Scott Auld fastest in the Blaydon CC two stage hill climb on Sunday, October 9th
Result: Blaydon Cc 2 Stage Hill Climb
1 Scott Auld Zappi’s Cyling Club 08:37.6
2 Matthew Smith Muckle Cycle Club 08:58.2
3 Zeb Kyffin Gosforth RC 09:09.2
4 Lewis Timmins Muckle Cycle Club 09:21.8
5 Colin Atkinson EMC 09:22.1
6 Mick Jones GS Metro 09:31.3
7 Jonathan Bayley Gosforth RC 09:35.9
8 Laurie Lambeth Beacon Wheelers 09:43.1
9 Mark Robertson Army Cycling Union 09:43.5
10 Nick Badcock Allen Valley Velo 09:44.9
11 IAN TAYLOR Blumilk.com 09:45.0
12 John Bowman Muckle Cycle Club 09:49.3
13 Richard Rothwell M Steel Cycle Racing Team 09:58.4
14 Ben Lane GS Metro 09:58.8
15 Jamie Johnson Barnesbury CC 09:59.8
16 Craig Deacon South Shields Velo Cycling Club 10:02.8
17 Ted Kane Manilla Cycling 10:04.5
18 Eoin Gormley Blaydon CC 10:20.3
19 Darren Robson Muckle Cycle Club 10:24.4
20 Aren Tyr Gosforth RC 10:24.0
21 Thomas Prentice Breeze Bikes RT 10:26.1
22 Josh Reid Gosforth RC 10:30.3
23 Steven Craggs Blaydon CC 10:30.2
24 John Sample Durham City Velo RT 10:32.5
25 Fiona Burnie Bishop Auckland CC 10:38.4 Female
26 Justin Ramel Blaydon CC 10:40.6
27 Michael Todd Derwentside CC 10:50.6
28 Greg Charlton Muckle Cycle Club 10:53.7
29 James O’Reilly Blaydon CC 10:56.9
30 Nicholas Stevenson Blaydon CC 11:01.3
31 Alana Prior Manilla Cycling 11:17.2 Female
32 Christopher Beaty Allen Valley Velo 11:45.2
33 Daniel O’Callaghan South Shields Velo Cycling Club 11:57.5
34 Tim Nichol Derwentside CC 12:24.5
35 Peter Herdman Blaydon CC 12:34.1
36 Graham Mckinney Blaydon CC 10:01.8
37 Barry Holyoak South Shields Velo Cycling Club 13:57.3
38 Alan Macaulay Tyneside Vagabonds CC 14:00.8
39 Yvette Wilkins Tyne Tri 14:05.2 Female
40 ANGELA MCGURK Blaydon CC 14:26.2 Female
41 Gemma Hutchins Blaydon CC 14:44.6 Female
42 Jane Massey Cramlington CC 15:30.9 Female
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique