Liz Powell and Jon Simpkins winners at the Warwickshire RC 10 mile time trial on the K33/10D
Result: Warwickshire RC 10
1 Jon Simpkins Drag2Zero 00:20:42
2 Scott Walker Team Bottrill 00:20:44
3 B Xavier Disley AeroCoach 00:21:07
4 Richard Bradley Media Velo / Dynamic Rides 00:21:11 1st 45-49
5 David Kiernan Lutterworth Cycle Centre RT 00:21:12 1st 40-44
6 James Middleton Media Velo / Dynamic Rides 00:21:13 1st 20-29
7 Jonathan Howard Wyre Forest CRC 00:21:19
8 Stephen Vanes Wyre Forest CRC 00:21:26 1st 35-39
9 Craig Mckee Rugby Racing CC 00:21:27
10 James Notley Mammoth Lifestyle RT 00:21:29
11 Shaun Eden Mapperley CC 00:21:35
12 Christopher Halford Stourbridge Velo 00:21:40
13 Elliot Maynard Team Bottrill 00:21:46
14 Ian Heming Stratford Cycling Club 00:21:59
15 Simon Barbour G.S. Henley 00:22:04
16 Dave Elliott Rugby Racing CC 00:22:05
17 Jered Allcock Banbury Star CC 00:22:07
18 Graeme Davidson Kenilworth Whs 00:22:14
19 Andy Convery Wyre Forest CRC 00:22:19
20 David Watson Ride Coventry/David Watson Coaching 00:22:19
21 Andrew Overton Wyre Forest CRC 00:22:22
22 Jeremy Stone Team Bottrill 00:22:22 1st 50-54
23 Joel Turvey Worcester St. Johns CC 00:22:25 1st 30-34
24 Paul Tomkins Lutterworth Cycle Centre RT 00:22:28
25 Martin Millington Stratford Cycling Club 00:22:31
26 Ian Richards Fred Williams Racing 00:22:36
27 Martin Lines Worcester St. Johns CC 00:22:42
28 Dave Schofield-Newton LeisureLakesBikes.com 00:22:43
29 Paul Osborne Cheltenham & County CC 00:22:49
30 Michael Stallard Stratford Cycling Club 00:22:54
31 Martyn Shore Walsall Roads Cycling Club 00:22:57
32 Ian Critchley Lichfield City CC – Zipvit Sport 00:23:02
33 Mike Murray Team Echelon – Rotor 00:23:13
34 Peter Ward Stratford Cycling Club 00:23:17
35 Thomas Shuker Walsall Roads Cycling Club 00:23:19
36 Paul Guest Worcester St. Johns CC 00:23:20
37 Callum Hibbert Worcester St. Johns CC 00:23:21 1st Junior
38 Richard Coleman Stourbridge Velo 00:23:24 1st 60-64
39 Tim Childs Westerley Cycling Club 00:23:25
40 Jacob Myles Cult Racing Cycles 00:23:30 2nd Junior
41 Mark Cooper Redditch Road & Path CC 00:23:34 1st 55-59
42 Peter Blackwell Solihull CC 00:23:35
43 Darren Kitchener Coventry Road Club 00:23:37
44 Olav Martin-Giles Media Velo / Dynamic Rides 00:23:38
45 Martin Osman Team Echelon – Rotor 00:23:40
46 Martin Hall (1) Evesham & Dist Whs 00:23:40
47 Simon Smith Coventry Road Club 00:23:45
48 Andrew Morgan Ride Coventry 00:23:47
49 Peter Oliver Fairly United Cycling Team 00:23:48
50 Shin Braich Rugby Racing CC 00:23:50
51 David Wood Stourbridge Velo 00:23:51
52 Steve Mountford Solihull CC 00:23:51
53 Chris Whittle Ratae RC 00:23:55
54 Mark Wise Royal Leamington Spa Cycling Club 00:23:59
55 Richard Howes Coventry Road Club 00:24:00
56 James Harrison Media Velo / Dynamic Rides 00:24:07
57 Peter Wright Rugby Racing CC 00:24:07
58 Andrew Milner Evesham & Dist Whs 00:24:09
59 Paul Welsby Drag2Zero 00:24:16
60 Alan Humphreys Warwickshire RC 00:24:17
61 Ed Watson Ratae RC 00:24:19
62 clark pitcher Royal Leamington Spa Cycling Club 00:24:19
63 Steve Croggon Beacon Roads CC 00:24:19
64 Michael McCann Team Jewson – MI Racing 00:24:22
65 Jason Tait Worcester St. Johns CC 00:24:22
66 Dave Walker Worcester St. Johns CC 00:24:22
67 Robert Smith Warwickshire RC 00:24:48
68 Stephen Eggleton Stratford Cycling Club 00:24:49
69 Nicholas Bradburn Worcester St. Johns CC 00:24:56
70 Chris Spray Ratae RC 00:24:56
71 Dave Hughes Beacon Roads CC 00:24:56 1st 65-69
72 Martin Hall (2) Evesham & Dist Whs 00:25:03
73 Brian Jones Warwickshire RC 00:25:05
74 Paul Gibson Wyre Forest CRC 00:25:13
75 Mark Shore Walsall Roads Cycling Club 00:25:17
76 Paul Haynes Saracen RC 00:25:18
77 Paul Erskine Royal Leamington Spa Cycling Club 00:25:43
78 Melvyn Lewis Stafford RC 00:25:46
79 Garry Shuker Walsall Roads Cycling Club 00:25:50
80 Anthony Hayman Hinckley CRC 00:26:09
81 Bob Awcock Born to Bike – Bridgtown Cycles 00:26:16 1st 70-74
82 Mike Hazlewood Saracen RC 00:26:17
83 John Grumbley Coventry Road Club 00:26:27
84 Paul Heraper Warwickshire RC 00:26:32
85 David Fear South Pennine Road Club 00:26:46
86 Paul Gould Midland C & AC 00:26:57
87 Brian Botfield Beacon Roads CC 00:27:14
88 Declan Logue Stratford Cycling Club 00:27:42
89 Roger Chappell Team Vision Racing 00:28:02
90 Simon O’shaughnessy GBC Racing Team 00:28:18
91 Keith Fitzgerald Stratford Cycling Club 00:29:33
92 Simon Davis Severn Valley Velo 00:29:39
93 Norman Fenn The Tricycle Association 00:33:28 1st Over 75
94 Rob Wilson Coventry Triathletes 00:39:16 time penalty
… (… continued after advert)
Women
1 Liz Powell Mike Vaughan Cycles 00:23:30
2 Fay Barrington Team Cherwell 00:24:37
3 Jessica Rhodes-Jones Beacon Roads CC 00:24:41
4 Vicky Smith AeroCoach 00:24:57 1st 20-29
5 Keri Parton Royal Air Force Cycling Association 00:25:14
6 Janet Birkmyre Torq Performance 00:25:19 1st 45-49
7 Alison Bagnall Stratford Cycling Club 00:25:35
8 Rebecca Mason Coventry Road Club 00:25:56 1st 30-34
9 Josephine Mullane Stafford RC 00:25:58
10 Helen Talbot Welland Valley CC 00:26:06 1st 35-39
11 Nina Critchley Born to Bike – Bridgtown Cycles 00:26:08
12 Claire Davies 1485 Tri Club 00:26:09
13 Laura Owen Team Bottrill 00:26:22 1st 40-44
14 Cath Fenn Coventry Road Club 00:26:25
15 Jennifer Doyle Royal Leamington Spa CC 00:27:14 1st 50-54
16 Deborah Sheridan Warwickshire RC 00:27:16 1st 55-59
17 Lucy Sturgess Leicester Forest CC 00:27:32
18 Fran Schneider Newcomers CC – SCU 00:28:27
18 Caroline Read Rugby Racing CC 00:28:27
20 Becky Allchin Leicester Forest CC 00:28:29
21 Susanna O’shaughnessy GBC Racing Team 00:28:37
22 Anna Wordsworth Coventry Triathletes 00:28:48
23 Corinna O’connor Mike Vaughan Cycles 00:29:17
24 Karen Riley Wyre Forest CRC 00:29:32
25 Tracey Hunt Tamworth CC 00:30:21
26 Dawn Hayman Hinckley CRC 00:31:31
27 Claire Turner Worcester St. Johns CC 00:34:24
28 Jane Carter Coventry Triathletes 00:35:19
29 Christine Bertram Phoenix Velo 00:37:37 time penalty
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)