Result: Team Velocity Open 25

Mark Arnold/ Glenn Taylor/ (45:50) fastest on the tandem in the Team Velocity Open 25 mile time trial. Matthew Smith fastest solo.

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Team Velocity Open 25

Tandem
1 Glenn Taylor CC Desiragear 00:45:50
Mark Arnold Shorter Rochford RT

2 John Iszatt  Team Vision Racing – Silverhook 00:51:01
Dean Lubin Team Vision Racing – Silverhook

Solo
1 Matthew Smith Team Bottrill 00:48:25
2 andy jackson SSLL Racing Team 00:48:45
3 Brett Harwood Terry Wright Cycles RC 00:49:53
4 Simon Norman Bedfordshire Road RT 00:50:01
5 Ollie Jones Ipswich BC 00:50:36
6 Craig McKee Rugby Racing Cycling Club 00:50:48
7 charles Nurse North Norfolk Whs 00:51:23
8 Mark Richards VC Baracchi 00:51:29
9 david emery Dulwich Paragon CC 00:51:43
10 John Brearley City RC (Hull) 00:51:45
11 Gray Turnock Finsbury Park CC 00:51:57
12 Harley Matthews Team PedalRevolution.co.uk 00:52:03
13 Tom Thornely Buxton CC/Sett Valley Cycles 00:52:06
14 James Trenchard Godric CC 00:52:09
15 Henrik Persson Kingston Wheelers CC 00:52:13
16 Peter Harding Chelmer CC 00:52:21
17 Ryan Witchell Radeon-Bike Science RT 00:52:22
18 Keith Dorling Team Bottrill 00:52:22
19 Chris Potter CC Ashwell 00:52:31
20 Paul Jay Team Velovelocity 00:52:37
21 mathew Eley Ely & District CC 00:52:40
22 Richard Gildea Didcot Phoenix CC 00:52:43
23 paul vickers West Suffolk Whs & Triathlon Club 00:52:43
24 David Harding Chelmer CC 00:52:49
25 Nic Stevenson Westerley Cycling Club 00:52:58
26 steve gorbutt Diss & District CC 00:53:00
27 Andy Stuart Velo Club St Raphael 00:53:05
28 antony bee Wigmore CC 00:53:18
29 Aidan Bond North Norfolk Whs 00:53:23
30 Mark Newton Elite Cycling 00:53:29
31 robert watson Team Velovelocity 00:53:38
32 Alan Spurden Chelmer CC 00:53:42
33 Jason Turner Norwich A B C 00:53:42
34 Matt Meek West Suffolk Whs & Triathlon Club 00:53:44
35 dan blackburn VC Norwich 00:53:44
36 Mike Appleyard Lancashire RC 00:53:44
37 James Jenkins Southend Wheelers 00:53:45
38 CRAIG CHAPPELL Team Vision Racing – Silverhook 00:53:51
39 James Rush CC Sudbury 00:53:56
40 Alex Leek Velo Club St Raphael 00:54:05
41 Dave Lazenby Baines Racing Silverstone Cycle 00:54:09
42 Damon Day CC Sudbury 00:54:18
43 Ian Bibby Finsbury Park CC 00:54:23
44 Paul French Bedfordshire Road RT 00:54:26
45 Jon Smith Fareham Wheelers CC 00:54:39
46 Ian Pike Fenland Road Club 00:55:00
47 Tim Kingston Deal Tri 00:55:01
48 Ian Day Newmarket Cycling & Triathlon Club 00:55:04
49 Alister Campbell Eagle Road Club 00:55:06
50 Angus Jardine Ipswich BC 00:55:14
51 Grant Orsborn Icknield RC 00:55:20
52 Gary Symons Witham Wheelers 00:55:24
53 Colin Lizieri Cambridge CC 00:55:31
54 Jon Wilson Newmarket Cycling & Triathlon Club 00:55:40
55 Alex Lubbock API-Metrow 00:55:48
56 Sophie Household SSLL Racing Team 00:55:50
57 matthew saunders Team Vision Racing – Silverhook 00:55:57
58 Chris Nudds CC Breckland 00:56:01
59 Richard Sheldrake Lincoln Whs CC 00:56:05
60 Martin Dossett Welwyn Whs 00:56:06
61 Lee Russell VC Elan – Harry Perry Cycles 00:56:07
62 Robert Saunders North Bucks RC 00:56:08
63 John Golder Chelmer CC 00:56:10
64 Andrew Grant Cambridge CC 00:56:12
65 Neil Wood Dig Deep Coaching 00:56:16
66 Tim Childs Westerley Cycling Club 00:56:19
67 Richard Williams Bigfoot CC 00:56:20
68 Neil Richardson Folkestone Velo Club 00:56:22
69 matt steel Shaftesbury CC 00:56:31
70 Robert Gilmour Hounslow & District Whs 00:56:33
71 Roger Sewell Hounslow & District Whs 00:56:45
72 Sam Wightman Chelmer CC 00:56:45
73 Roger Porter Verulam CC 00:56:52
74 Alan Crane Chronos RT 00:57:06
75 Susan Triplow Essex Roads CC 00:57:10
76 Steve Smith Redbridge CC 00:57:17
77 Lee Turner Sigma Sport.co.uk 00:57:19
78 Gavin Lewis North Road CC 00:57:43
79 Claire Kitching Newbury RC 00:57:44
80 Karl Hiner St Neots CC 00:57:54
81 Denise Hurren Sole Bay Cycle Sport 00:57:59
82 Katie Crowe Dulwich Paragon CC 00:58:08
83 Andrew Page Team Vision Racing – Silverhook 00:58:19
84 Emma Koppe CC Ashwell 00:58:21
85 tim wood Chelmer CC 00:58:39
86 Ann Shuttleworth Chelmer CC 00:58:48
87 Francesca Rust Ely & District CC 00:58:49
88 Ian Markham Chronos RT 00:59:08
89 Debbie Bradley Team Bottrill 00:59:34
90 Rebecca Murley Wisbech Whs 01:00:20
91 Mark Gray Bedfordshire Road RT 01:01:12
92 emily wood Chelmer CC 01:01:21
93 Joanna Butcher Chelmer CC 01:02:32
94 Zoila Gilham Fernandez West Suffolk Whs & Triathlon Club 01:04:28
95 Katharine Hibbert Islington Cycling Club 01:05:21
96 Cheryl Smith Finsbury Park CC 01:05:57

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory

 

Send your results as well as club, team & event news here

Cero


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: