Stephen Abbott and Sean Boswell winners at the Dolan Bikes Litherland League on Merseyside on Wednesday
Results: Dolan Bikes Litherland League
E/1/2/3
1 Stephen Abbott THR Racing
2 Dan Salcedo LJMU Cycling Team
3 Chris Fallon Kuota – Spinergy – GSG
4 Andrew Martin Champion System VCUK Racing
5 Elliot Reed Identity Race Team
6 Charlie Critchley High on Bikes
7 Jonathan Freeman Kuota – Spinergy – GSG
8 John Rigby Champion Systems
9 Stephen Collins Pedal Power RT
10 Ross Prescott LJMU Cycling Team
11 Brendan Thompson Liverpool Century RC
Women & 3/4
2 Sean Boswell LJMU Cycling Team 4th
3 Lee Steele BC Private Member 3rd
4 Alistair Moffat Velo Club Cumbria 3rd
5 Martin Phillips Cyclesport International RT 3rd
6 Phillip Christoffer Harry Middleton Cycling Club 4th
7 Stephen Clark BC Private Member 3rd
8 Thomas White Harry Middleton Cycling Club 3rd
9 Jake Holder BC Private Member 3rd
10 Paul Molyneux North Cheshire Clarion 3rd
11 Robert Seddon Chorley Cycling Club 3rd
12 Sam Allen BC Private Member 4th
13 Neil Laing Southport CC 4th
14 George Pickering Cyclesport International RT 3rd
15 Terry Bolland Harry Middleton Cycling Club 4th
16 Christian Evans Wakefield CC 4th
17 Tom Green Ludlow CC 4th
18 Leah Pheasey Team Jadan-Weldtite W-2nd
19 Tamara Walton Ynys Mon Racing Team W-3rd  … continued after advert
Youth A – Boys Laps: 12
1 Tom Ashcroft Inspire VCUK Racing Team 18m. 16s.
2 Daniel Slater BC Private Member st
3 Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set @ 3 secs.
4 Brendan Thompson Liverpool Century RC st
5 George Higgins Birkenhead North End CC st
6 George Elliott Liverpool Century RC @ 7 secs.
7 Alexander Whittle L’pool Mercury (Dolan) CC st
8 Max Moss Birkenhead North End CC @ 11 secs.
9 Thomas Mitchell Birkenhead North End CC @ 50 secs.
10 Jake Owens En Velo @ 1m. 12s.
11 Joe Pink Liverpool Century RC @ 1m. 24s.
12 Connor McKinnon Southport CC @ 1 Lap
Youth A – Girls Laps: 10
1 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion 19m. 00s.
Youth B – Boys Laps: 12
1 Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion 20m. 00s.
2 Daniel Vincent Eastlands Velo st
3 Alex Dobrowolski Harry Middleton CC @ 35 secs.
4 Adam McClorey North Cheshire Clarion @ 1 Lap
Youth B – Girls Laps: 12
1 Niamha Albones Liverpool Century RC 20m. 10s.
2 Harriet King Liverpool Century RC @ 42 secs.
3 Isabelle McKinnon Southport CC @ 1 Lap
Youth C – Boys Laps: 12
1 Ethan Cuerden Eastlands Velo 21m. 05s.
2 Eddie McHugh Team Terminator st
3 Thomas Purcell Liverpool Century RC @ 1m.12s.
4 Tom Elliott Liverpool Century RC @ 2 Laps
Youth C – Girls Laps: 12
1 Evelina Black Eastlands Velo 21m. 05s.
Youth D – Boys (Small Circuit) Laps: 10
1 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 9m. 03s.
2 Joseph Cosgrove Southport CC st
Youth D – Girls (Small Circuit) Laps: 9
1 Megan Lloyd Harry Middleton CC 9m. 16s.
2 Cydney Shields L’pool Mercury (Dolan) CC @ 1 Lap
Youth E – Boys (Small Circuit) Laps: 9
1 Daniel Cosgrove Southport CC 8m. 56s.
2 Tom Murphy L’pool Mercury (Dolan) CC @ 1m. 05s.
3 Edward Black Eastlands Velo @ 1 Lap
4 Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club same
5 Tyler Williams Harry Middleton Cycling Club @ 2 Laps
Youth E – Girls (Small Circuit) Laps: 8
1 Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion 9m. 01s.
2 Elizabeth Grindley North Cheshire Clarion @ 17 secs.
3 Holly McHugh Team Terminator @ 25 secs.
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)