Richard Bussell sets a new course record with a 19.03 in the Beacon RCC Open 10 mile time trial near Evesham
Result: Beacon RCC Open 10
Men
1 Richard Bussell AeroCoach 19:03 31.5 mph
2 Jon Simpkins DRAG2ZERO 20:27 29.34 mph
3 Scott Walker Team Bottrill 20:36 29.13 mph
4 Timothy Ashton Royal Sutton CC 20:48 28.85 mph
5 Mark Corbett Worcester St. Johns CC 20:50 28.8 mph
6 Richard Bradley Media Velo 21:03 28.5 mph
7 David Kiernan Lutterworth Cycle Centre Racing Team 21:08 28.39 mph
8 SIMON GARRETT Worcester St. Johns CC 21:17 28.19 mph
9 Dael Sidwell Hinckley Cycle Racing Club 21:19 28.15 mph
10 B Xavier Disley AeroCoach 21:21 28.1 mph
11 Craig McKee Rugby Racing Cycling Club 21:27 27.97 mph
12 Christopher Halford Stourbridge Velo 21:28 27.95 mph
13 Jon Howard Wyre Forest CRC 21:32 27.86 mph
14 Joseph Costello VTTA Midlands 21:54 27.4 mph
15 Oliver Hayward University of Birmingham CC 21:54 27.4 mph
16 James Flahey Coalville Whs 21:56 27.36 mph
17 Andrew Convery Wyre Forest CRC 22:01 27.25 mph
18 Edward Priddy Solihull CC 22:03 27.21 mph
19 Jeremy Pile VC Sevale (Malvern) 22:06 27.15 mph
20 Lewis Jones Rugby Racing Cycling Club 22:07 27.13 mph
21 Martin Staines Worcester St. Johns CC 22:09 27.09 mph
22 Adam Holmes Born to Bike – Bridgtown Cycles 22:15 26.97 mph
23 Martin Millington Stratford Cycling Club 22:16 26.95 mph
24 Michael Stallard Stratford Cycling Club 22:19 26.89 mph
25 Phil Clark Rugby Velo 22:19 26.89 mph
26 Karl Moseley Stourbridge Velo 22:20 26.87 mph
27 Andrew Overton successcycling.co.uk 22:23 26.81 mph
28 Tim May Media Velo 22:26 26.75 mph
29 Paul Guest Worcester St. Johns CC 22:27 26.73 mph
30 Joel Turvey Worcester St. Johns CC 22:30 26.67 mph
31 David Schofield-Newton LeisureLakesBikes.com 22:36 26.55 mph
32 James Gadd AeroCoach 22:38 26.51 mph
33 Phil Whiteley Worcester St. Johns CC 22:39 26.49 mph
34 John Hunt Beacon Roads CC 22:45 26.37 mph
35 Steve Mountford Solihull CC 22:57 26.14 mph
36 Edward Dursley Worcester St. Johns CC 22:58 26.12 mph
37 Peter Blackwell Solihull CC 23:03 26.03 mph
38 Harry Thomas Worcester St. Johns CC 23:03 26.03 mph
39 Peter Ward Stratford Cycling Club 23:04 26.01 mph
40 Dave Walker Worcester St. Johns CC 23:04 26.01 mph
41 Philip Brown Walsall Roads Cycling Club 23:11 25.88 mph
42 Ian Wroblewski Lutterworth Cycle Centre Racing Team 23:15 25.81 mph
43 Martin Hall Evesham & District Wheelers 23:27 25.59 mph
44 Paul Welsby DRAG2ZERO 23:30 25.53 mph
45 Olav Martin-Giles Media Velo 23:40 25.35 mph
46 Simon Dighton Beacon Roads CC 23:42 25.32 mph
47 Fiona Prew Pro Vision Cycle Clothing 23:42 25.32 mph
48 Jessica Rhodes-Jones Beacon Roads CC 23:42 25.32 mph
49 Martin Osman Team Echelon – Rotor 23:43 25.3 mph
50 Mark Cooper Redditch Road & Path CC 23:45 25.26 mph
51 David Wood Stourbridge Velo 23:49 25.19 mph
52 Jason Taylor Worcester St. Johns CC 23:51 25.16 mph
53 Duncan Webb Worcester St. Johns CC 23:56 25.07 mph
54 Matthew Smith Stourbridge Velo 24:00 25 mph
55 Simon Adcook Worcester St. Johns CC 24:02 24.97 mph
56 Stephen Radmall Hinckley Cycle Racing Club 24:02 24.97 mph
57 STEVE CROGGON Beacon Roads CC 24:07 24.88 mph
58 Shin Braich Rugby Racing Cycling Club 24:10 24.83 mph
59 Simon Smith Coventry Road Club 24:16 24.73 mph
60 James Tate Beacon Roads CC 24:20 24.66 mph
61 Nic Bradburn Worcester St. Johns CC 24:23 24.61 mph
62 Keri Parton Royal Air Force Cycling Association 24:27 24.54 mph
63 Roger Foster Club Corley Cycles 24:29 24.51 mph
64 Janet Birkmyre TORQ Performance 24:30 24.49 mph
65 Paul Gibson Wyre Forest CRC 24:37 24.37 mph
66 Eleanor Jones Velo Club St Raphael 24:43 24.28 mph
67 Robert Smith Warwickshire Road Club 24:44 24.26 mph
68 CHRIS WARD Team Echelon – Rotor 24:58 24.03 mph
69 Ian Taylor Beacon Roads CC 25:02 23.97 mph
70 Karl Davies Stourbridge Velo 25:03 23.95 mph
71 Anthony Hayman Hinckley Cycle Racing Club 25:04 23.94 mph
72 Gavin Giles Beacon Roads CC 25:09 23.86 mph
73 Simon Packer Beacon Roads CC 25:12 23.81 mph
74 Adrian Clifton Bromsgrove Olympique CC 25:18 23.72 mph
75 William Harper Warwickshire Road Club 25:25 23.61 mph
76 Brian Jones Warwickshire Road Club 25:34 23.47 mph
77 Paul Anthony (Tony) Smith Leamington C & AC 25:35 23.45 mph
78 Nigel Finch Mercia – Lloyds Cycles CC 25:37 23.42 mph
79 Laura Owen Team Bottrill 25:40 23.38 mph
80 Amarjit Sanghera Beacon Roads CC 25:42 23.35 mph
81 Richard Young Evesham & District Wheelers 25:42 23.35 mph
82 Vikki Sivertsen Malvern Triathlon Club 25:50 23.23 mph
83 Rob Wilson Leamington C & AC 25:53 23.18 mph
84 Chris Udall Gloucester City Cycling Club 25:59 23.09 mph
85 Jennifer Doyle Royal Leamington Spa Cycling Club 26:00 23.08 mph
86 Bob Awcock Born to Bike – Bridgtown Cycles 26:02 23.05 mph
87 Sarah Soden Leicester Forest CC 26:04 23.02 mph
88 Cath Fenn Coventry Road Club 26:07 22.97 mph
89 Paul James VTTA West Group 26:15 22.86 mph
90 Debbie Bradley Team Bottrill 26:18 22.81 mph
91 Keith Adcock Beacon Roads CC 26:41 22.49 mph
92 Murray Kirton A5 Rangers CC 26:44 22.44 mph Claim Result
93 Susanna O’Shaughnessy Newcomers Cycling Club 26:57 22.26 mph
96 Deborah Sheridan Warwickshire Road Club 27:03 22.18 mph
97 Caroline Read Rugby Racing Cycling Club 27:04 22.17 mph
98 Steven Goodbier Evesham & District Wheelers 27:06 22.14 mph
99 Declan Logue Stratford Cycling Club 27:10 22.09 mph
100 Gerry Peppin Corinium Cycle Club 27:13 22.05 mph
101 Becky Allchin Leicester Forest CC 27:31 21.8 mph
102 Adrian Murray Worcester St. Johns CC 27:38 21.71 mph
103 Simon O’Shaughnessy Newcomers Cycling Club 27:39 21.7 mph
104 Rod Goodfellow North Lancs RC 27:41 21.67 mph
105 Denise Burrows Wyre Forest CRC 27:48 21.58 mph
106 Anna Wordsworth Newcomers Cycling Club 27:55 21.49 mph
107 Karen Riley Wyre Forest CRC 28:01 21.42 mph
108 Mark Snelling Worcester St. Johns CC 29:03 20.65 mph
109 Clair Parfrey Phoenix Velo 29:04 20.64 mph
110 Keith Fitzgerald Stratford Cycling Club 29:28 20.36 mph
111 Nina Orska Coventry Triathletes 29:42 20.2 mph
112 Trish Mcpherson Coalville Whs 30:07 19.92 mph
113 Dawn Hayman Hinckley Cycle Racing Club 30:35 19.62 mph
114 Claire Turner Worcester St. Johns CC 32:17 18.59 mph
115 Graham Hewson Media Velo 35:09 17.07 mph
Women:
1 Fiona Prew, Pro Vision Cycle Clothing 23.42
1 Jessica Rhodes Jones, Beacon Roads CC 23.42
3 Keri Parton, Royal Air Force Cycling Association 24.27
4 Janet Birkmyre, TORQ Performance 24.30
5 Eleanor Jones, Velo Club St Raphael 24.43
6 Laura Owen, Team Bottrill 25.40
Tandem: Steve & Rosie Croggon, Beacon Roads CC 23.41
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT