
2 Lily Greenhalgh East Bradford CC
3 Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women’s Cycling Te…
U14 Boys
1 Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek
2 George Southby East Bradford CC
3 Ethan Whiteside Ilkley Cycling Club
4 Cameron Pilkington Eastlands Velo
5 Max Poole Bike Box Alan
6 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy
7 William Dykes Salt Ayre Cog Set
8 Dexter Leeming-Sykes Ilkley Cycling Club
9 Marcus Cockerill Clifton CC
10 Carter Howe Heanor Clarion CC
U14 Girls
1 Maisy Vasic Sportcity Velo
2 Olivia Ingham Pedalsport Cycling Club
3 Kayleigh Wells Clifton CC
U12 Boys
1 Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club
2 Joe Waterfield Clifton CC
3 Ben Marsh Heanor Clarion CC
U12 Girls
1 Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride
2 Megan Rees Holmfirth Cycling Club
3 Freya Whiteside Ilkley Cycling Club
U10 Boys
1 Tyler Green Doncaster Whls CC
2 Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl…
3 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy
U10 Girls
1 Amelia Walton Pedalsport Cycling Club
2 Tia Carr Lichfield City CC
3 Ellie Harrison
U8 Boys
1 James Harrison
2 Max Waterfield Clifton CC
3 Oliver Ratcliffe
U8 Girls
1 Ffion Law Doncaster Whls CC
2 Sophia Engley Clifton CC
3 Sofia Bednarek
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT