Peter Kench, Iwona Szmyd and Steven Roach of Raleigh GAC winners at round 8 of the Western CX League at Bristol on Sunday
Result: Western League Rd 8
SENIOR
1 Steven Roach Raleigh GAC
2 Simon Richardson Global Cycling Network
3 Jared Linden Royal Dean Forest CC
4 Krzysztof Chrostek Bath CC
5 John Grifffiths Dropouts Cc
6 Steven Whitehurst Radeon Bike Science RT
7 James Britton Bristol Cx
8 Ben Anstie 73 Degrees CC
9 Daniel Wellings Somerset Road Club
10 Andrew Burridge Bristol Cx
11 Mike Skidmore Cheltenham and County CC
12 Deacon Cutterham CGC Army
13 James Cartridge 73 Degrees CC
14 Reuben Bakker-Dyos BikeRadar
15 Tim Carlton Ride 24/7
16 Josh Evans Giro Prestige
17 Daniel Burbridge Bristol South Cc
18 James Coop Crux
19 Stephen light Salt & Sham CC
20 Oliver Hayward Gloucester City CC
21 Dominic Spencer Bristol South Cc
22 Mitch Evans Ride 24/7
23 Matthew Aung Cheddar Cc
24 Dan Smith Ride 24/7
25 Tom Bass Salt & Sham CC
26 Rob Dixon
27 James Byrne Unattached
28 Tim Cummins Salt & Sham CC
29 Gethin Musk Performance Cycles
30 Patrick Chapman Unattached
31 Nathan Anscombe Bristol Road Club
32 Oliver Luff Ride 24/7
33 Fred Mills
34 Steve Smith Ride 24/7
35 Robert Haynes Unattached
36 Craig Nilsson
37 Simon Evans Bs Cc
38 Nick Hughes Salt & Sham CC
39 Simon Darton Cotswold Veldridjen
… continued after advert
WOMEN
1 Iwona Szmyd RDFCC/MT Zoom
2 Fi Wilson
3 Sharon Polma
4 Kelly Hillyer Unattached
5 Christie Jones Hereford & District Wheelers
6 Clair Wadden Bristol Rc
7 karen spiteri Salt & Sham CC
8 Katherine Moore Bristol Rc
9 Clare Broady Velo Vitesse
VETERAN
1 Peter Kench Ride 24/7 V40
2 Benoit Davies Cheltenham Cycles V40
3 Philip Roach Jewson V50
4 Kevin Brewer Strada Cycles V40
5 Anthony White Royal Dean Forest CC V40
6 Simon Snowden 73 Degrees CC V40
7 Craig Denning Dream Cycling V40
8 Donald MacGregor Cheddar Cc V50
9 Dave Coghill Chaos Cycles V50
10 Duncan Porter Bristol Cx V40
11 Tony Davis Dream Cycling V50
12 Steve Brown Dream Cycling V40
13 Andrew Shipton Gloucester City CC V40
14 Will Acworth Bristol Cx V50
15 Jamie Britton Severn RC V40
16 Pete Scott Swindon RC V40
17 Neil Blessitt Severn RC V50
18 Ian Daws Ride24/7 V40
19 Roger Chamberlain VC Equipe Flix V40
20 Kevin May Worcester Tri Club V40
21 Darren Jones V40
22 Mark Searle Salt & Sham CC V40
23 Jim Cullan Bristol Rc V40
24 Richard Hillier Unattached V40
25 Gordon Smillie Cheltenham and County CC V50
26 Laurie Chalk VC Walcot V40
27 Andrew Wellings Somerset Road Club V50
28 Ben Cook Bristol Cx V40
29 Dan Oakley BAD Tri V40
30 John Simmons Performance Cycles V50
31 Pete B V40
32 Mark Hamper Cheltenham Cc V50
33 Jason Bhandari VC Walcot V40
34 Dave A Bath CC V40
35 Martin Foster Unattached V50
36 Tim Strong Ride 24/7 V40
37 Rich JAMES Sas V50
38 Matthew Butters VC Walcot V40
39 David Price V40
40 Phil Carpenter V40
41 Alan Huff British Army V50
42 Robin Workman Royal Navy V50
43 Dave Harmer Weston Wheelers V50
44 Chris Hope V50
45 Neil Langdon Giant Halo Films V50
46 Paul Clark Dream Cycling V40
47 kevin james Ride 24/7 V40
48 Chris Turvey Giant Halo Films V50
49 Chris Lowe Swindon Road Club V50
50 Ian Sparrow Sodbury Cycle Sport V40
51 David Sleigh Cdrc V50
52 Izaak Hudson V40
53 Peter Bronbent V40
54 Sam Woodcock Portishead V40
55 Tobias Parker Bs Cc V40
YOUTH
1 Sam Smith Cheltenham and County CC
2 Henry Johnson Cheltenham and County CC
3 George Britton Severn RC
4 Talan Snowden 73 Degrees CC
5 Euan Taylor Salt And Sham
6 Samuel Butters VC Walcot
7 Finn Searle Salt & Sham CC
8 Jenson Harris Salt & Sham CC
9 Jake Hudson
10 Jude Oakley
11 Thomas Shephard Tri Team Glos
12 Dan Burke CTWYC
13 Andrew Loosemore Striking Bikes
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands