Archie Cross winner of the Ilkley Two Day on May 7/8 after two stage wins
Results – Ilkley Two Day
Archie Cross (University of Sheffield CC) took two stage wins and the overall yellow jersey in the Ilkley 2-day last week. With some very strong team riding from Kieran Savage and Patrick Clark University of Sheffield CC also won the team prize. The points jersey was won by Chris Sleath (Adept Precision RT/NE Healthcare) who finished second and third in the two road stages and alongside team mates Carl Simpson and super vet Shaun Tyson won the Team Time Trial. The mountains jersey was won by Edward McParland (All Terrain Cycles Ride In Peace) who held the jersey all through the race.
A strong line up of twenty five three man teams were set to enjoy some glorious Yorkshire weather. Based in the picturesque valley of Nidderdale the race cover a 1.5 mile prologue on Saturday morning followed by a 55mile road stage on Saturday afternoon on the classic Yorkshire Penny Pot circuit. Sunday’s racing was again split with a 5.5 mile team time trial in the morning followed by a hard hilly 36 mile final road stage in the afternoon.
Overall
1 Archie Cross University of Sheffield CC
2 Adam Hartley VCUK PH-MAS Cycling Team
3 Chris Sleath Adept Precision RT/NE Healthca…
4 Eugene Cross SSLL Racing Team
5 Patrick Clark University of Sheffield CC
6 Alastair Wareham SSLL Racing Team
7 Stuart Reid Tom Murray Cycling
8 Kieran Savage University of Sheffield CC
9 Alex Dalton Wold Top Actif RT
10 Edward McParland All Terrain Cycles Ride In Pea…
11 Harry Hardcastle VCUK PH-MAS Cycling Team
12 Michael Harris HD Revolutions (HDR)
13 James Wilkinson Audlem Cycling Club
14 Billy Robinson Squadra RT
15 Simon Bridge Manchester Bicycle Club
16 Thomas Brazier Team Elite
17 Conor Davies Speedflex Race Team
18 Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER…
19 Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team
20 Geoffrey Martin HD Revolutions (HDR)
21 Ed Hopper Audlem Cycling Club
22 Jack Cutsforth Tom Murray Cycling
23 Gavin Taylor Prologue Racing Team
24 Jordan Reed Bike Box Alan
25 Joe Williams Prologue Racing Team
26 Timothy Mansfield HD Revolutions (HDR)
27 Nicholas Barnes Hargroves Cycles – Ridley RT
28 Christopher Mellor Ilkley Cycling Club
29 Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea…
30 Max McMurdo SSLL Racing Team
31 Christian Smith Manchester Bicycle Club
32 Theo Hartley DFL In-Gear Development
33 Tom Murray Tom Murray Cycling
34 Mark Walker Hull Thursday RC
35 Jamie Tune Bike Box Alan
36 Shaun Tyson Adept Precision RT/NE Healthca…
37 Carl Simpson Adept Precision RT/NE Healthca…
38 Jamie Fletcher Team Elite
39 Nick Guest FTR
40 Jacob Booth Bikehaus by Ridley
41 Julian Pearce FTR
42 Joseph Dobson Manchester Bicycle Club
43 Jamie Tweddell FTR
44 Tom Cullen Otley CC
45 Craig Nicolson Audlem Cycling Club
46 Sam Travis Acre Racing Team
47 Tom Garnett Ilkley Cycling Club
48 Andrew Webster Bikehaus by Ridley
49 Thomas Wood Paul Milnes – Bradford Olympic…
50 Andrew Wooler VCUK PH-MAS Cycling Team
51 Christopher Barnes www.Zepnat.com RT – Lazer helm…
52 Robbie Pollard Otley CC
53 Duncan Orme Kent Valley RC
54 Cameron Blake Ilkley Cycling Club
55 Campbell West Kent Valley RC
56 David McNeill Albarosa Cycling Club
57 James Coates Otley CC
58 Jonny Tomes Craven Energy
KOM Jersey: Edward McParland All Terrain Cycles Ride In Peace
Points Jersey:Chris Sleath Adept Precision RT/NE Healthcare
Team
1 University of Sheffield CC 12:28:06
2 SSLL Racing Team 12:40:11
3 VCUK PH-MAS Cycling Team 12:41:04
4 HD Revolutions (HDR) 12:42:20
5 Tom Murray Cycling 12:46:45
6 Adept Precision RT/NE Healthcare 13:01:24
7 Manchester Bicycle Club 13:07:10
8 Audlem Cycling Club 13:08:53
9 B.C. Yorkshire Juniors 13:15:50
10 Team Elite 13:31:28
Stage 1: TT
1 Daniel Posnett Squadra RT
2 Shaun Tyson Adept Precision RT/NE Healthca…
3 Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea…
3 Alex Dalton Wold Top Actif RT
3 Carl Simpson Adept Precision RT/NE Healthca…
6 Eugene Cross SSLL Racing Team
6 Ed Hopper Audlem Cycling Club
6 Andrew Wooler VCUK PH-MAS Cycling Team
9 David McNeill Albarosa Cycling Club
9 Alastair Wareham SSLL Racing Team
9 Thomas Wood Paul Milnes – Bradford Olympic…
12 Patrick Clark University of Sheffield CC
12 Nick Guest FTR
14 Archie Cross University of Sheffield CC
14 Stuart Reid Wheelbase Altura MGD
14 Gregory Saunderson Wold Top Actif RT
… (… continued after advert)
Stage 2: Road Race
1 Archie Cross University of Sheffield CC
2 Chris Sleath Adept Precision RT/NE Healthca…
3 Nicholas Barnes Hargroves Cycles – Ridley RT
4 Alex Dalton Wold Top Actif RT
5 Edward McParland All Terrain Cycles Ride In Pea…
6 Adam Hartley VCUK PH-MAS Cycling Team
7 Stuart Reid Wheelbase Altura MGD
8 Kieran Savage University of Sheffield CC
9 Harry Hardcastle VCUK PH-MAS Cycling Team
10 Patrick Clark University of Sheffield CC
11 Ed Hopper Audlem Cycling Club
12 Eugene Cross SSLL Racing Team
13 Michael Harris HD Revolutions (HDR)
14 Daniel Posnett Squadra RT
15 Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea…
Stage 3: TTT
1 Carl Simpson Adept Precision RT/NE Healthca…
1 Chris Sleath Adept Precision RT/NE Healthca…
1 Shaun Tyson Adept Precision RT/NE Healthca…
2 Ed Hopper Audlem Cycling Club
2 Craig Nicolson Audlem Cycling Club
2 James Wilkinson Audlem Cycling Club
3 Eugene Cross SSLL Racing Team
3 Harry Hardcastle VCUK PH-MAS Cycling Team
3 Adam Hartley VCUK PH-MAS Cycling Team
3 Theo Hartley DFL In-Gear Development
3 Max McMurdo SSLL Racing Team
3 Alastair Wareham SSLL Racing Team
5 Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea…
5 Edward McParland All Terrain Cycles Ride In Pea…
6 Patrick Clark University of Sheffield CC
6 Archie Cross University of Sheffield CC
6 Kieran Savage University of Sheffield CC
7 Alex Dalton Wold Top Actif RT
7 Richard Moore Squadra RT
7 Daniel Posnett Squadra RT
7 Joshua Ravn Wold Top Actif RT
7 Billy Robinson Squadra RT
7 Gregory Saunderson Wold Top Actif RT
9 Thomas Brazier Team Elite
9 Jamie Fletcher Team Elite
9 Andrew Wooler VCUK PH-MAS Cycling Team
10 Jack Cutsforth Squadra RT
10 Tom Murray Tom Murray Cycling
10 Stuart Reid Wheelbase Altura MGD
Stage 4: Road Race
1 Archie Cross University of Sheffield CC
2 Adam Hartley VCUK PH-MAS Cycling Team
3 Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER…
4 Simon Bridge Manchester Bicycle Club
5 Stuart Reid Wheelbase Altura MGD
6 Chris Sleath Adept Precision RT/NE Healthca…
7 Kieran Savage University of Sheffield CC
8 Eugene Cross SSLL Racing Team
9 Michael Harris HD Revolutions (HDR)
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique