Result: Cardiff 100 miles RCC Open 50

2016_CONTI_Banner

Victor Chetta of the Mid Shropshire Wheelers fastest in the Cardiff 100 miles RCC Open 50 mike time trial on Sunday

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Cardiff 100 miles RCC Open 50

1 Victor Chetta Mid Shropshire Wheelers 01:48:52
2 Lee Morgan Team Bottrill 01:48:55
3 anthony jones Bynea Cycling Club 01:49:04
4 Gregory Woodford Reading CC 01:49:28
5 Philip Tucker Bynea Cycling Club 01:51:27
6 Daniel Colman Pembrokeshire Velo 01:51:51
7 Luke Cornish Cwmcarn Paragon Road Club 01:52:41
8 Oliver Simon Team NBCC 01:52:52
9 earl smith Severn Valley Cycles 01:53:17
10 matt steel Shaftesbury CC 01:54:10
11 Nick Brown Team NBCC 01:54:44
12 David Francis Team NBCC 01:55:05
13 Simon Coles Northover VT / Rudy Project 01:55:17
14 Graeme Boswell Cardiff Ajax CC 01:55:18
15 Christopher Holman Team Bottrill 01:55:32
16 Nic Cleave Swansea Wheelers/CS Abertawe 01:55:59
17 Josh Griffiths Bristol South Cycling Club 01:56:24
18 Lloyd Morgan Cardiff Ajax CC 01:56:56
19 Laurence Douglas-Greene Somerset Road Club 01:57:35
20 Michael Waterjohns Somerset Road Club 01:57:39
21 Grant Whiteside Pontypool Road Cycling Club 01:57:41
22 paul holdsworth Hounslow & District Whs 01:57:45
23 Richard Chamberlain Coventry Road Club 01:57:55
24 Nicolas Stagg Hounslow & District Whs 01:58:06
25 Ross Holland Cheltenham & County Cycling Club 01:58:16
26 Neil Reynolds Winchcombe Cycling Club 01:58:29
27 nigel clementson Wigan Whs CC 01:58:40
28 Justin Ford CC Blaenau Gwent 01:59:33
29 Clive Franklin Somerset Road Club 01:59:53
30 Tom Ellis Southampton University Road Club 02:00:27
31 Gary Flower Acme Whs (Rhondda) CC 02:00:45
32 Mick Black Springfield Financial 02:00:51
33 Rob Jones Cardiff Ajax CC 02:01:28
34 Mick Daniels National Ventilation – LSEA CRT / Notaro Windows 02:01:40
35 paul colman Pembrokeshire Velo 02:01:58
36 colin wallace Merthyr CC 02:02:04
37 David Brice Bynea Cycling Club 02:02:15
38 Alex Leek Velo Club St Raphael 02:02:26
39 John French Oxford City RC 02:02:31
40 Andy Cook Chippenham & District Wheelers 02:03:02
41 David Evans Team Echelon – Rotor 02:03:36
42 Andy Hunt Ystwyth CC 02:03:45
43 Crystal Spearman Female NOPINZ 02:03:53
44 Neil Gregory Port Talbot Whs CC 02:03:57
45 James Elgar N.E.W.T Newport and East Wales Triathlon Club 02:04:05
46 Danny Baker National Ventilation – LSEA CRT / Notaro Windows 02:04:09
47 Peter Lloyd Team NBCC 02:04:30
48 James Manson Cardiff Triathletes 02:04:47
49 Jason killiner Pontypool Road Cycling Club 02:05:16
50 Daniel Kempe Bristol South Cycling Club 02:05:23
51 Nigel Taylor Cardiff Triathletes 02:05:50
52 richard franklin Salt and Sham Cycle Club 02:06:40
53 Gerard Oram Bynea Cycling Club 02:07:11
54 Oliver Dammone Gloucester City Cycling Club 02:08:14
55 cliff voller Newbury RC 02:08:15
56 Heath Williams Port Talbot Whs CC 02:08:44
57 Phil Guy North Shropshire Wheelers 02:09:44
58 Shaun Griffiths Pembrokeshire Velo 02:09:57
59 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers 02:10:06
60 Steuart Saunders National Ventilation – LSEA CRT / Notaro Windows 02:10:09
61 Duncan Gell Drighlington BC 02:10:39
62 Andrew Curley Warwickshire Road Club 02:11:45
63 Andrew Jones Cardiff Triathletes 02:11:58
64 Roger Taylor Frome and District Wheelers 02:12:32
65 Tom Woollard Northover VT / Rudy Project 02:12:43
66 Dave York Mid Shropshire Wheelers 02:12:46
67 Simon Kinsey Acme Whs (Rhondda) CC 02:13:03
68 Simon Geary Hereford & Dist Whs CC 02:13:25
69 Robert Jones Cardiff 100 Miles RCC 02:14:39
70 Heather Greening Female Border City Whs CC 02:14:40
71 john shehan Bynea Cycling Club 02:15:07
72 Dean David Bynea Cycling Club 02:15:09
73 robert franks Redditch Road & Path CC 02:15:33
74 Andrea Parish Female Camel Valley C & TC 02:15:59
75 KIRSTY MURRAY Female Pembrokeshire Velo 02:16:27
76 Lawrence Cronk Cardiff Ajax CC 02:16:58
77 Kari Jones Female Ride Bike Wales 02:17:42
78 Peter Owen Norwood Paragon CC 02:17:59
79 Stephen Landeg Ogmore Valley Wheelers CC 02:18:22
80 Joanna Knight Female Bristol South Cycling Club 02:18:24
81 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers 02:18:26
82 Gyles Christina Female Bristol South Cycling Club 02:18:55
83 Andrew Harries Ogmore Valley Wheelers CC 02:19:23
84 claire clementson Female Wigan Whs CC 02:19:49
85 Gaynor Hughes Female Bynea Cycling Club 02:20:09
86 Nick Hughes Salt and Sham Cycle Club 02:20:16
87 Joanna Wells Female Hounslow & District Whs 02:21:03
88 Allen Janes Bristol South Cycling Club 02:21:17
89 John Beaven 1st Chard Wheelers 02:22:36
90 Helen Tudor Female Oswestry Paragon CC 02:24:04
91 Ed Hadley Hereford & Dist Whs CC 02:24:46
92 Jill Bartlett Female Hounslow & District Whs 02:26:38
93 Fenella Brown Female Warwickshire Road Club 02:29:35
94 Gemma Waterjohns Female Somerset Road Club 02:30:12
95 Michael Williams Hereford & Dist Whs CC 02:32:45
96 DEREK MORGAN Gannet CC 02:44:27

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory

 

Send your results as well as club, team & event news here

Cero


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: