Christopher Fennell fastest in the Bigfoot CC Open 25 mile time trial on the Q25/8 (Sunday)
Result: Bigfoot CC Open 25
1 Christopher Fennell Thanet RC 51:16
2 Rhys Howells Richardsons-Trek RT 51:27
3 Kevin Tye VeloRefined.com Aerosmiths 52:34
4 Daniel Tolhurst PMR @ Toachim House 53:42
5 Andrew Meilak VeloRefined.com Aerosmiths 54:59
6 Nick Wilson Rye & District Wheelers CC 55:27
7 Dominic Campbell Medway Velo Club 55:47
8 Nick Malins 4 T+ Velo Club 55:49
9 Wayne Van Ry Bigfoot CC 55:59
10 Simon Collins Dulwich Paragon CC 56:04
11 Jez McCann Richardsons-Trek RT 56:04
12 Mark Doxey Abellio – SFA Racing Team 56:42
13 Mark Newton Elite Cycling 56:54
14 Howard Shaw Eastbourne Rovers CC 57:00
15 Oliver Robinson Thanet RC 57:09
16 Dan Martin Thanet RC 57:14
17 Damen Foord Rye & District Wheelers CC 57:15
18 Antony Bee Wigmore CC 57:34
19 Kevin Grimshaw Bigfoot CC 57:52
20 Mark Valios Bigfoot CC 57:55
21 Ian Pike Spinwheels Team 57:56
22 Rory Barrett Southborough & Dist Wh 57:59
23 Paul Sewell Bigfoot CC 58:09
24 Gary Bull Bigfoot CC 58:17
25 Matthew Stammers Ashford Whs 58:18
26 Ian Hodge Southborough & Dist. Whs 58:24
27 Huck Garip Thanet RC 58:26
28 Simon Henderson Thanet RC 58:29
29 Lee Turner Sigma Sport.co.uk 58:29
30 Barry Stewart Bigfoot CC 58:35
31 Steve Gooch Rye & District Wheelers CC 58:40
32 Robert Ward Bigfoot CC 58:42
33 Mark Hill VeloRefined.com Aerosmiths 58:42
34 Paul Morton PMR @ Toachim House 58:43
35 Andy Branson Ashford Whs 58:49
36 Paul Smith VeloRefined.com Aerosmiths 58:52
37 Rick Perkins Thanet RC 58:53
38 Nicholas Fennell Thanet RC 58:56
39 Mark Taviner London Phoenix CC 59:04
40 Neil Richardson Folkestone Velo Club 59:08
41 Reg Smith Gravesend CC 59:17
42 Kieran Fitzpatrick Southborough & Dist. Whs 59:19
44 PAUL FAIRMAN Abellio – SFA Racing Team 59:57
45 Richard Williams Bigfoot CC 59:59
46 Andrew Ferry Bigfoot CC 1:00:24
47 Dave Warne Bigfoot CC 1:00:36
48 Tony Day Bigfoot CC 1:00:36
49 Samuel Robinson Ashford Whs 1:00:38
50 Stephen Castle GS Invicta 1:00:38
51 Stewart King Ashford Whs 1:00:45
52 Neil McInerney 7 Oaks Triathlon Club 1:00:46
53 Steve Avery Bigfoot CC 1:01:04
54 Sam Bennett 7 Oaks Triathlon Club 1:01:13
55 Colin Robinson Thanet RC 1:01:26
56 Lee Buckman Ashford Whs 1:01:29
57 Paul cloudsdale Bigfoot CC 1:01:35
58 Stuart Lynn Dulwich Paragon CC 1:01:48
59 Ian Bashford Old Portlians CC 1:01:57
60 Julia Hawksworth Southborough & Dist. Whs 1:02:01
61 Colin Newton PMR @ Toachim House 1:02:15
62 Sam Day CS Grupetto 1:02:26
63 Christopher Bax PMR @ Toachim House 1:02:29
64 Danny Frost Folkestone Velo Club 1:02:55
65 Mark Amon Rye & District Wheelers CC 1:04:13
66 Amy Forshaw In-Gear Quickvit Trainsharp RT 1:04:33
67 Andy Macpherson VC Deal 1:04:34
68 Martin Russell Thanet RC 1:04:34
69 David Twin Sydenham Whs 1:04:35
70 Mick Claydon Ashford Whs 1:05:12
71 Julie Chasin Twickenham CC 1:05:43
72 Paul Kelk Thanet RC 1:06:18
73 Robert Giles PMR @ Toachim House 1:06:24
74 Peter Rowe Southborough & Dist. Whs 1:06:43
75 Eva Nyirenda a3crg 1:06:51
76 Tina Reid In-Gear Quickvit Trainsharp RT 1:06:55
77 Jane Wiley 7 Oaks Triathlon Club 1:07:32
78 Mark Thomas Bigfoot CC 1:07:50
79 Keeley Chalk PMR @ Toachim House 1:07:58
80 Dave Mastin Thanet RC 1:08:27
81 Peter Eames Eastbourne Rovers CC 1:08:31
82 Andy Burrows Thanet RC 1:09:20
83 Rodney Harrow Rye & District Wheelers CC 1:09:36
84 Phil Kitto 7 Oaks Triathlon Club 1:10:15
85 Joseph Harris Bigfoot CC 1:10:26
86 Robert sissons Thanet RC 1:11:19
87 Ali Peate Panagua.CC 1:11:36
88 Alastair Simpson San Fairy Ann CC 1:12:09
89 Keith Burden Spinwheels Team 1:16:53
90 Samuel Haymes Dulwich Paragon CC 1:17:31
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)