Stephanie Mottram, Conor Williams & Bevan Jones winners at the York circuit races on Saturday
Results – York Circuit Races
Women’s E/1/2/3/4
1 Stephanie Mottram
2 Rebecca Longthorp Cliff Pratt Racing
3 Elizabeth Burrows Team Jadan
4 Grace Hobbs
5 Debra Charlesworth Cliff Pratt Racing
6 Zoe Kitching Otley CC
7 Naomi Johnston Clifton CC
2/3/4
1 Conor Williams Langdale Lightweights Racing T…
2 Matthias Newsome Durham University Cycling Club
3 William Turley Team Fulford Cycles Racing
4 Tom Cullen Otley CC
5 George Fox Paul Milnes – Bradford Olympic…
6 Shaun Dolby Birdwell Wheelers
7 Alistair Rees Holmfirth Cycling Club
8 James Coates Otley CC
9 Finley Shaw Cycle Supreme Cycling Club
10 Eliot Ward
4th Cat only
1 Bevan Jones Brigg & District Cycling Club
2 Matthew Burt
3 Yat Lai Louis Leung
4 Leigh Veldeman South Normanton Cycling Club
5 Thomas Dean Royal Air Force CA
6 Joshua Jones Brigg & District Cycling Club
7 Luke Freeman South Normanton Cycling Club
8 James Watkinson Doncaster Whls CC
9 Jamie Taylor Holmfirth Cycling Club
10 Mark Ramage Velo Club Beverley
U8 Boys
1 Jody Mills Huddersfield Star Wheelers
2 James Harrison
3 Max Waterfield Clifton CC
U8 Girls
1 Sophia Engley Clifton CC
2 Hannah Shaw Huddersfield Star Wheelers
U10 Boys
1 Tyler Green Doncaster Whls CC
2 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy
3 Thomas Hepton East Bradford CC
U10 Girls
1 Kate Shaw Huddersfield Star Wheelers
2 Amelia Walton Pedalsport Cycling Club
3 Ellie Harrison
U12 Boys
1 Joe Waterfield Clifton CC
2 Harry Ellison Pedalsport Cycling Club
3 Seb Cliffe Ilkley Cycling Club
U12 Girls
1 Megan Rees Holmfirth Cycling Club
2 Sophie Hardcastle Kirklees Cycling Academy
U14 Boys
1 George Southby East Bradford CC
2 Finlay Pickering Hull Thursday RC
3 Oliver Walton Pedalsport Cycling Club
4 Marcus Cockerill Clifton CC
5 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy
6 Jack Coates East Bradford CC
7 James Reed Clifton CC
8 Matthew Homa Clifton CC
9 Dexter Leeming-Sykes Clifton CC
10 Ewan Davies Cardiff Ajax CC
U14 Girls
1 Kayleigh Wells Clifton CC
2 Josie Lewis Clifton CC
3 Rebecca Dawes Clifton CC
U16 Boys
1 Jenson Young Pedalsport Cycling Club
2 Joseph Laverick Flex-Tech Ettridge Cycles RT
3 Eddie Townend Pedalsport Cycling Club
4 William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek
5 Max Rushby Pedalsport Cycling Club
6 Cavan Walker Clifton CC
7 Toby Kitching Otley CC
8 Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club
9 Oliver Rees Holmfirth Cycling Club
10 Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club
U16 Girls
1 Charlotte Dalton Team Jadan
2 Sasha Kitching Otley CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique