It was a beautiful sunny evening at the latest round of the Brooks Cycles Track League at the Lyme Valley Velodrome, Newcastle under Lyme
Report: Brooks Cycles Track League
It was a beautiful sunny evening at the latest round of the Brooks Cycles Track League at the Lyme Valley Velodrome, Newcastle under Lyme, Staffs on Thursday 18th August. The fine weather and with some young riders returning from holidays there was a good turnout of riders in the Freewheelers League. The top point’s scorers in each group were as follows;
Group 1 Thomas Wheaver Lyme RC 9 points
Group 2 Harry Clewlow Lyme RC 9 Points
Group 3 Charlie Clewlow 11 Points
In the main league Farley Barber ( Lyme RC ) dominated the endurance races winning the 8 lap scratch, devil unknown distance and the final 10 mile scratch for B riders. This form has propelled him up the league and he now threatens B Class league leader Alex Coates ( Lyme RC) who had a good night taking three second places.
In the sprinters league races the main event was the Keiren Final where national Masetsr sprint Champion Phil Houlton ( Brooks Cycles ) won with teammate Josh Spendelow close behind as he made a late rush for the line.
In the youth races Joel Ackers ( Sportcity Velo won all four events as he strengthened his lead in the overall table.
Freewheelers Results
Group 1
Race 1
1st Brandon McMillan Lyme RC
2nd Evie Davis Lyme RC
3rd Natasha Sandbach Lyme RC
Race 2
1st Thomas Wheaver Lyme RC
2nd Thomas Mould Lyme RC
3rd Aaron Hardy Lyme RC
Race 3
1st Thomas Wheaver Lyme RC
2nd Brandon McMillan Lyme RC
3rd Natasha Sandbach Lyme RC
Race 4
1st Evie Davis
2nd Thomas Wheaver
3rd Thomas Mould
Group 2
Race 1
1st Harry Clewlow
2nd Daniel Jones Lyme RC
3rd Jacob Darley Lyme RC
Race 2
1st Max Beddow Lyme RC
2nd Jacob Darley
3rd Harry Clewlow
Race 3
1st Max Beddow
2nd Harry Clewlow
3rd Damon Bryant
Race 4
1st Nicholas Sandbach
2nd Harry Clewlow
3rd Max Beddow
Group 3
Race 1
1st Charlie Clewlow
2nd Hugh Darley Lyme RC
3rd Darcie Beddow Lyme RC
Race 2
1st Charlie Clewlow
2nd Louis Beddow Lyme RC
3rd Hugh Darley
Race 3
1st Louis Beddow
2nd Charlie Clewlow
3rd Hugh Darley
Race 4
1st Darcie Beddow
2nd Charlie Clewlow
3rd Louis Beddow
MAIN LEAGUE
Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners
Josh Spendelow Brooks Cycles
Josh Dunham Team Swift
George Hancock Lyme RC
Youth 400m Standing Start
1st Joel Ackers Sportcity Velo
2nd Harry Jordan Eastlands Velo
Endurance 10 lap scratch
1st Farley Barber Lyme RC
2nd Alex Coates Lyme RC
3rd Paul Jones Ellmore FRT
Sprinters League Team Sprint
1st Josh Spendelow Brooks Cycles
Barney Swinnerton Swinnerton Cycles
Joel Partington Swinnerton Cycles
2nd Josh Dunham
Phil Houlton Brooks Cycles
Chris Pyatt Brooks Cycles
3rd Caleb Hill Lyme RC
George Hancock
Tony Brooks Brooks Cycles
Youth Sprint
1st Joel Ackers Sportcity Velo
2nd Harry Jordan Eastlands Velo
Endurance Unknown Distance
1st Farley Barber
2nd Alex Coates
3rd Rob Barber Lyme RC
Youth Pursuit
1st Joel Ackers Sportcity Velo
2nd Harry Jordan Eastlands Velo
Endurance Devil
1st Farley Barber
2nd Rob Barber
3rd Alex Coates
Sprinters League Kieren Final
1st Phil Houlton
2nd Josh Spendelow
3rd Joel Partington
4th Caleb Hill
5th Josh Dunham
6th Barney Swinnerton
Youth Longest lap
1st Joel Ackers Sportcity Velo
2nd Harry Jordan Eastlands Velo
40 lap Scratch
1st Caleb Hill
2nd Josh Spendelow
3rd George Hancock
B Class
1st Farley Barber
2nd Alex Coates
3rd Rob Barber
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)