Jack Cutsforth winner of the East London Velo “Hatfield Puncheur†held at Hatfield Heath, near Harlow  on Sunday
Result: ELV Road Race
Photos: Graham Wheeler from ELV – more photos hereÂ
1 Jack Cutsforth Squadra RT 2 2 hrs 35 mins 40 secs
2 Andrew Harrison Finchley Racing Team 2
3 Oliver Barbieri Spirit Bikes Racing Team 2
4 Ross Fawcett Ipswich Bicycle Club 3
5 Jason Burrill Peterborough CC 2
6 James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club 2J  @ 44 secs
7 Alex Anderson VC Equipe – Flix 2
8 James O’Connell Regents Park Rouleurs 2J
9 Gabriel Fowden Cambridge CC 3J
10 Matthew Clements Catford CC Equipe/Banks 2
11 Colin Bailey North Road CC 2
12 Daniel Young Pro Cycle Hire UK Racing Team 3
13 Frank Rawlins North Road CC 2
14 Kieran Jarvis St Ives CC 2J
15 Joshua Aiken Fast Test Racing Team 2
16 Morris Bacon Strada-Sport 2
17 Andrew Kerr Glendene CC 3
18 Matthew Carter Velo Schils – Interbike RT 2
19 Paul Sewell Bigfoot CC 2
20 Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney 2
21 Lewis Pendle VC Norwich 3
22 Ben Seneviratne Full Gas Racing Team 2
23 Mike Smith Colchester Rovers CC 2
24 Andrew Holmes VC Revolution 2
25 Michael Parry Welwyn Wheelers CC 2J
26 Jeremy Perks Chelmer CC 2
27 Jesus Moreno Losa Islington Cycling Club 3
28 Paul Saunders API-Metrow/Bodyby JR 2
29 Patrick Manning Strada-Sport 2J
30 Freddy Pett Strada-Sport 2
31 Matthew Anderson API-Metrow/Bodyby JR 2
32 Colin Peck Chelmer CC 2
33 Simon Johnson London Phoenix CC 2
34 Ian Perry Colchester Rovers CC 3
35 Rob Saunders Rapha Cycling Club 3
36 Stephen Messenger East London Velo 3
37 Robert Willcocks Royal Air Force CA 2
38 Charlie Bratt St Ives CC 3
39 William Smith Cycle Club Ashwell (CCA) 2
40 Bjorn Krylander Cambridge CC 2
41 James Sale Pro Cycle Hire UK Racing Team 2
42 Robert Valdes Islington Cycling Club 3
43 Carl Fiford Islington CC 3
44 Anthony Jarrett Finsbury Park CC 2
45 Alistair Gurney CC London 3
46 Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team 2
47 Vince Divine Finchley Racing Team 2
48 Ben Locke Maldon & District CC 3
DNF Neil Murphy Cycle Club Ashwell (CCA) 2
DNF Neil Coyte Cycling Club Hackney 3
DNF Andrew Morris CC London 4
DNF Joshua Andrews Fast Test Racing Team 2
DNF Samuel Thienel Glendene CC 3
DNF Nicholas Palmer Ipswich Bicycle Club 4
DNF Michael Heptonstall North Road CC 3
DNF Matthew Senter Peterborough CC 2
DNF Glyndwr Thomas VC Norwich 3
DNF Trevor Ormes Velo Schils – Interbike RT 2
DNF David Hodbod Welwyn Wheelers CC 4
DNS Tom Trimble Cycle Club Ashwell (CCA) 3
DNS Tom Elwood CC London 3
DNS Jonathon Tomlinson East London Velo 4
DNS Toby Miles Finchley Racing Team 3J
DNS Martin Smith London Phoenix CC 2
DNS Will Beresford London Phoenix CC 2
DNS Chris Cassell Rapha Cycling Club 2
DNS Hugh Williams Redbridge CC 3
DNS Ben Willy Southend Wheelers 4
DNS Thomas Power  Strada-Sport 2
DNS Aaron McGrady VC Norwich 2
DNS Richard Farrow West Suffolk Wheelers & Tri Club 3
DNS Joseph Sutton PMR@Toachim House 2
DNS Fabian Horrocks RP Vision Racing Team 2J
DNS Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club 2J
DNS Richard Wood TMG Horizon Cycling Team 2
DNS James Fox CC Luton 2
… continued after advert
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands