Richard Haughton, Rebecca Rimmington and Brendon James winners at the Bury Clarion Circuit Races on Monday in Lancashire
Results – Bury Clarion Circuit Races
2/3/4
1 Richard Haughton THR Racing
2 Chris Sherriffs Pendle Forest CC
3 Alex Auty Cycle Sport Pendle
4 Tom Lowe
5 Benjamin Heywood
6 Jim Adamson Ilkley Cycling Club
7 Ryan Coulton Pro Vision SJ Academy
8 George Nolan Fiftyfour Eleven RT
9 Paul Whatmough Shepherd Cycles – Mel Green
10 Paul Wilkinson North Cheshire Clarion
11 Jay McCarthy Green Jersey RT
12 Christopher Siepen Seamons CC
13 Simon Deplitch Team Chronomaster
14 Joseph Cadwallader Bury Clarion Cycling Club
15 Benjamin Trippier East Lancashire RC
16 Ben Whitehead ABC Centreville
17 William Lewis High Peak Cycles RT
18 Simon Lerpiniere Skipton Cycling Club
19 Gareth Wiseman Cycle Sport Pendle
20 David Stammers Bury Clarion Cycling Club
21 Christopher Waters Bill Nickson Cycles RT
22 David Parrington Ribble Valley CRC
23 Martin Jalowiec North Cheshire Clarion
24 Thomas McRoyall North Cheshire Clarion
25 David Kent St Helens CRC
26 Jack Levick Tuxford Clarion CC
27 Michael Burke Welland Valley CC
28 James Helsby Sportcity Velo
29 Harry Pate Cycle Sport Pendle
30 Adam Wilkinson North Cheshire Clarion
… (… continued after advert)
E/1/2/3/4 Women
1 Rebecca Rimmington Team WNT
2 Hannah Righini-Brand Team Vertex-pedalpowersport.co…
3 Rebecca Longthorp Cliff Pratt Racing
4 Alisa Healy The Racing Chance Foundation
5 Jane Hellewell SunSport Velo
6 Melissa Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng
7 Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club
8 Sarah Gregson The Racing Chance Foundation
9 Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation
10 Claire Rutherford Team Wheelguru
11 Heather Bamforth The Racing Chance Foundation
12 Stephanie Mottram
13 Linsey Lyon The Racing Chance Foundation
14 Tamara Walton Ynys Mon Racing Team
15 Annie Glover Ynys Mon Racing Team
16 Karen Ager Ynys Mon Racing Team
4th Cat only
1 Brendon James John Atkinson
2 Rob Ellis East London Velo
3 Mark Laidlaw Kendal Cycle Club
4 Sam Fairhurst Bill Nickson Cycles RT
5 Iain Hazell Rossendale RC
6 Matthew Gott West Pennine RC
7 Nathan Judge Albarosa Cycling Club
8 Alexander Trippier East Lancashire RC
9 Daniel Styler Croston Velo
10 Martin Pate North Lancashire RC
11 Neil Hughes Liverpool Phoenix CC Aintree
12 John Ross
13 Joshua Morris Liverpool Phoenix CC Aintree
14 Alexander Wiseman East Lancashire RC
U16 Boys Race
1 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC
2 Brendan Thompson Liverpool Century RC
3 James Noonan Preston Whls
4 Charles Paige Green Jersey RT
5 Elliot Brett Pedalsport Cycling Club
6 Ben Lewis Marsh Tracks Race Team
7 Jonny Gill Ilkley Cycling Club
8 Harry Stockdale Cycle Sport Pendle
9 William Thackray Paul Milnes – Bradford Olympic…
10 Matthew Lister Paul Milnes – Bradford Olympic…
11 Josh Steele Cycle Sport Pendle
12 Michael Strange Clifton CC
13 Oliver Philbin Eastlands Velo
U16 Girls Race
1 Elizabeth Broughton Sportcity Velo
U14 Boys Race
1 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC
2 Oliver Walton Pedalsport Cycling Club
3 Joshua Clough Cycle Sport Pendle
4 Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club
5 Max Girdwood Eastlands Velo
6 Dexter Leeming-Sykes Clifton CC
7 Matthew Finegan Cycle Sport Pendle
8 Jack Lucas Cycle Sport Pendle
9 Joel Ackers Sportcity Velo
U14 Girls Race
1 Kate Taylor Cycle Sport Pendle
2 Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle
3 Ciara Gostling Cycle Sport Pendle
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)