Alistair Leivers, Morgan Williams and Isaac Atkinson winners at the Cog Set Youth Races at Salt Ayre on June 22nd
Results: Cog Set Youth Races
D/E Race Club Category
1 Morgan Williams Cog Set D boy
2 Archie Honeysett Cog Set D boy
3 Matthew Bell Beacon Wheelers D boy
4 Monty Nelhams Cog Set D boy
5 Joshua Grogan Cog Set D boy
6 Jasper Davies Cog Set D boy
7 Trayden Jarrett Cog Set D boy
8 Felix Cooper Furness Flyers E boy
9 Zach Earnshaw Cog Set D boy
10 Rohan Maher Cog Set D boy
11 Coen Edwards Cog Set E boy
12 Oliver Ball Cog Set E boy
13 Niamh Barnsley-Ryan Cog Set D girl
14 Louis Cornwall Cog Set E boy
15 Sam Oldham 0 E boy
16 Luke Hodgson Cog Set E boy
17 Jasper Cummins Cog Set E boy
18 Jake Honeysett 0 E boy
C Race Club Category
1 Isaac Atkinson Cog Set C boy
2 Callum Williams Cog Set C boy
3 Deetry Jarret Cog Set C boy
4 Dylan Edwards Cog Set C boy
5 Nancye Roberts Cog Set C girl
6 John Bardsley Cog Set C boy
7 Max Davies Cog Set C boy
8 Henry Hunter Cog Set C boy
9 Luke Oates Cog Set C boy
10 Emilia Wood Cog Set C girl
11 Lucy Dalgleish Cog Set C girl
12 Bobby Dobson Cog Set C boy
13 Freddie Dobson Cog Set C boy
A/B Race Club Category
1 Alistair Leivers Speedflex A boy
2 Ben Barlow Cog Set A boy
3 Sam Pugh Cog Set A boy
4 Andrew Lemm Eastlands Velo B boy
5 John Roberts Cog Set B boy
6 Archie Irving Beacon Wheelers B boy
7 Malcolm Neil Cog Set A boy
8 Amy Monkhouse Cog Set A girl
9 Sam Wedgwood VC Cumbria B boy
10 Alfie Savage Furness Flyerss B boy
11 Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers B boy
12 Evie Barrow Cog Set B girl
13 Hannah Edwards Cog Set A girl
14 Lauren Cooley Tri Lakeland A girl
15 Will Howard Cog Set A boy
16 William Dykes Cog Set B boy
17 Ruby Frankland COLT A girl
18 Flora Knight Kendal CC B girl
19 Megan Howarth Cog Set B girl
20 Jake Edwards Cog Set B boy
21 Harry Shaw Cog Set B boy
dnf Callum Queen Cog Set A boy
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique