Philip Graves (20.35) beats Olympic champion Steven Burke (21.20) in the Otley CC 10 mile Time Trial
RESULT – Otley CC 10 mile TT
1st Lady: Jessica Bacon York Cycleworks 25:
Vet 40-49: Anthony Ashworth Wetherby Wheelers 23:26
Vet 50-59: Carl Saint Yorkshire Road Club 23:21
Vet 60-69: Dave Hudson City Road Club (Hull) 25:11
Vet 70+ Mike Williams Team Swift 28:09
Junior Joe Howcroft VCUK PS-MAS Cycling 25.22
OVERALL
1 Philip Graves Clifton C.C. York 20.35
2 Steven Burke MBE Team Wiggins 21.20
3 Jonathan Wears SSLL Racing Team 21.49
4 Max Mcmurdo SSLL Racing Team 22.46
5 Mark Wolstenholme Team Swift 22.56
6 Carl Saint Yorkshire Road Club 23.21
7 Matthew Wilde HD Revolutions 23.24
8 Michael Schofield Clifton C.C. York 23.25
9 Anthony Ashworth Wetherby Whs 23.26
10 Roman Tuma Albarosa CC 23.26
11 Ed Nicholson York Cycleworks 23.38
12 Gary David Hunt Stockton Wheelers 23.52
13 Nathan Veall York Cycleworks 23.59
14 Martin Flanagan Team Bottrill 24.00
15 Duncan Sleigh Clifton C.C. York 24.05
16 Stu Wood Wetherby Whs 24.07
17 Nigel Goscinski Team Swift 24.11
18 Glen Turnbull Patron 24.25
19 Adrian Stott Jackpot Racing 24.30
20 Dan Evans Adept Precision RT 24.32
21 Andy Marshall VS Cycles Brighouse 24.34
22 Jim Trevor Hull Thursday RC 24.37
23 John Rowland Cyclesense CC 24.39
24 Jonathan Webber Harrogate Nova CC 24.55
25 Dave Hudson City Road Club (Hull) 25.11
26 Nick Allen Rochdale Tri Club 25.18
27 Joe Howcroft VCUK PH-MAS Cycling Team 25.22
28 Jessica Bacon York Cycleworks 25.22
29 Richard Keenlyside Fietsen Tempo 25.28
30 Ian Galbraith Drighlington BC 25.35
31 Mark Scatchard PH-MAS Cycling 25.41
32 Gareth Metcalfe Otley CC 25.42
33 Daniel Shaw Halifax Imperial Whs 25.43
34 Alasdair Bruce Yorkshire Road Club 25.47
35 Kevin Dearden HD Revolutions 25.49
36 Roy Burne Team Swift 25.57
37 Nick Hanson Seacroft Wheelers 26.01
38 James Meadows TS Racing Team – OTR 26.20
39 Aidan Adams Harrogate Nova CC 26.26
40 Tony Kent Harrogate Nova CC 26.27
41 Wayne SimonThorpe Team Swift 26.32
42 John Lancaster Ravensthorpe Cycling Club 26.33
43 Suzie Richards Albarosa CC 26.34
44 John Eric Potter Bridlington CC 26.38
45 Richard Durham Team Swift 26.38
46 James Cullen Otley CC 26.42
47 Ben Hancock Calder Clarion 26.55
48 Chris Brown Jackpot Racing 27.09
49 Laurence Corbett Richmond CC 27.12
50 James George HD Revolutions 27.13
51 David Lacy Airedale Olympic 27.14
52 Paul Garner Worrall Wheelers 27.15
53 Chris Yates Otley CC 27.15
54 Steve Hancock Calder Clarion 27.39
55 Nigel Austin Ilkley CC 27.40
56 Cliff Beldon Team Swift 27.44
57 Andrew Lambe Ilkley CC 27.52
58 Stephen Woodrup Yorkshire Road Club 27.56
59 Mike Williams Team Swift 28.09
60 James Veitch Otley CC 28.11
61 Stephen Lloyd Bronte Whs 28.16
62 John Buddle Otley CC 28.27
63 Stephen Broadley Otley CC 28.36
64 Lynn Hanson Seacroft Wheelers 28.37
65 Shaun Wright Geared Up Cycles 28.38
66 Helen Goldthorpe Otley CC 28.40
67 Peter Macklam Leeds St Christopher CC 28.48
68 David Jenkinson Team Swift 28.50
69 Mel Bentley Wakefield CC 29.08
70 Sam Howcroft Otley CC 29.20
71 Christine Bell Otley CC 29.27
72 Rachel Crowther Otley CC 29.27
73 John Tiffany Harrogate Nova CC 30.13
74 Jonathan Reid Calder Clarion 30.21
75 Phil Wright Hartlepool CC 30.21
76 Claire Jessop Otley CC 30.22
77 Tom Broadley Otley CC 30.42
78 Andrew Bolton Otley CC 31.18
79 John Baines Yorkshire Road Club 31.22
80 Michael Kitchen Otley CC 32.02
81 Nathalie Bramley Leeds & Bradford Triathlon Club 32.05
82 Liz Hills Otley CC 33.05
83 John Churchman Otley CC 33.13
84 Gill Arnett Otley CC 33.32
85 Trevor Hatib Otley CC 33.45
86 Helen Harvey Albarosa CC 33.58
87 Claire Hargreaves Otley CC 34.42
88 Helen Hudson Huddersfield Star Whs 35.13
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)