Sam Iddon, Steph Clayton & James Gullen (Pedal Heaven) winners at the Skelmersdale Road Races on Sunday
Results – Skelmersdale Road Races
Category 3/4
1 Sam Iddon Identity Race Team
2 David Gómez Cazorla Harry Middleton Cycling Club
3 Gareth Balshaw Team Chronomaster
4 Barry James Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik…
5 Paul Gibson Warrington RC
6 Joseph Dobson Manchester Bicycle Club
7 Chris Spencer Onimpex Bio Racer RT
8 Matthew Mildon Mud, Sweat n Gears CC
9 Andrew Wright Bott Cycle Team
10 David Price Chorlton Velo
11 Luke Jackson Harry Middleton Cycling Club
12 Kieran Leach Liverpool Phoenix CC Aintree
13 Dan Rowett Synergy Cycles
14 Stephen Rooke Chester RC
15 David Crowley Bill Nickson Cycles RT
16 James Greenhalgh Cheshire Maverick CC
17 Steven Allman Chester RC
18 Stephen Stoneman Bott Cycle Team
19 Samuel Bennett Liverpool Century RC
20 Isaac Appleby Clay Cross Road Team
21 Joseph Clifford Dulwich Paragon CC
22 Phillip Faulder Chester RC
23 Dave Ives Bella In Sella Racing
24 Neil Wood Team Chronomaster
25 Mark Howard Liverpool Braveheart Bicycle C…
26 Craig Ball St Helens CRC
27 Aaron Tonks THR Racing
28 Christopher Waters Ribble Valley Juniors
29 Guy Jones Salt Ayre Cog Set
30 Andrew Brookfield Liverpool Century RC
31 Wayne Greenhalgh Champion System VCUK Racing Te…
32 Jack Clements Audlem Cycling Club
33 Graham Prentice Liverpool Century RC
34 Dylan Yates Kuota – Spinergy – GSG
35 David Parrington Ribble Valley CRC
36 Thomas McRoyall North Cheshire Clarion
37 Marc Heuston Liverpool Century RC
38 Tony Darbyshire Wigan Wheelers CC
39 Peter Armstrong Bury Clarion Cycling Club
40 Simon Hopkinson Wigan Wheelers CC
41 John Charles Bella In Sella Racing
42 Karl Smith Bott Cycle Team
43 William Young Tunstall Whls CC
44 Ross Prescott Wigan Wheelers CC
45 Alexander Trippier East Lancashire RC
46 Daniel Rigby Liverpool Century RC
47 Keith Jones Birkenhead North End CC
48 Martin Bretherton THR Racing
49 Levi Moody Drops Cycling Team
50 Stephen Stuart Liverpool Century RC
51 Thomas White Harry Middleton Cycling Club
52 Ben Howe Cycle Sport Pendle
53 Paul Beech Team Chronomaster
54 Stephen Carman Liverpool Mercury (Dolan) CC
55 Tony Ryan Chester RC
56 Aidan Warder Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik…
57 Craig Moody 3RT
58 James Bilham Chester RC
59 Alexander Wiseman East Lancashire RC
60 Craig Sneddon Harry Middleton Cycling Club
61 James Holmes Synergy Cycles
62 Michael Hall Identity Race Team
63 Nicholas Cooper DFL In-Gear Development
64 Eddie O’Brien Southport CC
65 Alex Nurse Liverpool Century RC
66 Anthony Weston Liverpool Century RC
67 Stephen Blaney-Green Kuota – Spinergy – GSG
68 Julian Vescovi Ribble Valley CRC
69 Peter Gaskell Harry Middleton Cycling Club
70 Ian Roberts Champion System VCUK Racing Te…
71 Nick Grogan St Bedes College Cycling Club
72 John Guy High On Bikes
73 Josh Peet Identity Race Team
74 Paul Woodrow Team Elite
75 Aled Roberts Team Elite
2/3/4 Women
1 Steph Clayton Mammoth Lifestyle Racing Team
2 Samantha Verrill Team 22
3 Elizabeth Denby Team 22
4 Phoebe Martin Team 22
5 Sarah Lewis Macclesfield Wheelers
6 Gemma Sargent Aprire Bicycles/HSS Hire
7 Sarah Gregson The Racing Chance Foundation
8 Charlotte Gibson Team 22
9 Jenny Kershaw Kuota – Spinergy – GSG
10 Charlotte Gorman
11 Rebecca Holland Chester RC
12 Madeleine Scott SunSport Velo
13 Rosie Walsh High On Bikes
14 Sarah Cramoysan Team Vertex-pedalpowersport.co…
15 Sophie Enever Speedflex Race Team
16 Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club
17 Hannah Rhodes-Patterson
18 Jane Hellewell SunSport Velo
19 Laura Cheesman Team Jadan
20 Lindsey Styler The Racing Chance Foundation
21 Ali Hutton Chester RC
22 Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation
23 Linsey Lyon The Racing Chance Foundation
24 Catherine Waters North West Cycle Coaching
25 Claire Rutherford Team Wheelguru
26 Hannah Mcewan The Racing Chance Foundation
27 Tammy Lee Chester RC
28 Lucy Lee Team 22
29 Savannah Morgan Team 22
30 Sarah Rose Team 22
31 Heather Bamforth The Racing Chance Foundation
E/1/2/3
1 James Gullen Pedal Heaven
2 David McGowan Pedal Heaven
3 Harry Tanfield Pedal Heaven
4 Ryan Perry Metaltek Kuota Racing Team
5 Jake Womersley Pedal Heaven
6 Ian Wilkinson Pedal Heaven
7 Matthew Holmes Madison Genesis
8 Alex Harvey NFTO
9 Simon Wilson The Nab Racing
10 Hamish Graham Green Jersey RT
11 Alex Orrell-Turner Wheelbase Altura MGD
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)