George Carter of Huddersfield Star Wheelers winner of the 3/4 race at the Halifax Circuit Races on Saturday
Results – Halifax Circuit Races
Category 3/4
1 George Carter Huddersfield Star Wheelers
2 Alistair Rees Holmfirth Cycling Club
3 Shaun Dolby Birdwell Wheelers
4 Daniel Worrall Mossley CRT
5 Thomas Creber Malvern Cycle Sport
6 Chris Smith
7 George Milner
8 Lee Speight Pedalsport Cycling Club
9 Luke Hind EM Velocita
10 Alan Davies PSUK Cycle Race Team
Under 8
1 Jody Mills Huddersfield Star Wheelers
2 Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy
3 George Hughes Pedalsport Cycling Club
4 Ethan Geall
5 Hannah Shaw Huddersfield Star Wheelers
6 Oliver Parr Holmfirth Cycling Club
7 Ffion Law Doncaster Whls CC
8 George Scholes
9 William Pickering
10 Ellis Geall
11 Albert Jones
12 Amelia Turner Holmfirth Cycling Club
13 Austin Riley
Under 10
1 Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy
2 Tyler Green Doncaster Whls CC
3 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy
4 Thomas Hepton East Bradford CC
5 Harry Wardle Clifton CC
6 Noah Ellison Pedalsport Cycling Club
7 Noah Scott-Wright Clifton CC
8 Kate Shaw Huddersfield Star Wheelers
9 Amelia Walton Pedalsport Cycling Club
10 Guy Breakey Holmfirth Cycling Club
11 William Beresford Pedalsport Cycling Club
12 Evie Smith Pedalsport Cycling Club
13 Evie Turner Holmfirth Cycling Club
14 Annie Denton Pedalsport Cycling Club
Under 12
1 Ethan Roberts-cutts
2 Harry Ellison Pedalsport Cycling Club
3 Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers
4 Martin Smith
5 Nathan Fortune Kirklees Cycling Academy
6 Sam Hollis Albarosa Cycling Club
7 Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club
8 James Clark Pedalsport Cycling Club
9 Samuel Morris East Bradford CC
10 Megan Rees Holmfirth Cycling Club
11 Tomasso Campana Cycle Sport Pendle
12 Joseph Ibbotson Holmfirth Cycling Club
13 Euan Krasinski Albarosa Cycling Club
14 Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club
15 Oska Stringer Richardsons Cycle Club
16 Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club
17 Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers
Under 14 Boys
1 Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek
2 Max Poole Bike Box Alan
3 Oliver Walton Pedalsport Cycling Club
4 John Culpan Pedalsport Cycling Club
5 Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club
6 Ewan Davies Cardiff Ajax CC
7 Jack Coates East Bradford CC
8 Adam Fortune Kirklees Cycling Academy
9 Will Thompson Pedalsport Cycling Club
10 Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club
Under 16 Boys
1 Eddie Townend Pedalsport Cycling Club
2 Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek
3 William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek
4 Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club
5 Oliver Rees Holmfirth Cycling Club
6 Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek
7 Matthew Taylor VCUK PH-MAS Cycling Team
8 James Bunting Kirklees Cycling Academy
9 Max Rushby Pedalsport Cycling Club
10 Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club
11 Jenson Young Pedalsport Cycling Club
12 Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers
13 Luke O’Connell East Bradford CC
14 Harry Buxton Out Of The Saddle
15 Elliot Brett Pedalsport Cycling Club
16 Joe Coukham Pedalsport Cycling Club
17 Ben Holmes Pedalsport Cycling Club
Under 14/Under 16 Girls
1 Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club
2 Rachel Earnshaw East Bradford CC
3 Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers
4 Kayleigh Wells Clifton CC
5 Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers
6 Laura Ibbotson Holmfirth Cycling Club
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique