Double win for Joe Clarke on Bank Road and Riber in Matlock CC Hill Climbs today
Results: Matlock CC Hill Climbs
Bank Road
1 Joseph Clark Envelopemaster Giant Sheffield Senior 01:48.8
2 Andy Nichols Team B38/Underpin Racing Senior 01:53.4
3 James Allen Sheffrec CC Senior 01:53.6
4 lee baldwin Champion System/VCUK Senior 01:53.6
5 Jack O’Neill Team B38/Underpin Racing Espoir 01:55.4
6 Leon Wright Team PB Performance Senior 01:55.7
7 Kieran Wynne-Cattanach Rhos-on-Sea CC Espoir 01:56.1
8 Mike Cuming State of Matter Senior 01:57.3
9 Matt Clinton Mike Vaughan Cycles Senior 01:57.9
10 Patrick Clark Team B38/Underpin Racing Espoir 01:58.9
11 Glyndwr Griffiths 73 Degrees Bicycles Senior 01:59.6
12 joe norledge Bristol South Cycling Club Senior 02:00.3
13 Tim Wilcock GS Metro Espoir 02:00.6
14 Thomas Hanlon Harry Middleton CC Senior 02:00.8
15 David Huck Lakes Road Club Senior 02:01.3
16 Danny Featherstone Andy Moore Autocentres Racing Senior 02:02.0
17 Courtney Blockley-Campton Lutterworth Cycle Centre Racing Team Senior 02:02.3
18 Callum Stewart Sheffrec CC Senior 02:02.5
19 John Johnston Matlock CC Senior 02:02.6
20 Elliot Harrison LeisureLakesBikes.com Senior 02:04.1
21 Steve Tait Mapperley CC Senior 02:04.3
22 Benjamin Harmer GS Creazzo Senior 02:06.6
23 Hamish Mcdougall Leicester Forest CC Senior 02:07.2
24 Chris Myhill Peak Road Club Veteran 02:07.6
25 Chris Bevan Veloviewer Senior 02:08.0
26 Rick Bailey Cycles in Motion Senior 02:08.3
27 Kenny Cliffe Leicester Forest CC Senior 02:10.3
28 Joshua Aiken Stowmarket & District CC Espoir 02:10.5
29 Mark Tickle Leigh Premier Road Club Senior 02:10.7
30 Niall Paterson Velo Club Cumbria Veteran 02:11.2
31 Matthew Davies Rhino Velo Race Team Senior 02:11.4
32 Michael Burke Welland Valley CC Senior 02:12.4
33 Tony Cope Leek Cyclists’ Club Veteran 02:12.6
34 Mason Hollyman Holmfirth C C Junior 02:12.8
35 Michael Cooke Nottingham Clarion CC Senior 02:14.3
36 Christopher Statham Matlock CC Junior 02:14.5
37 Daniel Collier University of Sheffield Cycling Club Espoir 02:14.6
38 Ben Norbury Congleton CC Senior 02:15.7
39 Cameron Edmonds Stone Wheelers CC Senior 02:15.8
40 Chris Osment Matlock CC Senior 02:16.1
41 Huw Owen Energy Cycles Junior 02:18.4
42 Tom Andrews University of Sheffield Cycling Club Senior 02:18.5
43 Daniel Nieto TBW Bottecchia Wigmore RT Espoir 02:20.2
44 Arne Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Senior 02:20.8
45 Callum Dixon NFTO Race Club Senior 02:21.7
46 Nick Martin East Grinstead CC Junior 02:22.1
47 Colin Atkinson EMC Veteran 02:22.3
48 Geoff Comley Derby Mercury R C Senior 02:23.7
49 William Brown Rossendale RC Senior 02:23.8
50 Doug Forrester www.Zepnat.com R.T. Veteran 02:24.1
51 Jamie-Joshua Dene Welwyn Whs Juvenile 02:24.4
52 Jon Wild Veloviewer Veteran 02:24.4
53 Francis Chesters ABC Centreville Senior 02:27.1
54 Pete Crawforth Veloviewer Senior 02:28.5
55 Adam Quixall Worrall Wheelers Junior 02:29.3
56 Fiona Burnie Bishop Auckland CC Senior 02:29.4
57 Harry Buxton Broomwagon RT Junior 02:30.4
58 alex coates Lyme Racing Club Juvenile 02:30.9
59 Ian Coe Hafren CC Veteran 02:31.7
60 Joanne Clay TORQ Performance Senior 02:32.6
61 Emilie Verroken Langsett Cycles Race Team Senior 02:32.7
62 Tomas Miller Beeston Cycling Club Juvenile 02:33.2
63 Tim Webster Wakefield Tri Club Veteran 02:33.2
64 Maryka Sennema Paceline RT Veteran 02:33.8
65 Luke Jackson Harry Middleton CC Senior 02:34.3
66 Edward O’Connell Essa Cycling Club Espoir 02:35.7
67 Tim Glenie Belper BC Veteran 02:36.9
68 Kevin White Matlock CC Veteran 02:39.0
69 Richard Parrotte Shaftesbury CC Veteran 02:41.0
70 Nicola Soden Veloschils Interbike RT Senior 02:41.3
71 Daniel Gee Ashfield RC Veteran 02:45.4
72 Dan Robinson Manchester Wheelers Senior 02:47.7
73 Ben Rathbone Macclesfield Wheelers Senior 02:56.3
74 Corinne Side The Racing Chance Foundation Juvenile 03:02.6
75 Jack Millar East Lancashire RC Juvenile 03:03.1
76 Yasmin Marks Derby Mercury R C Senior 03:03.8
77 Fiona-May Aylward Leicester Forest CC Senior 03:04.8
78 anita cavell WCS Racing Team Veteran 03:05.4
79 Ewan Mackie Matlock CC Juvenile 03:06.1
80 Natalie Hodson Veloschils Interbike RT Senior 03:06.1
81 Matt Nicholson Matlock CC Juvenile 03:09.3
82 Sarah Briggs Matlock CC Juvenile 03:10.5
83 Henry Hollyman Holmfirth C C Juvenile 03:11.2
84 Richard Birkin Nottingham Clarion CC Veteran 03:12.8
85 Josh Eaton Matlock CC Espoir 03:13.8
86 Huw Parry Anglesey Cycling Group Veteran 03:15.7
87 Jo Holden Macclesfield Wheelers Veteran 03:16.3
88 mick kelly Team Milton Keynes Veteran 03:20.1
89 Chris Wynne Rhos-on-Sea CC Veteran 03:20.5
90 Holly Carter Manchester Wheelers Senior 03:20.5
91 Sally Maitland Beeston Cycling Club Veteran 03:22.1
92 Iona Sewell Veloschils Interbike RT Senior 03:33.7
93 Jennifer Doyle Royal Leamington Spa Cycling Club Veteran 03:42.0
94 Eve Lyon Team Terminator Junior 03:42.0
95 Lewis Holmes Matlock CC Juvenile 03:42.6
96 Sally Cunliffe Velo Club Melyd Veteran 03:42.7
97 Finley Hill Matlock CC Juvenile 03:51.2
98 Richard Thorpe Bolsover and District CC Veteran 04:51.4
… continued after advert
Riber
1 Joseph Clark Envelopemaster Giant Sheffield 03:17.9 Senior
2 Kieran Wynne-Cattanach Rhos-on-Sea CC 03:37.2 Espoir
3 Jack O’Neill Team B38/Underpin Racing 03:38.5 Espoir
4 David Huck Lakes Road Club 03:39.8 Senior
5 Niall Paterson Velo Club Cumbria 03:40.4 Veteran
6 Chris Bevan Veloviewer 03:41.6 Senior
7 John Johnston Matlock CC 03:41.8 Senior
8 Matt Clinton Mike Vaughan Cycles 03:43.8 Senior
9 Leon Wright Team PB Performance 03:44.7 Senior
10 Elliot Harrison LeisureLakesBikes.com 03:44.9 Senior
11 Patrick Clark Team B38/Underpin Racing 03:44.9 Espoir
12 Christopher Statham Matlock CC 03:46.8 Junior
13 Danny Featherstone Andy Moore Autocentres Racing 03:47.0 Senior
14 joe norledge Bristol South Cycling Club 03:48.8 Senior
15 Callum Stewart Sheffrec CC 03:49.0 Senior
16 Courtney Blockley-Campton Lutterworth Cycle Centre Racing Team 03:49.7 Senior
17 Steve Tait Mapperley CC 03:49.9 Senior
18 Kenny Cliffe Leicester Forest CC 03:54.0 Senior
19 Joshua Aiken Stowmarket & District CC 03:56.1 Espoir
20 Rick Bailey Cycles in Motion 03:56.1 Senior
21 Chris Osment Matlock CC 03:56.7 Senior
22 Benjamin Harmer GS Creazzo 03:56.8 Senior
23 Mark Tickle Leigh Premier Road Club 03:57.6 Senior
24 Hamish Mcdougall Leicester Forest CC 04:02.7 Senior
25 Michael Cooke Nottingham Clarion CC 04:04.6 Senior
26 Arne Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles 04:05.4 Senior
27 Geoff Comley Derby Mercury R C 04:05.7 Senior
28 Tony Cope Leek Cyclists’ Club 04:06.8 Veteran
29 Jon Wild Veloviewer 04:11.7 Veteran
30 steve savage Melton Olympic CC 04:12.8 Senior
31 Jamie-Joshua Dene Welwyn Whs 04:16.0 Juvenile
32 Adam Quixall Worrall Wheelers 04:18.6 Junior
33 Francis Chesters ABC Centreville 04:20.0 Senior
34 Matthew Davies Rhino Velo Race Team 04:20.1 Senior
35 Tim Webster Wakefield Tri Club 04:20.3 Veteran
36 Paul Newton Derby Mercury R C 04:21.1 Senior
37 William Brown Rossendale RC 04:22.5 Senior
38 alex coates Lyme Racing Club 04:23.2 Juvenile
39 Maryka Sennema Paceline RT 04:23.5 Veteran
40 Tom Andrews University of Sheffield Cycling Club 04:23.8 Senior
41 Tim Glenie Belper BC 04:26.9 Veteran
42 Callum Dixon NFTO Race Club 04:27.0 Senior
43 Will Beech Nottingham Clarion CC 04:28.2 Juvenile
44 Kevin White Matlock CC 04:30.8 Veteran
45 Tomas Miller Beeston Cycling Club 04:38.2 Juvenile
46 James Storey SportCity 04:38.9 Juvenile
47 Fiona Burnie Bishop Auckland CC 04:44.0 Senior
48 Chris Ashworth Sheffrec CC 04:44.2 Senior
49 Richard Parrotte Shaftesbury CC 04:52.3 Veteran
50 Daniel Gee Ashfield RC 04:59.9 Veteran
51 Dan Robinson Manchester Wheelers 05:03.5 Senior
52 anita cavell WCS Racing Team 05:17.4 Veteran
53 Josephine Gilbet Footon Velosport 05:18.9 Espoir
54 Gemma Sargent Kent Valley RC 05:20.5 Senior
55 Jo Holden Macclesfield Wheelers 05:24.8 Veteran
56 sandra mackay Veloschils Interbike RT 05:26.9 Veteran
57 Josh Eaton Matlock CC 05:32.9 Espoir
58 Jack Millar East Lancashire RC 05:35.0 Juvenile
59 mick kelly Team Milton Keynes 05:40.7 Veteran
60 Sally Maitland Beeston Cycling Club 05:45.0 Veteran
61 Holly Carter Manchester Wheelers 05:47.7 Senior
62 Katherine Kimber Veloschils Interbike RT 05:54.0 Senior
63 Lewis Holmes Matlock CC 05:59.0 Juvenile
64 Matt Nicholson Matlock CC 05:59.3 Juvenile
65 Sally Cunliffe Velo Club Melyd 06:02.4 Veteran
66 Richard Thorpe Bolsover and District CC 10:16.8 Veteran
67 Jack Corah Mike Vaughan Cycles DNF Junior
68 Ben Marsh Heanor Clarion CC Juvenile
69 Ewan Mackie Matlock CC Juvenile
70 steffan jones Energy Cycles Veteran
71 Jamie Humphries Westmead Team 88 Veteran
72 nigel finch Mercia – Lloyds Cycles CC Veteran
73 dave Edlin Newark Castle C C Veteran
74 Louis Perry Lyme Racing Club Junior
75 Alex Trippier East Lancashire RC Junior
76 James Allen Sheffrec CC Senior
77 Matthew Chappell Worrall Wheelers Senior
78 John Burton 100% ME Senior
79 Anthony Carbutt Beeston Cycling Club Senior
80 Jonathan Morris Derby Mercury R C Senior
81 chris sleath Adept Precision RT Senior
82 william glover Buxton CC/Sett Valley Cycles Senior
83 Kate Lucas Norwich A B C Veteran
84 Helen Aldred Liverpool Phoenix CC (Aintree) Senior
85 Fiona-May Aylward Leicester Forest CC Senior
86 Matt Blythe Newport (Shropshire) CC Veteran
87 David Watson Ride Coventry Veteran
88 Colin Atkinson EMC Veteran
89 Adam Kenway Metaltek Kuota R T Senior
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique