Johan Bos, Thomas Creber, Matthew Webster & Charlotte Redden winners at the BUCS Circuit Race Championships in York
Results: BUCS Circuit Race Championships
Men’s E/1/2/3
1st – Matthew Webster, Loughborough University
2nd – Matthew Clarke, Universtiy of Nottingham
3rd – Peter Barusevicus, Sheffield Hallam University
4th – Mathew Nowell, Sheffield Hallam University
5th – Joe Lockett, Cardiff University
6th – Zak Loney, Edinburgh Napier University
7th – James Lambton, Oxford University
8th – Alex Touche, Keele Universtiy
9th – Daniel Alanine, Oxford University
10th – Daniel McKimm, University of Birmingham
11th – Rhys Williams, Swansea University
12th – Ed Giles, University of York
13th – Charlie Powell, University of Birmingham
14th – Ferdrick Jagger, University of Newcastle
15th – Scott Michaels, University of Southampton
Women’s E/1/2/3/4 Handicappped
1st – Charlotte Redden, Loughborough University
2nd – Tamara Davenne, Oxford University
3rd – Massie Duckworth, University of Central Lancashire
4th – Flora Gillies, Edinburgh Napier University
5th – Laura Clode, Loughbrough University
6th – Sophie Household, University of Surrey
7th – Jade Payne, Cardiff University
8th – Amy Good, University of Birmingham
9th – Emily Barnes, University of Birmingham
10th – Charlotte Burford, King’s College London
Men’s 3rd and 4th Category
1st – Thomas Creber, Sheffield Hallam
2nd – Ben Benyon, University of East Anglia
3rd – Toby Wilkinson, University of Southampton
4th – Luke Grenfell-Shaw, Durham University
5th – Geoff Smart, Cardiff University
6th – Johan Bos, University of Nottingham
7th – Thomas Wocial, University of Nottingham
8th – Thomas Hanson, Swansea University
9th – George Milner, Sheffield Hallam
10th – Robert Vials, University of Central Lancashire
Men’s 4th Category
1st – Johan Bos – University of Nottingham
2nd – Thomas Wocial – University of Nottingham
3rd – James Merry, Edinburgh Universtiy
4th – Ayoob Ghani, Imperial College London
5th – Andrew Wilde, Oxford Brookes University
6th – Josh Granger, Universtiy of Nottingham
7th – Callum Robinson, University of Manchester
8th – Toby Wilson, University of Nottingham
9th – Tom Ellis, University of Southampton
10th – Torquil Hall, University of Birmingham
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique