Mark Strang rode to a fine win in the Gosforth RC Open 25 mile time trial on Sunday 3rd July at Stamfordham (Northumberland)
Report & Result: Gosforth RC Open 25
Breeze Bikes RT rider Mark Strang rode to a fine win in the Gosforth RC Open 25 on Sunday 3rd July.
Photo Credit – Jack Earl
Tough headwinds on the main uphill section saw only three riders break the hour on the Stamfordham, Northumberland circuit which has hosted many tough TT and road race events over the years.
Strang also anchored his team to victory over Cestria CC and the promoting club. Fiona Burnie of Bishop Auckland CC took Ladies honours.
1 Mark Strang Breeze Bikes RT 00:57:27
2 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC 00:58:58
3 Harry Walker Team Swift 00:59:19
4 lee mcdermott Breeze Bikes RT 01:00:12
5 Andrew Hall GS Metro 01:00:19
6 Anthony Waterston Barnesbury CC 01:00:27
7 Nev Martin Adept Precision RT 01:00:56
8 Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC 01:00:58
9 Simon Crisp Gosforth RC 01:02:38
10 James Hadfield Tyne Tri 01:02:40
11 david robinson Tyneside Vagabonds CC 01:02:53
12 Gareth Clarke Cestria C.C. 01:02:56
13 Mark Herbert Team Cystic Fibrosis 01:03:06
14 chris burns Cestria C.C. 01:03:06
15 Daniel Dixon Gosforth RC 01:03:13
16 Rick Mitford Cestria C.C. 01:03:24
17 michael todd Derwentside CC 01:03:22
18 Paul Hague Gosforth RC 01:03:38
19 lewis timmins Muckle Cycle Club 01:03:56
20 Simon Emsley Derwentside CC 01:04:04
21 Ian Crookes Blaydon CC 01:04:26
22 Colin Atkinson EMC 01:04:26
23 Liam Whitelaw Cramlington CC 01:04:53
24 Jonathan Bayley Gosforth RC 01:05:29
25 Paul Wright Blaydon CC 01:05:38
26 Justin Ramel Blaydon CC 01:05:52
27 Bryan Laycock Alnwick Cycling Club 01:05:55
28 Stephen Locker Tri Northumberland 01:06:23
29 Sebastian Stockbridge Blaydon CC 01:06:37
30 Tim Nichol Derwentside CC 01:06:46
31 Peter Mcewan Breeze Bikes RT 01:06:57
32 martin heardman Gosforth RC 01:07:10
33 Jock Bolam Breeze Bikes RT 01:07:23
34 Paul Robson Houghton CC 01:07:50
35 Keith Mcminn Tri Northumberland 01:07:54
36 David Pritchard Kennoway Road Club 01:08:10
37 patrick deane Tyneside Vagabonds CC 01:08:17
38 Justin Jeffries Allen Valley Velo 01:08:22
39 Neil Parkin Derwentside CC 01:08:22
40 Fiona Burnie Bishop Auckland CC 01:08:58
41 Lee Statham Houghton CC 01:09:07
42 John Routledge Barnesbury CC 01:09:13
43 Chris Ellaby Tyneside Vagabonds CC 01:10:05
44 Keith Sibbald Cramlington CC 01:10:06
45 Andrew Crisp Gosforth RC 01:10:18
46 Sean Kennedy Tri Northumberland 01:10:34
47 Peter Herdman Blaydon CC 01:10:52
48 Tom Pattison Tri Northumberland 01:11:06
49 Phil Cook Cestria C.C. 01:11:16
50 Andrew Turland Blaydon CC 01:11:33
51 Teri Wishart GS Metro 01:11:50
52 Graham Mckinney Blaydon CC 01:12:39
53 matthew rich Blaydon CC 01:12:44
54 Gavin Husband Gosforth RC 01:12:50
55 Jennifer Holland Tyne Tri 01:13:45
56 Richard Sill Wansbeck CC 01:14:24
57 Stephen McIntosh Barnesbury CC 01:14:32
58 Mark Johnson Barnesbury CC 01:15:55
59 Derek McGuire Alnwick Cycling Club 01:16:17
60 Raymond Bell Derwentside CC 01:16:43
61 Charlotte Cooper GS Metro 01:17:26
62 Paul Mitchell Blaydon CC 01:17:29
63 Ronnie Thompson Derwentside CC 01:17:39
64 graham findlater Gosforth RC 01:20:32
65 Stephen Kerr Sunderland Clarion 01:21:37
66 ANGELA MCGURK Blaydon CC 01:21:56
67 Gemma Hutchins Blaydon CC 01:22:16
68 Sandy Cheung Cestria C.C. 01:23:05
69 gareth davies Barnesbury CC 01:36:36
70 Nicholas Stevenson Blaydon CC APOL
71 Ian Carter Gosforth RC APOL
72 Danny Grieves GS Metro APOL
73 Sophie Wickham Tyne Tri DNS
74 David Swainson Derwentside CC DNS
75 Aren Tyr Gosforth RC DNS
76 Ian Parker Gosforth RC DNS
77 Paul Whitehill Houghton CC DNS
… continued after advert
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique