Tom Easley, Alicia Speake, Peter Stiff and Tom Elwood winners at the ECCA Festival Open Circuit Races (Redbridge) on Saturday
Results: ECCA Festival Open Circuit Races
1/2/3/4
1 Tom Easley Team ASL360
2 James Jenkins Southend Wheelers
3 Joe Hill Team ASL360
4 Isaac Wright Team ASL360
5 James O’Connell Regents Park Rouleurs
6 Jali Packer Strada-Sport
7 Gabriel Fowden Cambridge CC
8 Kieran Jarvis St Ives CC
9 Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA)
10 Michael Parry Welwyn Wheelers CC
11 Mitchell Powell Team Terminator
12 Lyster Romero Ipswich Bicycle Club
13 Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club
14 Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA)
15 Nick Martin East Grinstead CC
16 Alex Jones Sigma Sport
Women’s E/1/2/3/4
1 Alicia Speake CC London
2 Aoife Doherty The 5th Floor Cycle Club
3 Victoria Collins London Dynamo
4 Adeline Moreau The 5th Floor Cycle Club
5 Gill Carter Essex Roads CC
6 Isabella Torrie Chelmer CC
 (… continued after advert)
Go-Race
1 Peter Stiff Southend Wheelers
2 Jamie Maidment Southend Wheelers
3 George Woosey Chelmer CC
4 William Brassington Dulwich Paragon CC
5 Patrick Job Dulwich Paragon CC
6 Joel Brassington Dulwich Paragon CC
7 Terry Butcher Southend Wheelers
8 Simon Constable Essex Roads CC
9 Matthew Sheers Essex Roads CC
10 Peter Sheers Essex Roads CC
3/4
1 Tom Elwood CC London
2 Kristian Woolf Bush Healthcare CRT
3 Ben Stowe Hemel Hempstead CC
4 Paul Hart Southend Wheelers
5 Robert Abbey Hemel Hempstead CC
6 Colin Peck Chelmer CC
7 Tim Mason Eagle RC
8 Thomas Mead-Herbert Watford Velo Sport
9 Timothy Chilvers Essex Roads CC
10 Josh Rock Finchley Racing Team
11 Clay Davies Verulam CC
12 John Parkin CC London
13 Adrian Binns Eagle RC
14 James Walker High Wycombe Cycling Club
15 Ross Hallard Rapha Cycling Club
16 Hugh Vivian Finsbury Park CC
17 Elliot Colley Dulwich Paragon CC
18 William Everson Dulwich Paragon CC
19 Damien Foy Eagle RC
20 Chris Tarren Dulwich Paragon CC
21 Martin Ryan Ford Cycling Club
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands