Ed Hopper and Andrew Laffan winners at the Tameside Tuesday Circuit Races in Greater Manchester (July 5th)
Results: Tameside Tuesday Circuit Races
2/3/4
1 Ed Hopper Audlem Cycling Club
2 Andrew Webster Bikehaus by Ridley
3 Harry Hardcastle PH-MAS VCUK Women’s Cycling Team
4 Chris Emsley All Terrain Cycles Ride In Peace
5 Karl Freeman Team Wheelguru
6 Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT
7 David Grindley North Cheshire Clarion
8 Phil Guest Private Member
9 Peter Oakes Manchester Wheelers Club
10 Martin Jalowiec North Cheshire Clarion
11 William Lewis High Peak Cycles RT
12 Matt Hacker North Cheshire Clarion
13 Jonathan Stanlake Private Member
14 Joe Williams Prologue
15 Matthew Doheny Lancashire RC
16 Jake Holder Private Member
17 Joseph Tivey St Ives CC
4th Cats
1 Andrew Laffan Private Member
2 George Pickering Cyclesport International RT
3 Jamie Taylor Holmfirth Cycling Club
4 Andrew Mounsey Ribble Valley CRC
5 Harvey Salt Wills Wheels Cycling Club
6 James Lovelady Warrington RC
7 Hugh English Manchester Wheelers Club
8 Karl McLelland Manchester Wheelers Club
9 Shaun Lomax Private Member
10 Andrew Farley Manchester Wheelers Club
11 Kiera Byland Sportcity Velo
Category A
1 Ben Lewis Marsh Tracks A
2 Karl Richter Mossley CRT A
3 Matthew Warhurst Glossop Kinder Velo A
4 James Storey Sportcity Velo A
5 Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo A
6 Joshua Keers Sportcity Velo A
Category C
1 Ross Hooley Lyme RC C
Category B
1 Robert Donaldson Mossley CRT B
2 Thomas Bates Mossley CRT B
3 Aidan Lawrence Eastlands Velo B
4 Max Girdwood Sportcity Velo B
5 Lachlan Hacker North Cheshire Clarion B
Category C Girl
1 Leah Wilcox Mossley CRT Cg
Category E Girls
1 Holly McHugh Team Terminator Eg
2 Lily Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Eg
Category D
1 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion D
2 Bryn Lawrence Eastlands Velo D
3 Michael Postlethwaite Mossley CRT D
4 Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC D
5 Sebastian Kinsey Glossop Kinder Velo D
6 Adam Smith West Pennine RC D
Category E
1 Patrick Mannion Glossop Kinder Velo E
2 Milo Wood Holmfirth Cycling Club E
3 Kian Houghton Bolton Hot Wheels CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)