Results from the final Welwyn track meeting on the 9th September at Gosling Stadium in Hertfordshire
Results: Welwyn Track League (Sept 9)
Event 1 Youth CDE 4 Lap scratch
1st Euan Woodliffe Welwyn Wheelers 72
2nd Jodie Taylor Colchester Rovers 63
3rd Dylan Starkey Welwyn Wheelers 70
Event 2 Youth B 7 Lap Scratch
1st Joe Kiley Welwyn Wheelers 54
2nd Tom Sharples Welwyn Wheelers 32
3rd Abby Old Hillingdon SS 47
Event 3 Youth A 8 lap Scratch
1st Gwilym Park Welwyn Wheelers 7
2nd Oliver Stockwell Welwyn Wheelers 1
3rd Jamie Dene Welwyn Wheelers 2
Event 4 Senior B 10 Lap Scratch
1st Simon Best Full Gas 27
2nd Nigel Stephens Team Terminator 91
3rd Eric Paillet North Road CC 55
4th Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire 92
Event 5 Senior A 10 Lap Scratch
1st Andrew Perrin Full Gas 80
2nd Michael Parry Welwyn Wheelers 24
3rd Christain Manzi Lee Valley Youth Racing 23
4th Laurence Lisher Green Arrow CRT 28
Event 6 Youth CDE Devil
1st Euan Woodliffe Welwyn Wheelers 72
2nd Jodie Taylor Colchester Rovers 63
3rd Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers 73
Event 7 Youth B Devil
1st Tom Sharples Welwyn Wheelers 32
2nd Joe Kiley Welwyn Wheelers 54
3rd Freya Butler Welwyn Wheelers 42
Event 8 Youth A Devil
1st Oliver Stockwell Welwyn Wheelers 1
2nd Gwilym Park Welwyn Wheelers 7
3rd Joe Bennett Welwyn Wheelers 6
Event 9 Senior B Devil
1st Simon Best Full Gas 27
2nd Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire 92
3rd Eric Paillet North Road CC 55
4th Andrew Brown Welwyn Wheelers 76
Event 10 Senior A Devil
1st Michael Parry Welwyn Wheelers 24
2nd Nathan Blackmore Welwyn Wheelers 39
3rd Bradley Clarke Green Arrow CRT 84
4th Joel Stewart Kenton RC 47
Event 11 Youth ABCDE 5 Lap Block Handicap
1st Joe Kiley Welwyn Wheelers 54
2nd Euan Woodliffe Welwyn Wheelers 72
3rd Tom Sharples Welwyn Wheelers 32
4th Oliver Stockwell Welwyn Wheelers 1
Event 12 Senior AB 10 Lap Block Handicap
1st Eric Paillet North Road CC 55
2nd Simon Best Full Gas 27
3rd Paul Stewart Hertfordshire wheelers 77
4th Andrew Brown Welwyn Wheelers 76
Event 13 Youth ABCDE 5 Lap Handicap
1st Tom Sharples Welwyn Wheelers 32
2nd Joe Kiley Welwyn Wheelers 54
3rd Oliver Stockwell Welwyn Wheelers 1
4th Joe Bennett Welwyn Wheelers 6
Event 14 Senior Eastern Region 10 mile
1st Adrian Ward Team Terminator 94
2nd Michael Parry Welwyn Wheelers 24 (Joel Stewart Kenton RC 47)
3rd Nathan Blackmore Welwyn Wheelers 39
4th Bradley Clarke Green Arrow CRT 84
League Rankings
SENIOR A
John McClelland Bush Healthcare CRT 180
Frank Longstaff Team Terminator 85
Ethan Vernon Corley Drops RT 64
Joel Stewart Kenton CC 55
Michael Parry Welwyn Wheelers 54
Simon Best North Road 45
Joshua Roberts Zappis Racing Team 42
WOMEN
Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire 22
Lesley Courtney Welwyn Wheelers 10
Elizabeth Burns York Cycleworks 3
SENIOR B
Tom Zittel Willesden Cycling Club 77
Connor Woodford Willesden Cycling Club 63
Ian Hayter Welwyn Wheelers 52
Andrew Perrin Full Gas RT 50
Ryan Savage Crest CC 34
Eric Paillet North Road 32
George Georgallides Finchley RT 31
YOUTH A
Nathan Blackmore Welwyn Wheelers 74
Oliver Stockwell Welwyn Wheelers 59
Gwil Park Welwyn Wheelers 41
YOUTH B
Joe Kiely Welwyn Wheelers 107
Tom Sharples Welwyn Wheelers 104
Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers 49
… continued after advert
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands