Results: Eastern Region CX League 14 (Ipswich)

Katie Scotter, Daniel Preece, Robert Purcell and Jimmy Piper winners at round 14 of the Eastern Region CX League at Ipswich

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Results: Eastern Region CX League 14 (Ipswich)

Senior/Junior
1 Daniel Preece Senior Army Cycling Race Team (ACRT) 11 laps in 1:03:12
2 Seb Herrod Senior +0:58
3 William Warre Senior Cycle Lab +1:04
4 Jules Birks Senior VC Londres +1:59
5 Graham Collins Senior Manningtree Bicycle Club +2:51
6 Adam Chamberlin Senior TPH Racing +3:05
7 Richard Muchmore Senior Renvale RT +3:07
8 Andy Green Senior Iceni Velo +3:38
9 Noah Field Junior Cycle Club Ashwell (CCA) +3:54
10 Bruce Mackie Senior Lee Valley Youth Cycling Club +4:23
11 Troy Wingar Junior Gipping Race Team ( GRT ) +4:31
12 Matthew Day Senior Manningtree Bicycle Club +4:48
13 Stephen Clark Senior Ipswich Bicycle Club +4:49
14 James Long Senior Chelmer CC +5:32
15 Ben Locke Senior Maldon & District CC +5:47
16 Cameron Hurst Junior VC Revolution +6:47
17 Matthew Carter Senior Velo Schils – Interbike RT +1 lap +0:04
18 Toby Hockley Senior Push Sport / Barford Van Hire +1 lap +0:17
19 Daniel Hayman Senior Cambridge CC +1 lap +0:24
20 Justin Chase Senior +1 lap +0:26
21 Graham Steven Senior Cambridge Triathlon Club +1 lap +1:24
22 Fran Rizzuti Senior +1 lap +1:41
23 Connor Rumbles Junior East Coast Riders +1 lap +1:52
24 Bradley Nelson Senior QSW-Etixx +1 lap +2:26
25 Adam Keer Senior Ipswich Bicycle Club +1 lap +2:53
26 Cameron Hall Junior +1 lap +3:26
27 Alex McNulty Senior Colvelo Cycling Club +1 lap +3:58
28 Ben Moore Senior East Coast Riders +1 lap +4:21
29 Thomas Foster Senior Manningtree Bicycle Club +1 lap +4:35
30 Michael Pemberton Senior Ipswich Velo +1 lap +4:58
31 Gareth Smith Senior St Neots CC +1 lap +4:59
32 Matt Peck Senior Ipswich Bicycle Club +1 lap +5:58
33 David Staff Senior Diss & District CC +1 lap +6:08
34 Richard Hall Senior +1 lap +6:34
35 Nicholas Flexman Senior Colchester Rovers CC +1 lap +7:01
36 Louise Foley Senior Cambridge CC +2 laps +0:21
37 Lewis Symes Senior Manningtree Bicycle Club +2 laps +0:22
38 Lewis Knights Senior Ipswich Bicycle Club +2 laps +1:00
39 Christopher Ridley Senior Maldon & District CC +2 laps +1:41
40 Steven Neill Senior Kings Lynn CC +2 laps +1:55
41 Martin Smith Senior Colchester Rovers CC +2 laps +2:09
42 David Dodsworth Senior Maldon & District CC +2 laps +2:22
43 Harry Wood Junior Maldon & District CC +2 laps +2:25
44 Harry Shingleton Junior West Suffolk Wheelers & Tri Club +2 laps +3:35
45 Roger Kerr Senior +2 laps +3:56
46 Jason Bridge Senior Unattached +2 laps +5:13
47 Marc Humphries Senior VC Norwich +2 laps +6:21
48 Michael McLachan Senior Manningtree Bicycle Club +2 laps +8:09
49 Derrick Geddes Senior Colvelo Cycling Club +3 laps +0:12
50 Rebecca Hammond Senior Maldon & District CC +3 laps +2:54
51 Lee Emmett Senior +3 laps +6:06
52 Sam Garnham Senior +4 laps +0:54
… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

Veteran 40-49
1 Robert Purcell Vet 40+ Neon-Velo Cycling Team 7 laps in 40:40
2 John Swindells Vet 40+ Iceni Velo +0:01
3 Damian Robertson Vet 40+ London Phoenix CC +0:07
4 Paul Groombridge Vet 40+ Push Sport / Barford Van Hire +0:17
5 Antony Birt Vet 40+ Ipswich Bicycle Club +0:51
6 Mike Mooney Vet 40+ Hub Vélo +1:14
7 Barney Horne Vet 40+ Norwich Amateur BC +1:16
8 Steven Drew Vet 40+ London Phoenix CC +1:19
9 Nicholas Cook Vet 40+ Ipswich Bicycle Club +1:59
10 Mark Wingar Vet 40+ Gipping Race Team ( GRT ) +2:16
11 Adrian Healey Vet 40+ Stowmarket & District CC +2:21
12 Andy Hurst Vet 40+ VC Revolution +2:32
13 Iain Robertson Vet 40+ +2:35
14 Keith Randle Vet 40+ Colvelo Cycling Club +3:01
15 Glenn Davey Vet 40+ Stowmarket & District CC +3:16
16 Ian Newby Vet 40+ Diss & District CC +3:39
17 Darren Rutterford Vet 40+ +3:40
18 Adrian Porter Vet 40+ North Walsham Velo +3:41
19 Bryan Holland Vet 40+ North Road CC +4:16
20 James Farren Vet 40+ Maldon & District CC +4:27
21 Jonathan Vaughan Vet 40+ Iceni Velo +4:49
22 Matt Shingleton Vet 40+ West Suffolk Wheelers & Tri Club +5:12
23 Alex Stepney Vet 40+ Colchester Rovers CC +5:31
24 Matthew Denny Vet 40+ West Suffolk Wheelers & Tri Club +5:32
25 Andrew Bonwick Vet 40+ Basildon CC +5:41
26 Kevin Carter Vet 40+ +5:50
27 Jason Bye Vet 40+ Push Sport / Barford Van Hire +6:08
28 Timothy Duckett Vet 40+ Cycle Club Ashwell (CCA) +6:13
29 David Hadsley Vet 40+ Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +0:06
30 Matthew Bullock Vet 40+ +1 lap +0:11
31 Chris Clague Vet 40+ London Phoenix CC +1 lap +0:18
32 Ian Fraser Vet 40+ VC Revolution +1 lap +0:24
33 David West Vet 40+ Amisvelo Racing Team +1 lap +0:33
34 Kevin Barker Vet 40+ Ciclos Uno +1 lap +0:35
35 Ian Braybrook Vet 40+ Basildon CC +1 lap +0:36
36 Spencer Laborde Vet 40+ Iceni Velo +1 lap +0:47
37 James Hill Vet 40+ East London Velo +1 lap +1:06
38 Michael Hoy Vet 40+ St Ives CC +1 lap +1:07
39 Iain Arthurton Vet 40+ East Coast Riders +1 lap +1:21
40 Jon Wadie Vet 40+ Basildon CC +1 lap +1:43
41 Trevor Ormes Vet 40+ Velo Schils – Interbike RT +1 lap +1:44
42 Julian Bosley Vet 40+ Stowmarket & District CC +1 lap +1:53
43 Martin Holland Vet 40+ Ely & District CC +1 lap +1:59
44 Nicholas Smith Vet 40+ St Ives CC +1 lap +2:15
45 Iain Foulkes Vet 40+ Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +2:18
46 Robert Larcombe Vet 40+ Basildon CC +1 lap +2:25
47 Daniel Hall Vet 40+ Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +3:14
48 Simon Wilson Vet 40+ +1 lap +3:27
49 Mark Gibbs Vet 40+ Newmarket Cycling&Triathlon Club +1 lap +3:30
50 Lee Rowling Vet 40+ Chelmer CC +1 lap +3:38
51 Joel Hull Vet 40+ Iceni Velo +1 lap +3:42
52 Giles Prime Vet 40+ West Suffolk Wheelers & Tri Club +1 lap +3:50
53 Daniel Jones Vet 40+ Ipswich Bicycle Club +1 lap +3:51
54 Andrew Hopper Vet 40+ Colchester Rovers CC +1 lap +4:02
55 Michael Travers Vet 40+ Travers Bikes.com +1 lap +4:42
56 Leigh Davies Vet 40+ East Coast Riders +1 lap +5:09
57 Alastair Reid Vet 40+ +1 lap +5:14
58 Stuart Grand Vet 40+ West Suffolk Wheelers & Tri Club +1 lap +5:54
59 Simon Richardson Vet 40+ St Neots CC +1 lap +6:06
60 Stephen King Vet 40+ +1 lap +7:11
61 Chris Abbott Vet 40+ LFGSS CC +2 laps +1:33
62 Jonathan Durling Vet 40+ +2 laps +1:47
63 Gary Boyd Vet 40+ Hub Vélo +2 laps +6:07

Women/Veteran 50+
1 Jimmy Piper Vet 50+ MS Society 7 laps in 40:53
2 Michael Bowen Vet 50+ West Suffolk Wheelers & Tri Club +1:43
3 Clive Harrison Vet 50+ Ford Cycling Club +2:09
4 Dave Copland Vet 50+ Ipswich Bicycle Club +2:24
5 Stephen Mahon Vet 50+ East London Velo +2:35
6 Geoff Bores Vet 60+ Ford Cycling Club +2:52
7 Peter Stiff Vet 50+ Southend Wheelers +3:03
8 Paul Watson Vet 50+ West Suffolk Wheelers & Tri Club +3:04
9 John McDowall Vet 50+ North Road CC +3:12
10 Ian Robson Vet 50+ Ipswich Bicycle Club +3:14
11 Stephen De Boltz Vet 50+ Ipswich Bicycle Club +3:16
12 Philip Peacock Vet 50+ Ely & District CC +3:19
13 Patrick Hayes Vet 50+ Hub Vélo +3:59
14 Peter Golding Vet 60+ West Suffolk Wheelers & Tri Club +5:08
15 Graham Freer Vet 50+ Hackney GT +5:15
16 Peter Farrell Vet 50+ East Coast Riders +6:04
17 Ian Chatten Vet 50+ Iceni Velo +7:50
18 Paul Driver Vet 50+ Amisvelo Racing Team +1 lap +0:10
19 Martin Archer Vet 50+ Equipe Flamme Rouge +1 lap +0:15
20 Jeremy Prodger Vet 50+ Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +0:18
21 Steve Woods Vet 50+ Cambridge CC +1 lap +0:27
22 Nigel Herrod Vet 60+ +1 lap +0:41
23 Stuart Field Vet 50+ Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +0:51
24 Mark Wyer Vet 50+ Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +0:53
25 Peter Barton Vet 50+ Chelmer CC +1 lap +1:00
26 Garry Houghton Vet 50+ C6 Bikes +1 lap +1:33
27 Peter Daniels Vet 50+ Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +1:36
28 Colin Newstead Vet 50+ Ipswich Bicycle Club +1 lap +1:41
29 Graham Hart Vet 50+ Essex Roads CC +1 lap +2:00
30 Daniel Doncaster Vet 50+ Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +2:01
31 Katie Scotter Women Iceni Velo +1 lap +2:03
32 Adrian Smith Vet 50+ Ipswich Bicycle Club +1 lap +2:11
33 Holly Hoy Women/Jun St Ives CC +1 lap +2:28
34 Peter Hall Vet 50+ Colchester Rovers CC +1 lap +2:37
35 Kevin Jennings Vet 50+ Cambridge CC +1 lap +2:42
36 Jason Warre Vet 60+ Cycle Lab +1 lap +2:48
37 Joanne Newstead Women/Vet XRT – Elmy Cycles +1 lap +2:54
38 Alison Hogg Women Push Sport / Barford Van Hire +1 lap +3:08
39 David Constable Vet 50+ Ipswich Bicycle Club +1 lap +3:22
40 Nicholas Thurgill Vet 50+ East Coast Riders +1 lap +3:26
41 John Malcolm Vet 50+ Velo Writtle +1 lap +3:53
42 Simon Carson Vet 50+ Amisvelo Racing Team +1 lap +3:55
43 Kevin Godber Vet 50+ Ipswich Bicycle Club +1 lap +4:01
44 Harry Moore Vet 50+ Cycling Club Hackney +1 lap +4:30
45 Connie Hayes Women/Jun Hub Vélo +1 lap +4:34
46 David Martin Vet 50+ Welwyn Wheelers CC +1 lap +4:58
47 Harry Board Vet 50+ Hadleigh MTB Club +1 lap +5:08
48 Sean Sampson Vet 50+ Chapeau The People’s Bicycle Club +1 lap +5:18
49 Peter Douglas Vet 60+ Finsbury Park CC +1 lap +5:28
50 Robert Smith Vet 50+ Stowmarket & District CC +1 lap +5:31
51 Neil Bradley Vet 60+ Maldon & District CC +1 lap +5:39
52 Jonathan Taylor Vet 50+ Velo Schils – Interbike RT +1 lap +6:06
53 Andy Bardill Vet 50+ Cycling Club Hackney +1 lap +6:19
54 David Griggs Vet 50+ West Suffolk Wheelers & Tri Club +1 lap +6:50
55 Glen Boreham Vet 50+ +1 lap +6:52
56 Sherilyn Powell Women Chelmer CC +1 lap +7:07
57 Caroline Guest Women Velo Schils – Interbike RT +2 laps +0:13
58 Alan French Vet 50+ Velo Schils – Interbike RT +2 laps +0:24
59 Lynn Bland Women/Vet Norton Wheelers +2 laps +0:46
60 Jane De Boltz Women/Vet Ipswich Bicycle Club +2 laps +1:48
61 paul sawyer Vet 50+ West Suffolk Wheelers & Tri Club +2 laps +2:04
62 Emma Pell Women/Vet Cycle Club Ashwell (CCA) +2 laps +2:07
63 Terry Whalley Vet 60+ Ford Cycling Club +2 laps +2:21
64 Elaine Tribley Women/Vet Chelmer CC +2 laps +2:56
65 Sarah Pateman Women/Vet Ipswich Bicycle Club +2 laps +3:07
66 Graham Brookman Vet 50+ Ipswich Bicycle Club +2 laps +4:03
67 Tracey Griggs Women/Vet West Suffolk Wheelers & Tri Club +2 laps +4:21
68 Wendy Atkinson Women/Vet Ipswich Bicycle Club +2 laps +5:34
69 Jacqueline Smith Women/Vet Ipswich Bicycle Club +2 laps +5:56
70 Mick Curtis Vet 50+ St Ives CC +2 laps +6:39
71 Ray Pyke Vet 50+ Kesgrave Panthers CSC +2 laps +7:06
72 Paul Chapman Vet 60+ West Suffolk Wheelers & Tri Club +3 laps +0:05

Youth
1 Tom Martin Youth Welwyn Wheelers CC 5 laps in 31:44
2 Nathan Gibson Youth St Ives CC +0:56
3 Oliver Partner Youth Colchester Rovers CC +1:07
4 Felix Field Youth Cycle Club Ashwell (CCA) +1:36
5 George Farrow-Green Youth +2:02
6 Jordan Rumbles Youth East Coast Riders +2:57
7 Nathan Hardy Yth/U14 Cycle Club Ashwell (CCA) +3:12
8 Sam Daniels Yth/U14 Cycle Club Ashwell (CCA) +3:19
9 Daniel Hall Yth/U14 Colchester Rovers CC +4:02
10 Harley Pell Yth/Girl Cycle Club Ashwell (CCA) +4:09
11 Michael Sumner Yth/U14 Welwyn Wheelers CC +4:12
12 Josh Bowyer Yth/U14 Ipswich Bicycle Club +5:23
13 Thomas Bardill Yth/U14 Cycling Club Hackney +5:24
14 Archie Foulkes Yth/U14 Cycle Club Ashwell (CCA) +5:57
15 Joseph Smith Yth/U14 Iceni Velo +6:16
16 Lewis Brinkhoff Yth/U14 Kesgrave Panthers CSC +6:38
17 Eddie Osborn Yth/U14 Ipswich Bicycle Club +6:47
18 Tyler Brinkhoff Youth Kesgrave Panthers CSC +6:58
19 Jack Emerson Yth/U14 Colchester Rovers CC +7:11
20 Thomas Carson Yth/U14 Colchester Rovers CC +7:29
21 Jack Letch Yth/U14 Colchester Rovers CC +7:30
22 Alessandro Sella Yth/U14 Hub Vélo +1 lap +0:10
23 Oliver Griggs Yth/U14 West Suffolk Wheelers & Tri Club +1 lap +0:12
24 Josh Palfreyman Yth/U14 Cambridge Junior Cycling Club +1 lap +0:42
25 Charlie Johnson Yth/U14 Ipswich CSC +1 lap +0:53
26 Chester Tribley Youth Chelmer CC +1 lap +1:18
27 Sapphire Curtis Yth/U14/Girl St Ives CC +1 lap +1:46
28 Callum Laborde Yth/U14 Iceni Velo +1 lap +2:21
29 Ellie-Mae Pledger Yth/Girl Lee Valley Youth Cycling Club +1 lap +2:35
30 Poppy Branton Yth/U14/Girl +1 lap +3:04
31 Thomas Ayers Yth/U14 Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +3:22
32 Oliver Davey-Smith Youth Colchester Rovers CC +1 lap +3:39
33 Amelia Hopper Yth/U14/Girl Colchester Rovers CC +1 lap +4:42
34 Lilly O’Dell Yth/U14/Girl Cambridge Junior Cycling Club +1 lap +5:16
35 Tristan Swindells Yth/U14 Iceni Velo +1 lap +6:14
36 Jack Godber Youth Ipswich Bicycle Club +1 lap +6:43
37 Alfie Duckett Yth/U14 Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +7:45
38 Stanley Boyd Yth/U14 Hub Vélo +2 laps +0:08
39 Evie Stepney Yth/U14/Girl Colchester Rovers CC +2 laps +0:28
40 Megan Free Yth/Girl West Suffolk Wheelers & Tri Club +2 laps +1:32

Under 12
1 Mark Lightfoot U12 Cycle Club Ashwell (CCA) 12 laps in 15:37
2 Jeremy Hughes U12 Ipswich Bicycle Club +0:36
3 Daniel Lloyd U12 Lee Valley Youth Cycling Club +0:50
4 Dylan Starkey U12 Welwyn Wheelers CC +0:56
5 Samuel Leslie U12 Lee Valley Youth Cycling Club +1:38
6 Harley Gregory U12 West Suffolk Wheelers & Tri Club +1 lap +0:20
7 Serafino Sella U12 Hub Vélo +1 lap +0:29
8 Conrad Couzins U12 Cycling Club Hackney +1 lap +0:38
9 Max Rethman U12 Hadleigh MTB Club +1 lap +0:40
10 Robin Steer U12 Cycling Club Hackney +1 lap +0:47
11 Carys Lloyd U12G Lee Valley Youth Cycling Club +1 lap +0:54
12 Thulani Mlambo U12 Lee Valley Youth Cycling Club +1 lap +1:17
13 Ethan Storti U12 Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +1:22
14 Oliver Hunt U12 Cycling Club Hackney +1 lap +1:30
15 Joseph Hadsley U12 Cycle Club Ashwell (CCA) +2 laps +0:08
16 William Morrison U12 Colchester Rovers CC +2 laps +0:13
17 Ruben Mooney U12 Hub Vélo +2 laps +0:44
18 Reuben Couzins U12 Cycling Club Hackney +2 laps +1:09
19 Abigail Miller U12G Cambridge Junior Cycling Club +2 laps +1:13
20 Elliot Marsden U12 Cycling Club Hackney +3 laps +0:41
21 Chloe Ollett U12G Colchester Rovers CC +3 laps +1:00
22 Albie Smith U12 Stowmarket & District CC +3 laps +1:23
23 Mia Rutterford U12G Iceni Velo +4 laps +1:54
24 Bradley Taylor U12 Colchester Rovers CC +7 laps +0:10

Under 10
1 Alex Stanford U10 6 laps in 9:47
2 Rhys Cairns U10 Cycle Club Ashwell (CCA) +0:04
3 Anna Lloyd U10G Lee Valley Youth Cycling Club +0:06
4 Oskar Everett U10 Stowmarket & District CC +0:15
5 Orla Kenna U10G St Ives CC +0:26
6 Ethan Leslie U10 Lee Valley Youth Cycling Club +0:48
7 James Morrison U10 Colchester Rovers CC +1:09
8 Tommy Dickson U10 +1:34
9 Bobby Douglas U10 Finsbury Park CC +2:00
10 Michael Swindells U10 Iceni Velo +1 lap +0:00
11 Emily Miller U10G Cambridge Junior Cycling Club +1 lap +0:14
12 Samuel Brook U10 +1 lap +0:19
13 Matilda Challinor U10G Colchester Rovers CC +1 lap +0:28
14 William Smith U10 Colchester Rovers CC +1 lap +0:43
15 Elijah Storti U8 Cycle Club Ashwell (CCA) +1 lap +1:24
16 Ruben de Go̱i РParks U10 Lee Valley Velo +1 lap +1:39
17 George Colins U8 Colchester Rovers CC +2 laps +0:04
18 Logan Ayers U8 Cycle Club Ashwell (CCA) +2 laps +0:10
19 Caris Gregory U8G West Suffolk Wheelers & Tri Club +2 laps +0:18
20 Abbey Thompson U8G Ipswich Velo +2 laps +0:49
21 Daisy Emerson U10G Colchester Rovers CC +2 laps +1:08
22 Imogen Osborn U10G Ipswich Velo +2 laps +1:12
23 Ruby O’Dell U8G St Ives CC +2 laps +1:42
24 James Clarke U8 Colchester Rovers CC +2 laps +2:10
25 Phoebe Ollett U8G Colchester Rovers CC +2 laps +2:49
26 Emily Horne U10G Norwich Amateur BC +3 laps +0:16
27 Sophie Horne U8G Norwich Amateur BC +3 laps +1:04

AlpsCyclesMidstory

 

Send your results as well as club, team & event news here

Cero


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: