Result: Aerocoach Open 10

BioracerBanner

Matt Clinton and Liz Powell winners in the Aerocoach Open 10 mile time trial on Sunday

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Aerocoach Open 10

1 Matt Clinton Mike Vaughan Cycles 20:02
2 Jonathan Wears SSLL Racing Team 20:14
3 Dean Robson NOPINZ 20:26
4 David Mead Hinckley Cycle Racing Club 20:38
5 Scott Walker Team Bottrill 20:52
6 Timothy Ashton Royal Sutton CC 20:55
7 Piotr Klin Coventry Road Club 21:00
8 Courtney Blockley-Campton University of Birmingham CC 21:01
9 Richard Bradley Media Velo 21:35
10 Liam Bosley Team MiVelo Racing 21:36
11 Nick Cave Lutterworth Cycle Centre Racing Team 21:36
12 Robert Gibbons Hinckley Cycle Racing Club 21:40
13 Christopher Halford Stourbridge Velo 21:42
14 James Middleton Media Velo 21:47
15 Ryan Kenworthy LeisureLakesBikes.com 21:48
16 Dave Elliott Rugby Racing Cycling Club 22:06
17 John Hunt Beacon Roads CC 22:09
18 Graeme Davidson Kenilworth Whs 22:31
19 Simon Law Hinckley Cycle Racing Club 22:31
20 Ian Manders Born to Bike – Bridgtown Cycles 22:39
21 Tim May Media Velo 22:45
22 David Bird Barnsley Road Club 22:45
23 James Gadd AeroCoach 22:50
24 Stephen Biddulph Born to Bike – Bridgtown Cycles 23:00
25 Brett Lowndes Pro Vision Cycle Clothing 23:12
26 Jacob Myles Cult Cycles 23:16
27 Peter Wright Rugby Racing Cycling Club 23:16
28 Steve Mountford Solihull CC 23:20
29 Warren Little Worcester St. Johns CC 23:20
30 OLLIE MORGAN Worcester St. Johns CC 23:22
31 Phil Clark Rugby Velo 23:23
32 Olav Martin-Giles Media Velo 23:35
33 Mark Snelling Worcester St. Johns CC 23:39
34 Tom Payne Coventry Road Club 23:43
35 Martin Mcgowan Beacon Roads CC 23:58
36 Steve Croggon Beacon Roads CC 24:25:00
37 James Harrison Media Velo 24:27:00
38 Martin Edwards Royal Leamington Spa Cycling Club 24:29:00
39 John Cornfield Born to Bike – Bridgtown Cycles 24:33:00
40 James Davidson Worcester St. Johns CC 24:44:00
41 James Tate Beacon Roads CC 24:46:00
42 Peter Delves Coventry Road Club 25:02:00
43 Paul Haynes Saracen RC 25:09:00
44 Richard Kings Beacon Roads CC 26:51:00
45 Keith Adcock Beacon Roads CC 27:15:00

WOMEN
1 Liz Powell Mike Vaughan Cycles 23:06
2 Lauren Creamer Podium Ambition Pro Cycling powered by Club La Santa 23:25
3 Jessica Rhodes-Jones Beacon Roads CC 23:36
4 Jessica Kennedy Derby Triathlon Club 25:08:00
5 Hollie Owens Lichfield City CC – Zipvit Sport 25:37:00
6 Eleanor Jones Velo Club St Raphael 25:43:00
7 Laura Owen Team Bottrill 25:46:00
8 Libby McLaren Born to Bike – Bridgtown Cycles 25:59:00
9 Arja Scarsbrook Team Echelon – Rotor 26:48:00

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory

 

Send your results as well as club, team & event news here

Cero


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: