British champion Hayley Simmonds takes over four minutes off the National 50 comp record, Stephen Irwin wins the men’s
Result: Shaftesbury 50
1 Stephen Irwin North Lancs RC 01:35:13
2 Richard Bideau Pendle Forest CC 01:35:22
3 John Dewey Team Bottrill 01:35:56
4 Matthew Smith Team Bottrill 01:37:04
5 Liam Maybank Twickenham CC 01:37:34
6 Carl Donaldson GS Metro 01:38:56
7 Kevin Tye VeloRefined.com Aerosmiths 01:39:23
8 MICHAEL FORD Velo Club St Raphael 01:39:53
9 Daniel Barnett Team Bottrill 01:39:56
10 jon wynn T1 Diabetes.info 01:40:03
11 Adam Topham High Wycombe CC 01:40:28
12 Nick English AeroCoach 01:40:29
13 Mark Turnbull TORQ Performance 01:40:59
14 Phil Melling 45 RC 01:41:34
15 Rob Pears Bath Cycling Club 01:41:41
16 Daniel Bloy Team Velovelocity 01:41:56
17 Gray Turnock Finsbury Park CC 01:41:57
18 Julian Elliott Finsbury Park CC 01:42:00
19 Hayley Simmonds Female AeroCoach 01:42:20
20 Harry Walton Cheltenham & County Cycling Club 01:43:01
21 Marc Townsend Neon Velo 01:43:25
22 Sean Taylor Royal Air Force Cycling Association 01:43:39
23 Dave Green Team Velovelocity 01:43:47
24 Henrik Persson Kingston Wheelers CC 01:43:54
25 david emery Dulwich Paragon CC 01:44:09
26 Ian Turner St Neots CC 01:44:44
27 Ian Holbrook Stone Wheelers CC 01:44:57
28 Mark Richards VC Baracchi 01:44:59
29 Howard Waller Python RT 01:45:31
30 Matthew Woods Eastbourne Rovers CC 01:45:59
31 Howard Shaw Eastbourne Rovers CC 01:46:08
31 Matthew Rowley Oxonian CC 01:46:08
33 Richard Gildea Didcot Phoenix CC 01:46:11
34 Ralph Mullan Shaftesbury CC 01:46:30
35 Richard Harrison Didcot Phoenix CC 01:47:12
36 robert watson Team Velovelocity 01:47:18
37 Kevin Baumber Shaftesbury CC 01:47:21
38 David Shepherd GS Stella 01:48:02
39 Keith Dorling Team Bottrill 01:48:12
40 Andrew Leggett Team Velovelocity 01:48:38
41 JULIAN PEGG Hitchin Nomads CC 01:48:40
42 Robert Golding Ely & District CC 01:48:54
43 Ian Greenstreet Newbury RC 01:48:58
44 John Lacey Hemel Hempstead CC 01:49:11
45 Peter Harding Chelmer CC 01:49:48
46 Andy Stuart Velo Club St Raphael 01:49:50
47 Paul Jay Team Velovelocity 01:50:05
48 Ken Platts Cambridge CC 01:50:08
49 Angus Jardine Ipswich BC 01:50:14
50 Simon Collins Dulwich Paragon CC 01:50:18
51 Chris Lea Buxton CC/Sett Valley Cycles 01:50:22
52 Iain Boardman Dulwich Paragon CC 01:50:33
53 Elliot Gowland Team Bottrill 01:50:35
54 Jim Trevor Hull Thursday RC 01:50:53
55 Charles Zanettacci Cheltenham & County Cycling Club 01:50:55
56 Dael Sidwell Hinckley Cycle Racing Club 01:50:56
57 John Watson Hitchin Nomads CC 01:50:58
58 andrew askwith Bridlington CC 01:51:09
58 Chris Ledger Langsett Cycles Race Team 01:51:09
60 John Dowling Hemel Hempstead CC 01:51:10
60 Martin Dickinson Deal Tri 01:51:10
62 Clarice Chung Female SSLL Racing Team 01:51:59
63 Laura Bartlett Female a3crg 01:52:13
64 COLIN PARKINSON South Western Road Club/Evans Cycles 01:52:17
65 Chris Melia Female Born to Bike – Bridgtown Cycles 01:52:24
66 Nicolas Stagg Hounslow & District Whs 01:52:41
67 Terry Icke Newport (Shropshire) CC 01:52:44
68 Karen Ledger Female Langsett Cycles Race Team 01:52:46
69 tony may TMG Horizon Cycling Team 01:52:52
69 Bill Seddon Team Bottrill 01:52:52
71 Katja Rietdorf Female Born to Bike – Bridgtown Cycles 01:56:01
72 Mary Bower Female Chelmer CC 01:57:06
73 Verity Smith Female Stowmarket & District CC 01:57:11
74 Jody Conibear Female Hemel Hempstead CC 01:57:30
75 Crystal Spearman Female NOPINZ 01:57:46
76 Anna Dearing Female Colchester Rovers CC 01:58:10
77 Kerry Gowland Female Team Bottrill 01:59:28
78 Susan Triplow Female Essex Roads CC 02:02:32
79 Ann Shuttleworth Female Chelmer CC 02:03:54
80 eva nyirenda Female a3crg 02:05:58
81 Clare Campbell-Smith Female Born to Bike – Bridgtown Cycles 02:06:25
82 Teresa Goddard Female Kingston Wheelers CC 02:11:30
Women Podium
1. Hayley Simmonds, Aerocoach 1:42.20
2. Clarice Chung, SSLL Racing Team 1:51.59
3. Laura Bartlett, a3crg 1:52.13
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT